Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Dolar, petrol ve hisse senetleri değer kazandı!

Küresel Piyasalar: Dolar, petrol ve hisse senetleri değer kazandı!

Uluslararası piyasalarda, petrol 51 dolara doğru yükselirken, hisse senetleri ve dolar değer kazandı.

Reklam
22 Mayıs 2017 - 08:48 - Güncelleme: 22 Mayıs 2017 - 10:07
Reklam

Petrol üretim kısıntısı anlaşmasının daha da uzatılacağına ilişkin spekülasyonun arttığı bir ortamda varil başına 51 dolara doğru yükselirken, Asya hisse senetleri, enerji üreticilerindeki yükselişin desteği ile değer kazandı. Dolar yen karşısında, piyasalar için volatil geçen bir haftanın ardından yükseldi.

Sydney'den Hong Kong'a hisse senetleri, MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki en büyük hareketleri gösteren enerji ve ham madde hisselerindeki yükselişlerle yukarı yönde hareket etti. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, üretim kısıntısı anlaşmasına katılan tüm üreticilerin, anlaşmanın 2018 yılının ilk çeyrek sonuna kadar dokuz ay daha uzatılması konusunda mutabık olduklarını kaydetti. Won, Kuzey Kore'nin Pazar günü diğer bir balistik füze denemesi gerçekleştirmesine rağmen değer kazandı. Sterlin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmaya ilişkin görüşmelerden çıkabileceği tehdidi ile birlikte düştü.

Küresel piyasalar, yatırımcıların küresel ekonomik büyümenin ABD ve Brezilya'daki siyasi kargaşa ile ve aynı zamanda Fed'in faiz artırımları ile başa çıkabileceğini düşünmeleri ile birlikte tarihinin en yüksek seviyeleri yakınında seyrediyor. Para yöneticileri, Fed'in gelecek ayki toplantıda faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 80'in üzerinde seyretmesi ile birlikte, bu hafta açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarını inceleyecek.

Temsilciler Meclisi Denetim ve Hükümet Reformu Komitesi'nin Cumhuriyetçi başkanı, Pazartesi günü James Comey (Trump'ın görevden uzaklaştırdığı FBI Direktörü) ile konuşacağını ve Başkan Donald Trump'ın eski FBI Direktörü ile toplantılarının tutanaklarının peşinde olduğunu söyledi. Trump, ABD şirketlerinin savunma, enerji ve altyapı sektörülerinde milyarlarca dolarlık anlaşmalar imzaladığı Orta Doğu ziyaretine devam ediyor.

Brezilya'da Devlet Başkanı Michel Temer, ülkenin en etkili barosunun görevden alınması yönünde görüş bildirmesinin ardından, yolsuzluk ve örtbas suçlamaları ile mücadele ediyor. Bu siyasi kriz, ülkenin gösterge endeksinde son beş yılın en büyük haftalık düşüşünü getirdi. Ülke merkez bankası Pazartesi günü, ekonomistlerin gösterge faizie ilişkin tahminlerini açıklayacak ve traderlar, bu ayın sonunda yapılacak toplantıda ortalama faiz indiriminden daha fazla bir indirim yapılacağına ilişkin beklentilerini azaltıyor.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed yetkililerinden Patrick Harker ve Neel Kashkari Pazartesi günü konuşma yapacak.

*Fed'in 3 Mayıs'takipolitika toplantısının tutanakları Çarşamba günü açıklanacak.

*OPEC'in kilit önemdeki toplantısı Perşembe günü Viyana'da yapılacak. OPEC ve müttefikleri, Suudi ARabistan Enerji Bakanı'na göre, bu toplantıda üretim kısıntısı anlaşmasını dokuz ay daha uzatacak.

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemlipara karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Temmuz ayından bu yana en kötü haftalık performasını gerçekleştirdikten sonra, Tokyo saati ile 10:48'de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Yen dolar karşısında, geçen hafta yüzde 2 kadar değer kazandıktan sonra yüzde 0.2 düşerek 111.48 seviyesine indi.

*Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları yüzde 0.2 düşerek 74.42 ABD senti seviyesine indi.

*Güney Kore wonu yüzde 0.9 yükseldi ve önceki üç seanstaki kaybının neredeyse tümünü geri aldı. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, kilit danışman ve kabine üyelerini belirlemesi ile birlikte, maliye bakanlığı görevi için uzun dönemdir maliyede görev yapan bir yetkiliyi atadı.

*Sterlin yüzde 0.32 düşerek 1.2995 dolara indi. AB Bakanları, İngiltere'nin AB'nin 100 milyar euroya (112 milyar dolar) kadar çıkabilecek ayrılma ödemesi talebinden vaz geçmemeleri durumunda Brexit görüşmelerinden çekilecekleri tahdidinin ardından, üzakere pozisyonlarını belirlemek için Pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelecek.

Emtia

*Ham Petrol Cuma günü yüzde 2 değer kazandıktan sonra yüzde 0.7 daha yükselerek varil başına 50.68 doalra çıktı.Petrol son bir ayın en yüksek seviyesinda işlem görüyor.

*Altın yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,254.61 dolara indi. Metal geçen hafta yüzde 2.2 yükseldi.

 Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.6'ya kadar çıkardığı kazancının bir kısmını geri verdi ve yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Endeks geçen hafta yüzde 1.3 düştü. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 ve bu piyasada işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9 yükseldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Cuma günü yüzde 0.7 yükselmesinin ardından yüzde 0.1'den az tırmandı. Cuma günkü yükseliş, soruşturmacıların Rusya soruşturması ile ilgilenen bir Beyaz Saray yetkilisi üzerinde odaklanması ile durdu.

Tahvil

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.25'e çıktı. ABD Hazine tahvilleri geçen hafta son bir ayın en iyi haftasını geçirdi.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.49'a tırmandı.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..