Reklam
  • Reklam
Kötü haber! Türkiye 2016’da ihracatta 142 milyar dolar geriledi

Kötü haber! Türkiye 2016’da ihracatta 142 milyar dolar geriledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM, 2016 yılının tamamına ilişkin rakamları açıkladı. Türkiye’nin bir önceki seneye kıyasla ihracat rakamı yüzde 0,8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Reklam
03 Ocak 2017 - 12:43 - Güncelleme: 03 Ocak 2017 - 16:25
Reklam

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), geçen aralık ayı ve 2016 yılının tamamına ilişkin ihracat rakamları ile 2017 yılı hedeflerini başkent Ankara’da düzenlenen toplantıda açıkladı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ihracat verilerini paylaştığı toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katılarak 2016 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre Türkiye’nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,3 artarak 12 milyar 817 milyon dolar oldu.

İhracat aralık ayında kilogram bazında yüzde 4,7 artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 4,1 artış kaydetti. Türkiye’nin 2016 yılı ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0,8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv lider sektör, AB en fazla ihracat yapılan bölge

TİM verilerine göre sektör bazında aralık ayında en fazla ihracatı 2 milyar 348 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1 milyar 339 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 282 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

Ülke gruplarına göre ihracatta aralık ayında ilk sırada yüzde 45,5 pay ve 5 milyar 619 milyon dolar ile Avrupa Birliği, ikinci sırada yüzde 21,1 pay ve 2 milyar 599 milyon dolar ile Orta Doğu ülkeleri yer aldı. Bunları yüzde 8,5 pay ile Afrika ve yüzde 6,6 pay ile Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri izledi.

Almanya, ABD ve Irak’a ihracat arttı, Rusya’da en düşük kayıp oldu

Aralık ayında en fazla ihracat yapılan ilk beş ülke; Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya’ya ihracat yüzde 3,7, Irak’a yüzde 59, İtalya’ya yüzde 12, ABD’ye yüzde 8,7 artarken, İngiltere’ye yüzde 2,8 geriledi. Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat yüzde 77, Irak’a yüzde 59, Bulgaristan’a yüzde 44 artış gösterdi. Bunların yanında Rusya’ya ihracatta yüzde 13 ile bu yılın en düşük kaybı yaşandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat rakamlarını açıkladığı konuşmasına yılbaşında İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısını bir kez daha kınayarak başladı ve “Dünyadaki bütün ülkelerde yaşanan bu tür saldırılara karşı üzerimize düşen görev; soğukkanlılığımızı korumak ve birbirimize daha fazla kenetlenmek. Terörün kaynağının kurutulması için Hükümetimizle birlikte elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve yabancı misafirlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum” dedi.

İhracat rakamlarını değerlendiren Büyükekşi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın dün açıkladığı ve altın ihracatı dahil edilen verilere göre aralık ayı ihracatının bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 9,3’lük artışla 12 milyar 817 milyon dolar olduğunu söyledi. Büyükekşi, TİM verilerine göre ise mücevher dışındaki altın ihracatı hariç tutularak yapılan hesaplamalarda ise aralık ayı ihracatının yüzde 7,4 artarak 12 milyar 346 milyon dolar olduğunu vurguladı.

Kayıplar olmasaydı ihracat 150,8 milyar dolar olacaktı

Türkiye ihracat fiyatlarının geçen yıl petrol ve emtia fiyatlarının düşük seyretmesiyle gerilediğini, 2015’te 1,44 dolar olan kg başı ihracatın 2016’da 1,37 dolara indiğini dile getiren Büyükekşi, “Bu gerilemeden kaynaklı ihracat kaybı geçen yıl 3,5 milyar dolar oldu. Rusya ile krizin yanı sıra Irak, Suriye ve Libya’da yaşanan çatışmalar da ihracatı düşürdü. Bu ülkelere ihracat toplamda 3,7 milyar dolar düştü. Ayrıca TL ve Sterlin para birimlerinin Dolara karşı değer kaybetmesi de yaptığımız ticaretin dolar karşılığının azalmasına sebep oldu. 2016’da parite kaynaklı toplam kaybımız 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tüm bu etkileri topladığımızda 8,7 milyar dolar ediyor. Bütün bunlar olmasaydı 2016 yılı ihracatımız yüzde 5 artışla 150,8 milyar dolar olacaktı. Bir de yıl içinde yaşanan terör olayları, 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi ölçülemeyen kayıplarımız var. Bütün bu olanlara rağmen ihracattaki azalmayı başarısızlık olarak değerlendirmek haksızlık olur. Çünkü en güçlü ekonomilerde bizden daha büyük kayıplar yaşandı. Örneğin 2016’nın ilk 10 ayında Rusya’nın ihracatı yüzde 22, İngiltere’nin yüzde 12,4 daraldı” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı pay rekor kırdı

Büyükekşi, bununla birlikte Türkiye ihracatının dünya ticaretinden aldığı payın rekor kırdığını belirterek “Gururla söyleyebiliriz ki ihracatımızın dünya ticaretinden aldığı pay, 2015 yılında yüzde 0,87 iken geçen yıl yüzde 0,89’a çıkarak rekor kırdı. En önemli ticari partnerimiz olan AB’nin ithalatındaki payımız yüzde 1,28’e ulaşarak yine rekor kırdı. 2015 yılında bu pay yüzde 1,21 idi. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin ithalatından aldığımız pay 2015’te yüzde 0,28 iken geçen yıl yüzde 0,29’a yükseldi” dedi.

Büyükekşi, geçen yılın gerek küresel ticaret gerekse Türkiye ihracatı açısından da oldukça zor geçtiğine değinerek DTÖ verilerine göre 2016’da küresel ticaretin miktar bazında 2009 yılı hariç son 15 yılın en düşük büyümesini kaydettiğini söyledi. Büyükekşi, dolar bazında 2016’nın ilk 10 ayında küresel ticaretin yüzde 4 daraldığını, yıl sonunda ise dünya ticaret hacminin 16 trilyon dolar olmasının beklendiğini dile getirdi.

“Bu yıl OVP hedefini geride bırakacağız”

Bu yılı ihracatta atılım yılı ilan ettiklerini vurgulayan Büyükekşi, 2017 yılı sonunda ihracatın 155 milyar dolara yükseleceğini öngördüklerini söyledi. Mevlana’nın “Biz umudumuzu sadece Allah’a bağlarız. Elimizden geleni yapar, hedeflerimizin gerçekleşmesi için çalışırız.” sözünü rehber edindiklerini dile getiren Büyükekşi, “İnanıyoruz ki Bakanımızın öncülüğünde OVP hedefimiz olan 153,3 milyar doları geride bırakacağız” diye konuştu. Büyükekşi, 2017’yi neden atılım yılı ilan ettiklerine ve ihracatı olumlu etkileyecek gelişmelere ilişkin öngörülerini ise şu şekilde paylaştı:

“2017 yılında petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması ile ihracat fiyatlarımız tekrar artışa geçecek. Rusya ile yaşadığımız siyasi kriz neticesinde ortaya çıkan ihracat kayıpları azalarak ortadan kalkacak. Çevremizde yer alan petrol ihracatçısı ülkelerin 2017 yılında toparlanacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla bu ülkelere olan ihracatımız artışa geçecek. 2016 yılında Hükümetimiz tarafından açıklanan reform ve destek paketleri 2017’de ihracatımıza hız katacak.”

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..