Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 28 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 28 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
28 Aralık 2018 - 14:02 - Güncelleme: 28 Aralık 2018 - 15:13
Reklam

Küresel Piyasalar - 28 Aralık 2018

Avrupa hisse senetleri cuma günü ralli yaparken ve Asya hisseleri karışık seyrederken, ABD endeks vadeli kontratları, traderların yılın son seanslarındaki sert fiyat hareketlerini anlamlandırmakta güçlük çekmeleriyle sakin seyretti. Yen, dolar karşısındaki yükselişlere öncülük etti ve altın, traderların son dönemdeki yüksek volatiliteden dolayı güvenli liman aramaları ile değer kazandı.

Madencilik ve teknoloji sektörleri Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Dow Jones ve Nasdaq endeks vadeli kontratları, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 2010'dan bu yana en büyük yukarı dönüşünü gerçekleştirdiği perşembe günkü seansta görülen sert dalgalanmaların ardından aşağı yönü işaret ediyor. Asya'da, Japonya hisse senetleri düştü ve Çin'de işlem gören hisse senetleri ılımlı yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi %2.8'in altında tutunurken, Japonya'nın 10 yıllıklarının getirisi sıfır seviyesinin altına indi petrol emtia grubu ve gelişen piyasa hisseleriyle yükseldi.

Küresel hisse senetleri halen süren volatiliteyle 2008'den bu yana en en kötü yılının sonuna yaklaşırken, yatırımcılar dikkatlerini daha güvenli yatırımlara çevirmiş durumda. Önümüzdeki yıl piyasaları çok sayıda olay riski bekliyor. Bu riskler arasında, İngiltere'de Brexit anlaşması oylaması, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve ABD Başkanı Donald Trump ile Kongre arasındaki bütçe anlaşmazılığı yer alıyor.

Standard Chartered Plc sabit getirili menkul kıymet, Döviz ve emtia strateji müdürü Manpreet Gill: "Yüksek volatilite dönemine giriyoruz." dedi ve "Bundan faydalanabilmek adına kenarda biraz cephane tutmanız gerek. Bu durumda nakitin biraz rol oynayacağını düşünüyoruz." şeklinde görüş bildirdi.

Japonya ve Çin için cuma günü yılın son işlem gününü oluşturuyor. Kıdemli yetkililerin görevden ayrılması ve Beyaz Saray'ın FED konusundaki rahatsızlıklarının finans piyasalarında tedirginlik yarattığı Amerika siyaset cephesinde olabilecek gelişmeler bir yana, önümüzdeki hafta Çin ve ABD'den gelen satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri dikkatleri üzerinde toplayabilir.

Bazı önemli varlıkların bu yılki performansları şöyle;

*S&P 500 Endeksi, %6.9 düştü.

*Japonya'da Topix Endeksi, %18 düştü.

*Stoxx Europe 600 Endeksi, %14'ten fazla düştü.

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, %17 düştü.

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, 36 baz puan yükselerek %2.77'ye çıktı.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %3 yükseldi.

*Bloomberg Emtia Endeksi, %11 düştü.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Baker Hughes, cuma günü ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı verilerini açıklayacak.

*Çin, 2018 yılının son günü olan pazartesi resmi PMI verilerini açıklayacak.

*Brezilya'da yeni devlet başkanı salı günü yemin ederek görevine başlayacak.

*ABD'de 4 Ocak Cuma günü imalat PMI verisi açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları, Londra saati ile 08.51'de %0.05'ten az yükseldi ve bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

*Stoxx Europe 600 Endeksi, %1.2 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve son bir haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, %0.4 tırmanarak bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, %0.8 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek bir haftayı aşkın sürenin zirvesine ulaştı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %0.2 gerileyerek yedi haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

*Euro, dolar karşısında %0.2 değer kazanarak 1.1457 ile iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

*Japon yeni, dolar karşısında %0.5 yükselerek 110.42 seviyesine ulaştı.

*MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi, %0.3 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek üç haftayı aşkın sürenin zirvesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan yükselerek %2.78 seviyesine çıktı.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan ile bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek %0.24'e tırmandı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puandan az yükselerek %1.31 ile son bir haftanın zirvesine ulaştı.

*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faiz farkı, bir baz puan artarak 2.5216 % puanına çıktı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi, %0.3 yükseldi.

*Batı Teksas petrolü (WTI), %2.8 değer kazanarak varil başına 45.85 dolara çıktı.

*Londra Metal Borsası (LME), bakır %0.6 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek ton başına 6.021.50 dolar ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

*Altın %0.2 yükselerek, ons başına 1.277.99 dolar ile altı ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran