Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar: Çin hisseleri not indirimi ile düşerken, dolar...

Küresel Piyasalar: Çin hisseleri not indirimi ile düşerken, dolar yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, Moody's'in Çin'in kredi notunu düşürmesi, Çin hisselerine satış getirirken, dolar yükseldi.

Reklam
24 Mayıs 2017 - 09:43 - Güncelleme: 24 Mayıs 2017 - 11:05
Reklam

Çin hisse senetleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service'in, finasal güç için görünümün kötüleşeceğini işaret ederek Çin'in kredi notunu düşürmesinin ardından değer kaybetti. Avustralya doları düştü.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, Moody's'in artan borç ve yavaşlayan ekonomiye ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda ülke kredi notunu düşürmesinin etkisiyle Ekim ayından bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Çin ve Hong Kong'un dışında, Asya piyasalarının büyük kısmı yukları yönde hareket etti. İngiltere varlıkları, Manchester'daki terör saldırısının sarsıntısı sürerken, Başbakan Theresa May'in yeni saldırıların olabileceği uyarısı ile birlikte dikkatleri çekmeye devam ediyor. Petrol de beş gündür süren yükseliş devam ediyor.

Çin'in olumsuz görünümü, Almanya ekonomisinin tüm silindirlerini ateşlediğini ve Fransa'nın ivme kazandığını gösteren veriler ile birlikte, küresel ekonomik büyümenin güçlenmekte olduğuna ilişkin bu haftaki işaretlerin ardından geldi. Dikkatler ayrıca, faiz artırımının hızına ilişkin işaretlerin gelebileceği Fed'in son toplantısının tutanakları ile birlikte ABD üzerinde de olacak.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co. kıdemli yatırım stratejisti Norihiro Fujito, "Moody's'in Çin'in notunu düşürmesi, insanların aklında Şanghay Bileşik Endeksi'nin düşüşünü sürdüreceği görüşünün ağırlık kazanmasına neden oluyor. Bu, yeniz irveler yakınında seyreden diğer hisse senedi piyasaları ile zıtlık gösteriyor," dedi ve "Çin'den ayrı olarak, yatırımcılar Trump-Rusya soruşturmalarına ilişkin olası negatif gelişmelere bakıyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de hisse senedi piyasaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın reform politikalarına ilişkin endişelerle birlikte Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) 17 Mayıs'taki sert düşüşünden kaynaklanan değer erimesinin önemli bölümünü geri aldı. Öte yandan, enflasyonun hızına ilişkin endişeler, gelecek ayki Fed faiz kararı öncesi, ABD Hazine tahvillerinin yükselmesine neden oldu.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD merkez bankasının 2017 yılının ikinci faiz artırımına gitmesi için Haziran ayının "yakın bir ihtimal" olduğunu söyledi. Harker, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, enflasyonda diğer bir aşağı yönlü sürprizin kendisini biraz endişelendireceğini sözlerine ekledi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Çarşamba günü Madrid'de konuşacak.

*Trump'ın yurtdışı seyahati, G7 ve NATO toplantıları için Avrupa ile devam edecek.

*Tayland ve Kanada çarşamba günü ve Güney Kore Perşembe günü para politikası kararlarını açıklayacak.

*OPEC Perşembe günü Viyana'da toplanacak. Büyük Petrol üreticileri, üretim kısıntısı anlaşmasını uzatma konusunda anlaşmaya varmaya yakın.

Hisse Senetleri

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi Tokyo saati ile 14:12'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü. Gösterge endeks Salı günü 2,400.85 puana kadar çıktı ve tarihinin en yüksek seviyesine 2 puan uzak bir noktaya erişti.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018