Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 20 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 20 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
20 Aralık 2018 - 11:38
Reklam

Küresel Piyasalar - 20 Aralık 2018

FED Başkanı Jerome Powell'ın sıkılaştırmacı politikanın ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği yönündeki yatırımcı endişelerini giderememesinin ardından ABD hisselerinde düşüşe neden olan satış Asya işlemlerinde devam etti. Yen, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri istikrarını korudu.

Japonya hisse senetleri günü, Tokyo'dan Sydney'e kayıpların derinleşmesiyle ayı piyasasına girerek kapatmaya yöneldi. ABD hisse senedi vadelileri kazançlarını geri vererek eksiye döndü. Dayanak endeks, gün içi işlemlerde %1.5'e varan kazancını geri vererek 15 ayın en düşük seviyesine indi. Avrupa hisseleri düşüşle açılışın sinyalini verdi. Politika yapıcıların 2019 faiz artırımı tahmini üçten ikiye düştü. Buna karşın piyasa 2019 için sadece bir faiz artırımı fiyatlıyordu. Powell, bilanço normalleşmesinin “otomatik pilotta” devam edeceğini belirtti.

Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) toplantısının ardından para politikasında değişikliğe gitmemesi Japonya varlıklarındaki düşüşü destekledi.

Yatırımcılar, ABD hisselerinin küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle düşerek düzeltmeye girmesiyle FED'den daha az agresif bir yaklaşım bekliyordu.

Nuveen baş hisse senedi stratejisti ve kıdemli portföy yöneticisi Bob Doll: “Fed hisse senedi piyasasının önemli bir dostu oldu ve şimdi biraz düşmanı ve tüm bunlar sona ermeden muhtemelen daha da düşman olacak.” dedi.

FED'in ötesinde ticaret ve siyaset öne çıkan konular olmayı sürdürüyor. ABD Senatosu hükûmetin kapanmasını engelleyecek ve 8 Şubat'a kadar fonlanmasını sağlayacak bütçeyi onayladı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin'in daha geniş bir ticaret barışını müzakere etmek için Ocak'ta toplantı yapmayı planladığını belirtti.

Hisse senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13.32'de %2.4 düştü.
*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, %1.1 geriledi.
*Güney Kore'de Kospi Endeksi, %1.1 azaldı.
*Şanghay Bileşik Endeksi, %0.8 düştü.
*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, %0.9 düştü.
*S&P 500 Endeks vadeli kontratları, %0.4 düştü. Dayanak endeks, New York'ta %1.5 düşüşle kapandı.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi, %1.6 azaldı.

Döviz

*Yen, %0.2 yükselerek dolar karşısında 112.30 seviyesinden işlem gördü.
*Çin dışında işlem gören yuan, dolar karşısında 6.9109'dan alıcı buldu.
*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
*Euro/dolar paritesi, 1.1382'de yatay seyretti.
*Sterlin, %0.2 yükselerek 1.2629'a geldi.

Tahviller

*ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, erken işlemlerde %2.79'a tırmanmasının ardından %2.76'da tutundu. 10 yıllıkların faizi, FED'in kararının ardından 6 baz puan düştü.
*Avustralya'da 10 yıllıkların faizi, 5 baz puan gerileyerek %2.34 ile yaklaşık iki yılın en düşük seviyesini gördü.

Emtia

*WTI petrolü, %2.3 düşerek varili 47.06 dolardan işlem gördü.
*Altın onsu, 1.244.30 dolardan alıcı buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran