Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Dolar istihdam öncesi yükseliyor!

Küresel Piyasalar: Dolar istihdam öncesi yükseliyor!

Uluslararası piyasalarda, dolar, ABD istihdam verisi öncesi yukarı yönde hareket ederken, petrol sert düşüşün ardından kayıplarını korudu.

Reklam
05 Mayıs 2017 - 08:37
Reklam

Uluslararası piyasalarda, dolar, ABD istihdam verisi öncesi yukarı yönde hareket ederken, Petrol sert düşüşün ardından kayıplarını korudu.

Sydney ve Şanghay'da hisse senedi piyasaları düşüşünü dördüncü güne taşırken, Avustralya ve Yeni Zelanda tahvil faizleri, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselişi izleyerek yukarı yönde hareket etti ve bu hafta emtia fiyatlarındaki sert düşüşlerden fazla etkilenmedi. Petrol Kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 45 doların altını gördü.

Macquarie Group Ltd.'nin beklenenden daha iyi çıkan karı ilk başka Avustralya hisse senetlerini ve dolarını yukarı yönde destekledi, ancak daha sonra bu varlıklar, demir cevheri fiyatlarındaki düşüşün bu hafta yüzde 10'u aşması ile birlikte tekrar düştü. Emtianın büyük kısmı sakin seyretti ve Petrol, Perşembe günkü sert düşüşün ardından hafifçe yükselmesine karşın varil başına 46 doların altında kaldı. Petroldeki bu sert düşüş Bloomberg Emtia Endeksi'nin sekiz ayın en düşük seviyesine inmesine neden oldu. ABD Para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yukarı yönde hareket etti. Japonya ve güney Kore piyasaları tatil nedeniyle kapalı.

Barclays Plc analistleri, emtiada bu hafta görülen sert düşüşüm, bireysel kaynak piyasalarının arz ve talep dinamiklerinde, Çin ekonomisinin muhtemelen zirve yapmış olabileceği ya da ABD wkonomisinin son çeyrekteki zayıf seyrinden kaynaklanan endişelerden daha fazla rol oynayabileceği uyarısında bulunan kurumlar arasına katıldı. Bunun yanında, piyasalar, bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan ABD Nisan ayı tarım dışı istihdam verisini bekliyor.

Nomura Securities International Inc.'nin Amerikan sabit getirili menkul kıymetler strateji müdürü  George Goncalves, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Emtia fiyatları eğer yılın ikinci yarısına girerken sıçrama yapmazsa, sekiz yıldır süren ABD ekonomindeki toparlanmaya yönelik şüphelerin artmasına neden olur" dedi.

ABD Hazine tahvil faizleri, Fed'in ABD ekonomisinde ilk çeyrekte görülen yavaşlamaya ilişkin endişeleri azalttığı ve kademeli faiz artırımlarına ilişkin taahhüdünü sürdürdüğü toplantının haftasını yükselişle geçmeye yöneldi. İstihdam verisi öncesi, Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik başvuruları verisi geçen hafta geriledi ve 42 yılın en düşük seviyesine indi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Fed, açık bir şekilde, tarım dışı istihdamdaki kısa vadeli dalgalanmaları dikkate almayacağını işaret ederken, piyasalar, geçen ay hava koşullarının da etkisiyle zayıf çıkan verinin tersine dönüp dönmeyeceğine bakacak," dedi ve "Bu verinin hayalkırıklığı yaratması, Haziran ayında faiz artırımına gidileceği konusunda şüpheleri artırır" şeklinde konuştu.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle

*Ekonomistler, TSİ 15:30'da açıklanacak Nisan ayı tarım dışı istihdam verisinin 190,000 artmasını bekliyor.

*Aralarında Başkan Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in de olduğu bazı Fed yetkilileri bugün konuşma yapacak.

*Milyarder yatırımcı Warren Buffett, Cumartesi günü Omaha'da canlı olarak yayınlanacak yıllık yatırımcı toplantısında 40'tan fazla soruyu yanıtlamayı planlıyor.

*Cuma günü kar açıklayacak şirketler arasında Sands China Ltd. yer alıyor.

*Fransa'da seçmenler Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gidecek.

Piyasalar

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 düştü ve bu yılın kazançların tümünü geri vereceği seviyeye yaklaşıyor. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 ile 19 Nisan'dan bu yana en büyük kaybını gerçekleştirdi.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 düşerken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Yen dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra, yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 10:02'de 112.60 seviyesine gerikedi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Perşembe günü yüzde 0.2 aşağıda kapandıktan sonra yüzde 0.1 yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dün 4 baz puan yükselerek yüzde 2.36'ya çıktı.

*G10 ülke para birimleri arasında Kanada dolarından sonra en kötü performans gösteren para birimi olan Avustralya doları yüzde 0.2 zayıfladı.

*Batı Teksas Petrol
ü (WTI), Perşembe günü yüzde 4.8 düştükten sonra yüzde 0.1 yükselerek varil başına 45.60 dolara çıktı. OPEC'in üretim kısıntılarının piyasadaki arz fazlasını gidermekte başaraısız olduğuna ilişkin işaretler artıyor.

*Demir cevheri vadelileri, Dalian Emtia Borsası'nda, kaybını yüzde 3.5'e toparlamadan önce, yüzde 5.5 kadar düştü. Kontrat Perşembe günü yüzde 7.3 geriledi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Perşembe günü yüzde 0.1 yükselmesinin ardından fazla değişmedi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..