Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 29 Kasım 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 29 Kasım 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
29 Kasım 2018 - 10:44
Reklam

Küresel Piyasalar - 29 Kasım 2018

FED Başkanı Jerome Powell'ın güvercin algılanması sonrasında ABD'de başlayarak Asya hisselerine sıçrayan yükselişin hız kaybetmesi sonrasında dolar, yönünü aşağı çevirdi ve ABD Hazine tahvili faizleri gevşedi. Yatırımcıların dikkati, dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderleri arasında gerçekleştirilecek ticaret toplantısında döndü.

Sydney'den Tokyo'ya kazançlar, S&P 500 Endeksi'nin güçlü yükselişinin (Endeks, marttan beri en güçlü yükselişini kaydetti) altında kaldı. Hong Kong hisseleri, ABD vadelilerinin düşmesiyle kazançlarını sildi. Gelişen piyasa hisseleri ekim başından bu yana görülen en yüksek seviyesine tırmanırken EM paraları yükseldi. ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, FED Başkanı Powell'ın FED'in gelecek yıl faiz artırımlarına ara verebileceği spekülasyonunu güçlendirmesiyle %3 seviyesine yaklaştı.

Powell'ın faizlerin nötr seviyenin “hemen altında” olduğu yönündeki yorumları, piyasaların daha fazla sıkılaştırma sinyali aldığı şeklindeki algıyı zayıflattı. Yatırımcılar FED'in duraklamaya yaklaştığını düşünüyor ve euro/dolar vadelileri piyasanın gelecek yıl sadece 25 baz puan (1 kez) faiz artırımı fiyatladığını işaret ediyor.

Bloomberg Television ile gerçekleştirilen mülakatta “Enflasyon ılımlı kalırsa aralık artırımından sonra büyük ihtimalle ara vereceklerdir.” diyen Chicago Booth School of Business'ta Ekonomi Profesörü olan ve eski FED Guvernörü Randall Kroszner: “Çok fazla enflasyon baskısı olmadan ne kadar olmaları gerektiği konusunda çok fazla soru işareti var.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Powell'ın konuşmasının geride kalmasının ardından gözler umut sinyali için ABD ile Çin Başkanları'nın ticaret toplantısına döndü. ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, G20 Zirvesi'nin gerçekleştirileceği Buenos Aires'te bir araya gelerek ticaret konusunu ele alacaklar. Trump, anlaşmaya varamamaları halinde kalan 200 milyar dolarlık Çin ithalatına da vergi uygulayacaklarını belirtmişti. IMF, küresel ekonominin beklenenden daha hızlı yavaşlıyor olabileceği uyarısında bulundu. G20 Zirvesi için hazırlanan bir rapora göre son veriler, IMF'nin geçtiğimiz ay küresel GSYİH tahminini düşürmesi sonrasında durumun daha da kötüleştiğini işaret ediyor.

Hisse senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13.25'te %0.6 tırmandı.
*Güney Kore'de Kospi Endeksi %0.6 arttı.
*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi %0.1 düştü.
*Şanghay Bileşik Endeksi %0.3 yükseldi.
*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi %0.4 arttı.
*S&P 500 Endeks vadelileri %0.2 düştü. Endeks, çarşamba günü %2.3 arttı; Nasdaq 100 Endeksi %3.2 yükseldi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi %1 artıda seyretti.

Döviz

*Yen, %0.3 değer kazanarak dolar karşısında 113.29 seviyesinden işlem gördü.
*Çin dışında işlem gören yuan 6.9354'te yatay seyretti.
*Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0.1 geriledi.
*Euro/dolar paritesi %0.2 artıda 1.1384 seviyesinden işlem gördü.

Tahviller

*ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 4 baz puan düşerek %3.02'ye geriledi.
*Avustralya'da 10 yıllıkların faizi %2.60'a indi.

Emtia

*WTI petrolü %0.7 yükselerek varil başına 50.66 dolardan alıcı buldu.
*Altın %0.3 değer kazanarak onsu 1.225.16 dolara yükseldi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran