Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 6 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 6 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
06 Aralık 2018 - 11:09
Reklam

Küresel Piyasalar - 6 Aralık 2018

Asya hisse senetleri, ABD endeks vadelileriyle düştü. Yatırımcıların riskten kaçış algısının güç kazanmasıyla ABD hazine tahvillerinde getiri eğrisi perşembe günü tersine dönmeye yaklaştı ve yen tırmandı.

Öğle sonrası işlemlerde kayıplar derinleşti; MSCI Asya Pasifik Endeksi ekimden bu yana kaydedilen en sert ardı ardına kaybını kaydetmeye yöneldi. Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Co.'nun CFO'sunun tutuklanmasının ABD-Çin gerginliğini yeniden tutuşturmasının ardından Hong Kong hisseleri, en kötü performans gösterenler arasında yer aldı. New York'ta işlem gören petrol tekrar varil başına 53 doları altına geriledi. ABD'de Hazine tahvillerinin faizi %2.9'un altına gerileyerek 2 yıllıklara yaklaştırdı. Yuan düşüşünü sürdürdü.

ABD'de çarşamba günü piyasaların kapalı olmasının ardından S&P 500 Endeks vadelileri perşembe gününe volatil başladı. CME Group sözcüsüne göre satış baskısı borsayı işlemleri aralıklı olarak durdurmaya zorladı.

Çin'in .arşamba günü ABD'ye yönelik ticaret taahhütlerini yerine getirmek üzere hızlı bir şekilde hareket edeceğini açıklamasına karşın Kanada'nın Çinli Huawei'nin CFO'sunu tutuklaması ve ABD'ye gönderilmesi ihtimali algıyı olumsuz etkiledi. ABD Başkanı Donald Trump, çarşamba günkü açıklamasında Çin'in ticaret konusunda “çok güçlü sinyaller” gönderdiğini söylemişti.

Saxo Capital Markets stratejisti Eleanor Creagh, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta: “Huawei CFO'suna yönelik bu hamle işleri bozdu. Bu, Trump ile Xi'nin arasındaki ateşkesin, ABD ile Çin arasında bozulmayı sürdüren ilişkinin iyileşmesi yönünde pek faydalı olmadığını gerçekten gösteriyor.” dedi.

Hisse senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiyle 13.45'te %1.9 düştü.
*Japonya'da Topix Endeksi %2.2 düştü.
*Hang Seng Endeksi %2.6 geriledi.
*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi %0.5 azaldı.
*S&P 500 Endeks vadelileri %1.3 düştü.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi %1.2 düştü.

Döviz

*Yen %0.5 yükselerek dolar karşısında 112.66 seviyesinden alıcı buldu.
*Çin dışında işlem gören yuan %0.4 düşerek dolar karşısında 6.8859 seviyesinden işlem gördü.
*Euro/dolar paritesi %1.1344'ten alıcı buldu.
*Sterlin %0.1 değer kaybederek 1.2724'e geriledi.

Tahviller

*ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 4 baz puan düşerek %2.87 seviyesine geldi.
*Avustralya 10 yıllıklarının faizi 5 baz puan düşerek %2.45 oldu.

Emtia

*WTI petrolü %1.1 düşerek varili 52.33 dolardan işlem gördü.
*Altın, %0.2 yükselerek onsu .1.240.07 dolardan alıcı buldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x