Reklam
  • Reklam
Kripto parada yeni dönem...

Kripto parada yeni dönem...

Artık ATM'ler aracılığıyla kripto para satın alınabilecek...

Reklam
06 Haziran 2018 - 10:53 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 11:55
Reklam

 

Almanya Federal Finansal Denetim Otoritesi (FCF), bankaların ATM’ler aracılığıyla Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları avro ile takas yapabilme hakkına sahip olduğunu açıkladı. Bankalar isterlerse müşterilerine ATM’den kripto para satışı yapabilecek.

Almanya'da sol parti temsilcisi Thomas Lutze’nin sorusuna yanıt veren, BaFin’in konuyu şu şekilde ifade etti: Tescilli alım satım izni olan her finans kuruluşu, Bitcoin ile fiat para takası yapabilen makineleri kurma hakkına da sahiptir. Sadece şimdiye kadar bunun yapıldığı bilinmemektedir.

Yani, tüm lisanslı bankalar, ATM’lerini avroyu kripto paraya ya da tam tersine değişim faaliyetleri için yükseltme hakkına sahiptir. Ancak şu ana kadar herhangi bir banka böyle bir güncelleme hakkını kullanmadı. Bu durumun değişip değişmeyeceği henüz bilinmezken, diğer yandan ABD’de kripto ATM’lerinin sayısının 3.000’e yaklaştığını söyleyebiliriz. Özellikle, QR kodu teknolojisi kullanımı sayesinde ATM’leri güncellemek oldukça kolay olabiliyor. QR kodu sayesinde aynı zamanda şifrelenmiş adres taraması ve doğrulaması daha kolay hale gelmektedir.

ATM’den kripto para değişimi dışında Avrupa’nın en büyük ekonomisi Kripto sektörünü benimsemeye başladı

Bankalar ancak, alınacak işlem ücretlerinin böyle bir yatırıma değip değmeyeceğini ya da artan talebin artık böyle bir yatırımı kaldırabileceğini düşündükleri zaman bu tarz bir hizmete başlayabilirler. Bilindiği üzere altı Alman bankası şu anda kripto ticareti yapıyor ya da BaFin’e göre kripto para birimini satın almış durumda. Fakat bu faaliyetlerde  bulunan bankalar henüz kamuoyuna açıklanmış değildir.

Almanya’nın en büyük ikinci borsası ise Eylül ayından beri Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple ticareti için kullanılan bir uygulamaya sahip. Bunun yanında kripto paraların temelini oluşturan teknoloji, özellikle otomobil imalat sektörü ve enerji sektörü gibi Almanya’nın önde gelen endüstrilerinde pilot uygulama olarak uygulamaya konuldu. Böylece, Avrupa’nın en büyük ekonomisi kripto piyasasını benimseme konusunda tıpkı Paris’in tavrını değiştirdiği gibi yavaş yavaş büyüyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..