Reklam
  • Reklam
KSTU Sağlık Programları Direktörü Gökçe Ünal’dan kariyer...

KSTU Sağlık Programları Direktörü Gökçe Ünal'dan kariyer planlama önerileri!

Üniversite mezunlarının da, işsiz üniversitelilerin de sayısı artıyor. Peki bu durum nasıl değişir? Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Sağlık Programları Direktörü Gökçe Ünal, dikkat çeken önerilerde bulunuyor.

Reklam
06 Mart 2017 - 10:48 - Güncelleme: 07 Mart 2017 - 13:49
Reklam

Binlerce üniversite mezunu, binlerce işsiz ve yine binlerce iş sahibi ama işinden mutsuz/umutsuz birey toplumda. Aslında acı bir tablo bu tablo.

Sebebini tahmin etmek de çok zor olmasa gerek; Yanlış tercih, yanlış kariyer planlaması gösteriyor kendini açıkça.

Atıl Ayaz’ın hazırlayıp sunduğu Ekonomi Kıbrıs’ta bu konu tartışıldı. Seyircilere bir de anket açıldı, ankette işinizi/mesleğinizi isteyerek mi seçtiniz sorusu soruldu.

Ankete katılanların yüzde 37, 6’lık oranı, yani çoğunluğu hayalinin peşinden koştuğunu söyledi.. Geri kalan yüzde 62,4’lük oran ise farklı farklı yanıtlar verdi. Kimi ailesi tarafından yönlendirildiğini, kimi sırf parası için seçtiğini, kimi ise işsiz kalmamak için gün doldurduğunu yazdı.

Peki nedir bu işin doğrusu, nedir bunun çıkış yolu?

Ekonomi Kıbrıs’a konuk olan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Sağlık Programları Direktörü Gökçe Ünal, gençlere ve ailelere dikkat çeken önerilerde bulundu.

 

“NASIL ÇOK PARA KAZANIRIM DİYE DÜŞÜNMEYİN”

Gökçe Ünal yapılması gerekenlerden değil de, yapılmaması gerekenlerden başlıyor sıralamaya. Son yıllarda birçok gencin hayal kırıklığıyla sonlanan devlet memuru olma hayaline vurgu yapıyor, bu saplantıdan kesinlikle uzak durun diyor!

“Mesleği seçerken dikkat edilmeli. Rol modellerin iyi olması gerekir. Kişi, kendini yansıtan mesleği yapmıyorsa meslekte ilerlemesi güç oluyor ve mesleği sevmediği için mutsuz oluyor. Ayrıca bir de öğrenci meslek seçerken “devlete nasıl atanırım, nasıl çok para kazanırım” diye düşünerek hata yapıyor. Maalesef çok yanlış. Örneğin ilk ve acil yardım programı; Ambulansta görev yapar ve ilk müdahaleyi uygular. Genelde adaylar “kolay atanır ve çok para var” diyerek bu mesleğe giriyor, fakat zamanla pişman oluyor. Çünkü kabiliyeti yok. Örneğin, staj zamanında kan görünce bayılan öğrenciler oldu. Meslek hakkında bilgisi olmayıp, iş imkanı var deyip seçiyor. Ne olur bu hatalara düşmeyin.

 

“KENDİNİ TANI, MESLEĞİNİ SEÇ”

Uzak durulması gereken bunlardı, peki ne yapmak gerekir? KSTU Sağlık Programları Direktörü Ünal, “kendini tanımak” diyerek listeyi oluşturuyor;

  • Meslek seçimi için altın kural: Kendini tanımalı,
  • Mesleği tanımalı,
  • Okumak istenen üniversiteyi iyi araştırmalı,
  • Laboratuvar konusu çok önemli. Yatırım ister. İstediği üniversitede seçtiği meslek ile ilgili alan var mı? Mutlaka yerinde görülmeli,
  • Danışman öğretmen çok önemli bu dönemde, o yüzden öğrenci ve öğretmen arasında güçlü bir iletişim kurulmalı..
  • İletişim araçlarının etkisi büyük. Ulaşılabilirlik kolaylaştı. Mezun olur olmaz bekledikleri maaşı alamazlar. İlk önce sektörde tecrübe edinmeleri gerekir. Bu konuda da ailenin, öğretmenlerin ve çevrenin etkisi büyük rol oynar. Yetiştirilme tarzı çocuğun seçimlerinde önemlidir.

 

“PROJE ODAKLI BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ”

Peki Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi nasıl bir gelecek sunuyor adaylara?

“Sağlık eğitiminin merkezi olacağız” diyoruz, o yüzden hedefimiz net. Bulunduğu topluma faydalı, meslek bilgisi iyi olan, mezun ettiğimiz öğrencilerle gurur duymak için gece gündüz çalışıyoruz. Proje odaklı bireyler yetiştiriyoruz.

Bu doğrultuda, üniversitemizin diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi, ilk yardım ile ebelik ve hemşirelik bölümleri çok büyük ilgi ve talep görüyor. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018