Reklam
  • Reklam
Kur Sepeti Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Kur Sepeti Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Kıbrıs Ekonomisi açısından kurlar ile her gün iç içeyiz. Peki bir kurun değerini nasıl ölçeriz? Kurlar nasıl artar, nasıl düşer ve kur sepeti nasıl hesaplanır?

Reklam
25 Ağustos 2017 - 14:33
Reklam

Kur sepeti nedir?

Bir ülke parasının yabancı paralar karşısındaki değerini ölçmek için birden fazla yabancı para birimiyle oluşturulan sepete kur sepeti denir.

Eğer bir ülkenin parası örneğin başlıca iki yabancı parayla çok yakından ilişkiliyse o zaman kur sepetine göre ölçme yapmak doğru bir yaklaşım olur. Örneğin Türkiye’nin ithalatının ve dış borçlanmasının ağırlığı Dolar ile buna karşılık ihracatının ve bazı hizmet gelirlerinin ağırlığı Euro iledir. Bu durumda TL’nin Dolar ve Euro’dan oluşan bir sepete karşı değerinin değişimini ölçmek önem kazanır.

Doğal olarak bu para birimlerindeki dalgalanmalardan fazlasıyla etkileniyor. Bu durumda Türkiye’deki döviz sepeti Euro ve Doları içeriyor.

Ayrıca sepette TCMB kapanışları esas alınılır

Döviz sepeti de;

İçerisinde bulundurduğu yabancı para birimlerinin değerinin belirli bir oranda alınan yeni değeri sonrasında meydana gelmektedir.

Sepet kur nerede kullanılır, ne iş yarar hemen onu da söyleyelim. Sepet kurun kullanım alanı dış ticaret işlemleri ile ilgili hesaplama yapılırken daha sağlıklı sonuç alınması ve yine dış ticarette maliyetlerin doğru bir şekilde ölçülmesi amacıyla oluşturulur ve bir karşılaştırma aracı olarak kullanılmaktadır. Yine portföy yatırımcısı tarafından çok sık kullanılmakta ve sepet kur sayesinde portföy yatırımcılar daha fazla getiri elde etmekte ya da diğer bir tabirle kayıpları minimize etmektedir.

 

Sepet kur nasıl hesaplanır?

Kur sepeti her ne kadar bileşiğindeki dövizlerden bağımsız bir değere sahip olsa da sepet kur hesaplanırken sepetteki dövizlerin fiyatlarına göre oluşur. Adına sepet kur denilmesinin nedeni de budur. Birkaç kurun birleşimi ile meydana gelir.

 

Basit bir örnek ile açıklamamız gerekirse;

1 Dolar = 3 TL 1 Euro = 3.5 TL Bu durumda  kur sepeti değeri = (1 Dolar + 1 Euro) / 2 =(3+ 3.5)/2 =3.25 Diyelim ki Dolar/TL kurunda 3,05 dış borçlanma maliyetlerimiz ve ithalat maliyetimiz açısından katlanılabilecek en yüksek seviye iken Euro/TL kuru için 3.10 ihracat ve benzeri gelirlerimiz açısından kabul edebileceğimiz en düşük seviyedir. Bu durumda, 3.075’lik kur sepeti değeri de bizim açımızdan minimum değerdir.

Bunun altına düşüldüğünde bu düşüş eğer doların düşüşünden kaynaklanıyorsa fazla sorun yok demektir ama eğer ki Euro’nun düşüklüğünden kaynaklanıyorsa sorun var demektir. Çünkü Dolardaki değer kaybı ağırlıklı maliyetlerimizi düşürürken Euro’nun değer kaybı elde edilen gelirlerde azalma sinyali vermektedir.

 

Başka bir para birimini örnek verecek olursak;

Bu durum başka ülkelerin para birimleri için değişiklik göstermektedir.

Örneğin, Hint Rupisi için sepet kur oluşturursak Hindistan’ın yakın ilişki içerisinde olduğu ülkelere bakmak gerekir. Bunlardan biri ABD Doları, diğeri ise Birleşik Arap Emirlikleri Dinarıdır. Hindistan Rupisi için döviz sepeti kuru,

(ABD Doları + BAA Dinarı) / 2

(68,57 + 18,65) / 2 = 43,61 olarak hesaplanır.

 

Bu örnek hesaplama Rusya için, Çin Halk Cumhuriyeti Reminbisi (Yuan) ve ABD Doları üzerinden yapılacaktır.

Bu işlem sayesinde bir para biriminin sepet kur değerini hesaplayabilirsiniz. Yukarıda da bahsedildiği gibi burada dikkat edilmesi gereken husus sepet kurun hesaplanması için kullanılan dövizlerin en yakın ilişki içerisinde olduğu ülkelerin para birimleri olması gerekiyor.

 Sepet kur için iki-üç döviz kullanılabileceği gibi ona kadar döviz de sepete dahil edilebilir.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
Kuzey Kıbrıs Turkcell'den kampanya!..
Kuzey Kıbrıs Turkcell'den kampanya!..