Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 12 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 12 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
12 Aralık 2018 - 10:37
Reklam

Küresel Piyasalar - 12 Aralık 2018

Asya hisse senetleri, ABD, Avrupa hisse vadelileri ve offshore yuan ile tırmandı. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin görünümüne ilişkin pozitif sinyaller yükselişte etkili oldu.

Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'de hisse senedi göstergeleri, Avustralya doları yükseldi. Kanada'nın Çinli Huawei Technologies Co.'nun CFO'sunu kefaletle serbest bırakması pozitif algıyı destekledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Reuters açıklamasında Çin anlaşmasına yardımı dokunacaksa müdahale edebileceğini ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşebileceğini söylemesi de destekleyici oldu. Hindistan tahvilleri, merkez bankası başkanlığına Başbakan Narendra Modi'ye yakın bir ismin gelmesiyle yükseldi.

New York'ta petrol varili, 52 doların üzerinde işlem gördü. S&P 500 Endeksi, önceki seansta erken kazancını geri vererek yatay kapattı. ABD'li otomobil üreticilerinin hisseleri, Çin'in ABD'den ithal edilen otomobillerde vergi indirimine gidebileceği yönündeki haberin ardından yükseldi. Sterlin, Brexit endişelerinin sürmesiye güçsüz seyretti. ABD Hazine tahvilleri, ABD Başkanı Trump'ın FED'i faiz artırımına karşı uyarmasının ardından fazla değişmedi.

Trump'ın kongredeki Demokrat liderlerle Meksika ile bir sınır duvarını fonlama konusunda anlaşmazlık içinde olmasından dolayı yatırımcılar federal hükümetin bazı kısımlarının kapanması riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Fakat Huawei CFO'su Meng Wanzhou'nun bu ay başında tutuklanmasının Çin tarafından şiddetli kınama almasıyla küresel ticaret ile ilgili haberler ön planda.

Singapur'da “Ticaret gerginliği 2019'da muhtemelen bir miktar gevşeyecek.” diyen Amundi Asset Management makro ekonomik araştırma birimi yöneticisi Didier Borowski: “Fakat stratejik bir noktadan ticaret gerginliğinin burada olduğunu ve büyük ihtimalle geçen birkaç yıla kıyasla çok daha fazla tırmandığı aklımızda tutmamız gerekiyor.” dedi.

Hindistan'da tahviller, para politikasında daha güvercin olan Shaktikanta Das'ın merkez bankası başkanlığına gelmesinin ardından yükseldi.

Fransa'da hazine tahvillerinin faizleriyle Alman tahvil faizleri farkı 2017 seçiminden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Hisse senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiyle 13.48'de %1.4 yükseldi.
*Japonya'da Topix Endeksi, %1.9 arttı.
*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, %1.5 arttı.
*Şanghay Bileşik Endeksi, %0.2 arttı.
*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, %1.3 yükseldi.
*S&P 500 vadelileri, %0.5 arttı. Dayanak endeks, New York'taki kapanışta fazla değişmedi.
*Euro Stoxx 50 vadelileri, %0.4 yükseldi.

Döviz

*Yen, dolar karşısında 113.49 seviyesinde tutundu.
*Çin dışında işlem gören yuan, %0.3 yükselerek 6.8848 dolardan işlem gördü.
*Euro/dolar paritesi, 1.1325'ten işlem gördü.
*Sterlin, dolar karşısında 1.2507'de seyretti.

Tahviller

*ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, %2.88 seviyesine tutundu.
*Avustralya 10 yıllıklarının faizi, %2.45'te sabit kaldı.

Emtia

*WTI petrolü, %1.3 değer kazanarak varili 52.31 dolardan işlem gördü.
*Altın onsu, 1.244.26 dolarda fazla değişmedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..