Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 21 Eylül 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 21 Eylül 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
21 Eylül 2018 - 15:16
Reklam

Küresel Piyasalar - 21 Eylül 2018

Asya hisse senetleri şubat ayından beri görülen en güçlü iki haftalık kazancına hazırlanıyor. Yatırımcıların, yükselen ticaret gerginliğinin henüz küresel büyümeyi olumsuz etkilemediği ve Çin'n adımlarının büyümeyi destekleyeceği yönündeki değerlendirmesi Asya hisselerinin kazançlarında etkili oldu.

Japonya ve Kore'de bu hafta açıklanan güçlü ihracat rakamlarının işaret ettiği gibi küresel büyümenin henüz etkilenmemiş olmasına karşın, merkez bankalarının likiditeyi geri çekmesi hikayesi hâla mevcut. Japonya Merkez Bankası (BOJ) cuma günkü işlemlerde süper uzun vadeli tahvil alımlarını azalttı. Hong Kong Doları yüksek faiz beklentisiyle 2003'ten beri en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Topix Endeksi mayıstan beri en yüksek kapanışına yöneldi. Seul'den Şanghay'a hisse senetleri tırmandı. ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi %3'ün üzerinde tutundu; buna karşın doları desteklemedi. Dolar, yen karşısında Ocak seviyelerine yaklaştı.

Hong Kong Doları'nın ABD Doları karşısında cuma günkü sert yükselişi, net bir tetikleyici olmaması nedeniyle kafaları karıştırdı. Analistler “zararı durdur” emirlerinden yaklaşan tatillere ve yüksek faiz beklentilerine kadar bir açıklama yelpazesi sunuyor.

Risk iştahında bu hafta görülen artış, gelişen piyasa varlıklarında hisse senetlerinden para birimlerine alımlara neden oldu. Bazı yatırımcılar son dönemde EM varlıklarındaki satışın ardından gözardı etmek için fazla ucuz değerlemeler bulunduğunu söylüyor. Goldman Sachs Asset Management bu hafta Türk ve Arjantin hazine tahvilleri aldığını belirtti.

Avustralya'da Principal Global Investors CEO'su Grant Forster, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta: “Birçok yerde değerlemeler çok güçlü: Özellikle ABD'de.” dedi. Forster, ticaret anlaşmazlığını işaret ederek: “Bunun ABD büyümesini pek rayından çıkaracağını sanmıyoruz.” dedi.

Çin hisseleri hazirandan beri en iyi haftasını geride bırakmaya hazırlanıyor. Öte yandan Şanghay Bileşik Endeksi hala ayı piyasasında bulunuyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, bu hafta vergi indirimi sözü verdi ve küçük ölçekli şirketlere büyümeyi desteklemeleri için yardımcı olacaklarını açıkladı.

Japonya'da BOJ'un 25 yıl üzeri vadeli tahvil alımlarını azalttığı haber, 20 ve 30 yıllık hazine tahvili faizlerini yukarı çekti. BOJ'un bu hafta teşvik politikasını değiştirmemesine karşın söz konusu hamle geniş para döneminin sona erdiğine ilişkin işaretlere bir yenisini ekledi. Norveç merkez bankası perşembe günü yedi yıldan bu yana ilk kez faiz artırdı.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 14.10'da %1 yükselerek bu haftaki kazancını %4.5'e taşıdı.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi %1.1 yükseldi.

Şanghay Bileşik Endeksi %1.2 arttı.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi %0.3 yükseldi.

İngiltere'de FTSE 100 Endeks vadelileri %0.3 yükseldi.

S&P 500 Endeks vadelileri, gösterge endeksin perşembe günü %0.8 yükselmesinin ardından %0.1 değer kazandı. Dow Jones Endeksi de %1 yükselmişti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ardı ardına ikinci haftalık kazancına hazırlanıyor.

Döviz

Yen dolar karşısında %0.2 gerileyerek 112.77 seviyesinden işlem gördü.

Çin dışında işlem gören yuan, dolar karşısında 6.8316'dan alıcı buldu.

Hong Kong Doları %0.4 değer kazanarak dolar karşısında 7.8109'dan işlem gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi perşembe %0.4 gerilemesi sonrasında yatay seyretti.

Euro/Dolar  paritesi 1.1784 oldu.

İngiliz Sterlini %0.9 yükselmesi sonrasına 1.3274 seviyesinde seyretti.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi %3.08 ile dört aydan uzun bir sürenin yükseğine yakın seviyeden seyretti. 10 yıllıkların faizi ayın başına göre 20 baz puan yukarıda bulunuyor.

Japonya'da 30 yıllıkların faizi 3 baz puan artarak %0.89'a geldi.

Emtia

Bloomberg Emtia Endeksi %0.2 arttı. Endeks, bu hafta %1.9 yukarıda bulunuyor.

WTI petrolün varili 70.31 dolarda yatay seyretti.

LME'de işlem gören bakırın tonu %1.7 değer kazanarak 6,186 dolara yükseldi.

Altın, % 0.2 yükselerek onsu 1.209.12 dolar oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar?
1 sterlin ne kadar?
DAÜ ihale açtı..
DAÜ ihale açtı..