Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Dolar kayıplarını geri alırken hisseler...

Küresel Piyasalar: Dolar kayıplarını geri alırken hisseler yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, dolar kayıplarını geri alırken, hisse senetleri yukarı yönde hareket etti.

Reklam
29 Mayıs 2017 - 08:56
Reklam

Asya'da hisse senetleri, düşük işlem hacmi ile birlikte yukarı yönde hareket etti ve dolar, San Francisco Fed Başkanı John Williams'ın ekonominin bu yıl üç ya da dört faiz artırıöı ile başa çıkabilecek denli güçlü olduğunu söylemesinin ardından kayıplarını geri aldı.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yeni rekora doğru yükselirken, Tokyo hisse senetleri, yenin erken saatlerdeki kazançlarını geri vermesinden güç aldı. Güney Afrika randı, Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın Afrika Ulusal Kongresi'nin üst düzey liderliğinin bazı üyelerinin görevden alma yönündeki girişiminin ardından yerini korumasının ardından kazancını geri verdi. ABD, İngiltere ve Çin'de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. Kuzey Kore, Scud füzesinin bir cinsi olduğu söylenen diğer bir balistik füze daha fırlattı.

Küresel hisse senetlerinde altı haftadır süren yükseliş, yatırımcıların küresel ekonomik büyümenin gelecek ay artırılması beklenen Fed gösterge faizindeki yükselişle başedebilecek denli güçlü olduğunu düşünmeleri ile birlikte, hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Hisse senetleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın reform politikalarına ilişkin endişelere karşın toparlanırken, ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, enflasyonun beklentilerin geride kalmasından dolayı dördüncü ayı da yükselişle geçme yolunda.

ABD ekonomisinin gücüne yönelik anlaşmazlık, politika yapıcıların finansal riskleri azaltmaya yönelik çabalarını artırması ile birlikte, Çin'in Mayıs ayındaki ekonomik performansına yönelik ilk işaretlerin büyümede yavaşlamanın gerçekleşmekte olduğunu östermesinin ardından meydana geldi.

Williams, Singapur'da Pazartesi günü yaptıüğı konuşmada, ""ABD ekonomisi, Fed'in çifte hedefine hiç olmadığı kadar yakın," dedi ve "Çifte hedefimize ulaşmamızla birlikte, para politikasının benim 'ideal ekonomi' olarak tanımladığım, yani ekonminin ne ısınmış ne de soğumuş durumda olmadığı bir hale doğru işlemesi her şeyden önemli" şeklinde görüş bildirdi.

Williams'ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmuyor, ancak Williams, Başkan Janet Yellen ile San Francisco Fed Başkanı olduğu dönemde, kendisi de araştırma direktörüyken yakın çalışma içinde bulundu ve ABD merkez bankasının etkili seslerinden biri.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Aralarında Lael Brainard ve Patrick Harker'ın bulunduğu Fed politika yapıcıları, Williams'ın Pazartesi günkü konuşmasının ardından, politka toplantısına yaklaşırken, 3 Haziran'da başlayacak "sessizlik dönemi" olarak adlandırılan dönem öncesi, bu hafta çeşitli etkinliklerde konuşma yapacaklar.

*Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosunda konuşma yapacak.

*Çin'de imalat ve hizmet sektörü verileri 31 Mayıs'ta açıklanacak.

*ABD'de aylık istihdam raporu 2 Haziran'da açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 13:37'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Güney Kor3e'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 geriledi. Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin CUma günü tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapatmasının ardından yüzde 0.1 tırmandı.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018