Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 19 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 19 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
19 Aralık 2018 - 13:50
Reklam

Küresel Piyasalar - 19 Aralık 2018

Hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini son dönemde görülen volatiliteden FED'in çarşamba günkü politika kararına çevirmeleriyle hafifçe yükseldi ve ülke tahvillerinin çoğu yatay seyretti. Petroldeki satış dalgası piyasaların tümünde olumsuz etkisini hissettirmeye devam etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, dört gün süren düşüşün ardından, sağlık bakım şirketleri şirket birleşme haberleriyle yükselirken teknoloji hisselerinin geri çekilmesiyle hafifçe yükseldi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, FedEx'in kar rakamının küresel ticaretin gücüne yönelik şüpheleri artırmasının ardından, salı günü geç saatlerdeki kazancının bir kısmını geri verdi. Asya hisse senetleri, SoftBank Group'un Japonya telekom işinde piyasaya hayalkırıklığı yaratan bir şekilde adım atmasının ardından karışık seyretti. Ham petrol, 2016'dan bu yana en büyük üç günlük düşüşünün ardından kayıplarının büyük kısmını korudu.

ABD Hazine tahvilleri, FED'in faiz artırımına gitmesinin beklendiği toplantı öncesi yatay bir seyir izledi. İtalya tahvilleri, Avrupa Komisyonu'nun çarşamba günü resmi olmayan bütçe anlaşmasını onaylayacağı umutları ile değer kazandı. Japonya'nın gösterge tahvillerinin faizi, talepteki güçlü artışın teminat tamamlama çağrısını tetiklemesiyle hızlı bir dönüş gerçekleştirmeden önce düşerek sıfır seviyesine çok yakınına geriledi. Dolar, önemli paraların çoğu karşısında düştü.

Birçok yatırımcı, risk varlıklarında son dönemde görülen kargaşa ortamında, FED Başkanı Jerome Powel'ın, son toplantılara nazaran daha az şahin bir mesaj vererek, faiz artırımından kaynaklanabilecek olumsuzluğu sınırlamak için çaba göstermesini bekliyorlar. Bu durum, aynı zamanda, merkez bankasının daha fazla sıkılaştırmadan kaçınması için bu hafta baskılarını artıran ABD Başkanı Donald Trump'ın yatışmasına da yardımcı olabilir.

Lazard Asset Management LLC ABD hisse senedi başkanı ve çoklu varlık eş başkanı Ronald Temple: "Görmek istediğim, insanların güvercin faiz artırımı olarak adlandırdığı şey." dedi ve "Ticaret konusundaki iyimserlik de yardımcı olur, ancak bunun ne kadar uzun sürebileceği konusunda kuşkularım var." şeklinde görüş bildirdi.

FED'in dışında, dış ticaret ve siyasi konular da piyasalardaki hakimiyetini sürdürüyor. Trump ve kongre anlaşmaya varamazsa, ABD'de hükûmetin harcama yetkisi cuma gecesi sona erecek ve hükûmetin kısmi kapanması gerçekleşecek. Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ve Çin'in ocak ayında daha geniş kapsamlı bir ticaret ateşkesi konusunda görüşme yapacağını kaydetti.

Diğer taraftan, sterlin ve euro, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin (AB) anlaşmasız Brexit için hazırlıklarını artırmasına rağmen değer kazandı. Gelişen piyasa para birimleri ve hisse senetleri değer kazandı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*FED, salı ve çarşamba günü 2018'in son politika toplantısını gerçekleştirecek. Faiz kararının ardından, Başkan Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.
*Japonya Merkez Bankası para politikası kararı perşembe günü açıklanacak ve bunun ardından Başkan Haruhiko Kuroda basın açıklaması yapacak. İngiltere Merkez Bankası da politika kararını perşembe günü açıklayacak.
*ABD Başkanı Donald Trump ve kanun koyucular Trump'ın Meksika sınırına inşa etmeyi planladığı duvar için ne kadar para tahsis edileceği konusunda anlaşma sağlanamazsa, ABD hükûmetinin kısmi kapanması bu hafta başlayabilir.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 09.36'da %0.1 yukarıdaydı ve son bir haftanın ilk yükselişini gerçekleştirdi.
*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, %0.6 ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve son bir haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, %0.2 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, %0.5 yükseldi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %0.2 gerileyerek bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Euro, dolar karşısında %0.4 yükselerek 1.1402 ile yaklaşık dört haftanın zirvesine çıktı.
*Japon yeni, dolar karşısında %0.2 değer kazanarak 112.30 ile yaklaşık sekiz haftanın zirvesine tırmandı.
*Sterlin, dolar karşısında %0.1 yükselerek 1.2648 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi, %0.1 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puandan az düşerek %2.82 ile yaklaşık dört haftanın en düşük seviyesini gördü.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek %0.25'e çıktı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan düşerek %1.269'a indi.
*İtalya ve Almanya 10 yıllıklarının faizleri arasındaki fark, 11 baz puan düşerek 2.5804 % puanı ile yaklaşık 12 haftanın en düşüğüne geriledi.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi, %0.1 gerileyerek 18 ayın en düşüğüne indi.
*Batı Teksas petrolü (WTI), %0.5 yükselerek varil başına 46.49 dolara çıktı.
*Londra Metal Borsası (LME), bakır %0.7 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek ton başına 6.011.00 dolara ulaştı.
*Altın, %0.05'ten az yükselerek ons başına 1.249.94 dolar ile beş ayı aşkın sürenin en yükseğini gördü.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran