Reklam
  • Reklam
Küresel kriz bizi nasıl etkiler?

Küresel kriz bizi nasıl etkiler?

Şu anda Avrupa’da bir kriz öngörülüyor. Brexit sebebiyle zaten ciddi bir yara almış olan Avrupa senelerdir enflasyonu artırmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Ekonomistlere göre pek çok açıdan kriz kokuları geliyor.

Reklam
18 Ağustos 2017 - 10:46 - Güncelleme: 18 Ağustos 2017 - 18:13
Reklam

Ekonomik kriz; ekonomik göstergelerin kötüleşmesiyle başlayıp ekonominin işleyiş biçimini bozan ve geleceğini etkileyen, olumsuz durumları ifade eder.

Genellikle sokak dilinde kriz denildiğinde batış, iflas, çöküş anlaşılmakla birlikte ekonomik krizlerin mutlaka bir batışla, bir çöküşle sonuçlanması gerekmez.

Dünyadaki ilk küresel kriz (2008,mortgage krizi) kapitalizm sebebiyle “küreselleşme” gösterdi.

Küreselleşme, sermaye hareketlerinin bütün dünyada serbestleşmesine, sermaye hareketlerinin serbestliği de kapitalist sistemin yükselişine yol açtı.

Ekonomik krizin sebepleri nelerdir?

Faiz oranlarındaki artışlar

Belirsizliklerdeki artışlar

Varlık piyasasının bilanço üzerindeki etkileri

Bankacılık sektöründeki problemler

Kâr oranlarının düşme eğilimi

Enflasyon

Kriz genel anlamda normal işleyişinde olmayan, reform gerektiren istikrarsız bir durumdur. Bir örgütün rutin sistemini bozan ve aniden ortaya çıkan herhangi bir acil durum olarak tanımlanabilir. Yöneticinin yakın dikkatini gerektirir. Sadece devam eden faaliyetleri değil, aynı zamanda işletmenin yaşamını tehdit eder, üretim kapasitesini kullanılamaz duruma getirir ve rekabeti sarsar. Kriz, kurumların etkinleşmesi veya değişmesi yönünde kritik bir etkiye sahiptir.

Olası bir kriz bizi nasıl etkiler?

Kıbrıs’ta tıpkı Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke olduğu için, bir küresel kriz karşısında oldukça kırılgan bir durum sergilemesi beklenebilir. Daha önce 2008 krizinin etkilerini bile atlatamamış olan enflasyonla, işsizlikle başa çıkmaya çalışan, birçok gelişmekte olan ülkenin, krizden en büyük darbeyi alacağını söyleyebiliriz.

Kriz bizi “dışa bağımlılık” sebebiyle etkileyecektir. Sadece Avrupa’da gerçekleşebilecek bir krizin Amerika’yı ve İngiltere’yi çok kolay bir şekilde etkileyebileceğini biliyoruz. İthalat, ihracat ve kur sebebiyle çok çabuk etkilerini dünyaya yansıtacaktır. Tabiri caizse bir domino etkisi yaratacaktır.

Geçtiğimiz krizde Güney Kıbrıs’ın büyük bir yara aldığını hatırlayanlar vardır. Bu durum Güney’deki tüketimi de etkiledi. Otomobil satışları, yurtdışına seyahatler, kredi kartı kullanımları ve neredeyse bütün tüketimde düşüş kaydedildi. Borsa göstergeleri bir yılda yüzde 80 oranında düştü. 

Tekrar yaşanmaması ve bizi teğet geçmesi dileği ile.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x