Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Hisseler güçlü karlardan destek buldu!

Küresel Piyasalar: Hisseler güçlü karlardan destek buldu!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri, güçlü kar rakamlarından destek bulurken, dolar yen karşısında kazançlarını korudu.

Reklam
02 Mayıs 2017 - 09:24
Reklam

Asya hisse senetleri, bölgede birçok piyasasının tatil sonrası ralli yapması ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini güçlü kar rakamlarına çevirmesinin ardından değer kazandı. Yen dolar karşısında kayıplarını korurken, bakır, Aussie olaak da adlandırılan Avustralya doları ile birlikte yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Haziran 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine geri döndü. Güney Kore hisseleri, Kospi Endeksi'nin kısa süreliğine önceki rekor kapanışının üzerine çıkması ile birlikte kazançlara öncülük etti. ABD'de Nasdaq Bileşik Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı. 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in hükümetin aşırı uzun vadeli tahvil satmasının "kesinlikle mantıklı" olduğunu söylemesinin ardından kazançlarını lorudu. Peteol bir ayın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü. Avustralya doları, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz değiştirmeme kararının ardından kazancını genişletti. Yatırımcılar, teknoloji hisselerinin diğerlerine göre aha iyi performans göstermesi ile birlikte, küresel hisse senetlerinin rekor seviyelere çıkmasına yardımcı olan kar rakamları üzerinde odaklandı. Hisse senetleri ayrıca, Emmanuel Macron'un Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışında Öarine Le Pen'in önüne geçmesinden beri de ralli yaptı. ABD Kongresi'nde hükümetin kapanmasını önlemek için varılan geçici anlaşma bu hafta diğer bir risk unusurunun ortadan kalkmasını sağlarken, Kuzey Kore'ye ilişkin endişeler azaldı. ABD Başkanı Donald Trump, eğer koşullar uygun olursa, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşebileceğini söyledi.

Volatilite göstergelerinde son dönemde görülen düşüşlere karşın, piyasalar halen şoklara karşı hassas durumda. Hisse senetleri, ABD seansı sırasında, Trump'ın ticari ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinin ayrı kalmasını sağlayan kuralların tekrar başlatılacağını söylemesi ve bunun sonucu banka hisselerinin kısa süreliğine düşmesi ile birlikte dalgalı bir seyir izledi.

Çin verileri, Nisan ayı imalat göstergesinin tahminlerin altında kalması ile birlikte, küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeleri artırmaya devam etti. Bu veri, ABD'de beklenenden zayıf çıkan GSYİH verisinden sonra ve Cuma günü açıklanacak olan kilit önemdeki ABD istihdam verisinden önce geldi. Avustralya Merkez Bankası, enflasyonun hızlanması ve mali teşviklerina rtırılacağına ilişkin işaretlerin artması ile birlikte faizde değişikliğe gitmedi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Yatırımcılar Çarşamba günü sonuçlanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası yapılacak yorumları izleyecek.

*Fransa'da seçmenler Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gidecek.

*BP Plc ve Apple Inc. Salı günü kar rakamalrını açıklayacak. Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında BNP Paribas SA, Facebook Inc., HSBC Holdings Plc, Time Warner Inc., Pfizer Inc., Merck & Co., BMW AG, Royal Dutch Shell Plc ve Volkswagen AG yer alıyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:49'da yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.7 yükseldi ve yükselişini ikinci güne taşıyarak Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya piyasaları önümüzdeki üç gün boyunca tatil dolayısıyla kapalı olacak.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.8 yükseldi ve seans içinde, 2 Mayıs 2011'de ulaştığı tüm zamanalrın en yüksek kapanış seviyesinin üzerini gördü.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 ve Singapur'da Straits Times Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, dört günlük yükselişina rdından yüzde 0.2 geriledi.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, bankalardaki düşüşle birlikte, yüzde 0.4 geriledi ve yedi günlük rallisini sonlandırdı. Australia & New Zealand Banking Group Ltd., ilk yarı karının beklentilerin altında kalmasının ardından yüzde 2.4 değer yitirdi.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Pazartesi günkü yüzde 0.3'lük düşüşün ardından yüzde 0.1'den az gerileyerek 111.88 seviyesine geldi.

*Avustralya doları yüzde 0.4 yükseldi ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü dört baz puan artarak yüzde 2.23'e çıktıktan ve üç günlük düşüşün ardından ilk kez yükseldikten sonra yatay seyretti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü Bloomberg television'a yaptığı değerlendirmede, uzun vadeli tahvil ihracaının düşündükleri bir şey olduğunu söyledi ve bu konuya bakan bir çalışma grubuna sahip olduklarını belirtti.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.61'e ulaştı.

Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI), Pazartesi günü Libya'da üreimin artması, ABD'de aktif sondaj kuyusu sayısının artması ve Suudi Arabistan'ın Asyalı müşterilere fiyatları düşürmesi sonrası ile birlikte yüzde 1 gerilemesinin ardından yüzde 0.2 düşerek varil başına 48.73 dolara indi.

*Bakır, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.8 değer kazandı.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
Kuzey Kıbrıs Turkcell'den kampanya!..
Kuzey Kıbrıs Turkcell'den kampanya!..