Reklam
  • Reklam
Korineum Golf&Beach Resort Genel Koordinatörü Meryem Çerkez...

Korineum Golf&Beach Resort Genel Koordinatörü Meryem Çerkez Gürtunç Kıbrıs'ın ilk ve tek golf otelini anlattı..

Hava yolu şirketleri, oteller, inşaatçılar, emlakçılar, üniversiteler… Herkesin KKTC tanıtımında ve sunumunda yer verdiği bir işletme Korineum Golf & Beach Resort... A+ müşteri kitlesine ulaşma noktasında, “Kıbrıs’ta golf de var” demek için bol bol adı geçiyor tesisin. KKTC için bu kadar önem taşıyan oteli, Meryem Çerkez Gürtunç ile konuştuk.

Reklam
19 Haziran 2018 - 10:26 - Güncelleme: 19 Haziran 2018 - 10:30
Reklam

 

 

“DAHA ÖNCE MODELİ ÇİZİLMEMİŞ

BİR İŞLETME MODELİ”

 

İlklere imza atmak zahmetli ve bir o kadar da özel bir iş. Korineum Golf & Beach Resort bu ilklerden birini gerçekleştirdi. Nasıl anlatırsınız bu yatırımı? Önce sizden dinleyerek başlayalım..

 

Her koşulda ilklere imza atmak gerçekten zordur.

Korineum ekstra zor bir projedir. İlklere imza attığınızda önce yerli paydaşları inandırmanız gerekiyor. Bu proje gerekli midir, gereksiz midir? Olur mu, olmaz mı? Önce iç piyasada bu inancı oluşturduktan sonra dış piyasaya yönelmeniz gerekir.

 

Daha önce modeli çizilmemiş bir işletme modeli çizmek zorundasınız. Bunu siz kendiniz sıfırdan oluşturmak zorundasınız. Başka ülkelerde örnekleri var evet ama KKTC eşi benzeri olmayan bir ülke. Örnek modeller buraya uymuyor. Özellikle turizm de hiç olmuyor. Gerek ulaşım sıkıntıları gerek dış politika sıkıntılarından.

 

Golf turizmi olması da ayrı bir zorluk. Bir yerde hem sanayiciyiz, kendi ürünümüzü üretiyoruz aslında. Sahayı biz üretiyoruz, bakımını biz yapıyoruz, bu başlı başlına çok büyük bir iştir. Ayrıca otel kanadı var. Bunun satış ve pazarlaması var. Gelen kişilere memnuniyet sağlama hizmet sunma göreviniz var.

 

Memnuniyeti ve standardı sürdürmek ayrı bir zorluk.

KKTC’ye ait insan kaynakları sıkıntısı da cabası.

 

“TURİZM SEKTÖRÜNDE

 NİŞ BİR GRUBA

HİTAP EDİYORUZ”

 

Bu şekilde bir ilk ve turizm sektöründe niş bir gruba hitap ediyoruz. Bu konuda da hiç bilinmeyen bir destinasyona çekmeye çalışıyoruz misafirleri. Biz golf için bilinen bir ülke değiliz. Evet, kum ve güneş olarak biliniyoruz ama golf için ilk akla gelen ülkelerden değildik. Ama artık Avrupa’da yavaş yavaş akla geliyoruz.

 

“2007 YILINDA

 OTELİMİZ AÇILDI”

 

Golf oteli fikri nasıl doğdu, ihtiyaç mı vardı?

 

Çok eskiye dayanan bir fikir golf oteli. Doksanlı yıllarda babam Günay Çerkez; bir Finli, bir de Iraklı iş ortaklarının birlikte düşünmüş oldukları bir projedir. O zamanlar buralarda hiçbir yapılanma ve gelişim yoktu ve çok bakir alanlardı. Lokasyon olarak çok güzel bir golf sahası olabileceğini düşündüler ve bu projeye adım atıldı. Bazı sıkıntılar sonrasında babam tek başına ilerlemeye karar verdi. 2004 yılında proje ve yapım aşaması başladı. 2006 yılının sonunda bitirdik tesisi. 2007 yılında da açılışı yaptık.

 

“HER GOLF ÇUKURU,

DAĞ VE DENİZ MANZARALI”

 

Otelin konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Dönümlerce yemyeşil alan..

 

Lokasyon olarak bu alan bu kadar yeşil değildi. Bu alan ormanlık araziydi ancak ülkede ki kuraklıktan dolayı yeşil bir alandı evet ama yemyeşil değildi. Bütün tohumların ekilmesi, sulanması ve yeşillendirilmesi aslında çok büyük bir emek.

 

Muhteşem bir lokasyondayız. Dağ ve denizin arasındayız. Bunu da yakalamak her ülkeye ve her noktaya nasip değildir.

 

Golf sahasının mimarı İngilizdir. 18 tane çukur var, her çukurdan hem dağ hem de denizin görülebileceği bir tasarım yaptı. Bu yurt dışından gelen misafirler için çok büyük bir artı ve keyiftir.

Bu açıdan çok şanslıyız.

 

Hedef kitlesinde kimler var?

 

Ağırlıklı olarak Avrupa ile çalışıyoruz, İskandinav ülkeleri ile çalışıyoruz. Finlandiya, İsveç, İlgiltere, Almanya, Danimarka ve Hollanda pazarları ile çalışıyoruz. Bu pazarları daha da çoğaltmak hedeflerimiz arasında.

 

GOLF VE TATİL BİR ARADA

 

Golf ve Kıbrıs uyumundan bahsedelim biraz da. İnsanlar golf için neden Kıbrıs’ı tercih ediyor?

 

Kıbrıs’ı tercih etmelerindeki en temel sebep iklimdir. Bizim pazarlarımız ağırlık olarak İngiltere ve İskandinav pazarlarıdır. Bu ülkelerde golf oynama oranı çok yüksektir. Fakat iklimleri müsait olmadığı için sahaların kapalı olduğu uzun dönemler oluyor. Yıl boyunca sahalar açık kalamıyor, bu yüzden yurt dışında bu spor sevdalarını devam ettirmek istiyorlar. Öyle olunca da Kıbrıs iklimsel anlamda çok müsait oluyor. Yaz aylarımız da çok sıcak oluyor ama onun haricindeki 9 ay boyunca yurt dışından gelip, burada hem golf oynayıp, hem de tatil yapıyor misafirlerimiz.

 

Bir diğer unsur KKTC’nin hala doğal güzelliğinin bozulmamış olması. Buraya geldiklerinde insanların sevgi dolu yaklaşımı, misafirperverliğimiz artı avantajdır.

Bizim misafirlerimiz 35 yaş ve üzeridir. Mutlaka geldikleri yerde birini tanımak ve güvenmek isterler. Bunların hepsi Kıbrıs’ta mevcut ve bu bizim artımızdır.

 

Ayrıca kültürel değerlerimizden de hoşlanıyorlar. Hepsinin birbiriyle uyumu da ortaya bu tabloyu çıkarıyor.

 

“KORINEUM ÜLKEYE BİR KATMA DEĞERDİR”

 

Eğitim, inşaat ve turizm gibi Kıbrıs’ın tanıtıldığı her platformda oteliniz özellikle gösteriliyor. Bunu görünce ne hissediyorsunuz? Yeni yatırım planları canlanıyor mu?

 

Aslında çok gurur verici ve sevindirici bir olay. İlk açıldığında bu şekilde değildi ama zamanla oturdu her şey. İlklerin iknası her zaman daha zordur. Korineum bir işletme olmanın dışında, bu ülkeye bir katma değerdir. Bu ülkeye insanların gelip gerek ev yatırımı gerek tatil yatırımı veya ekonomiyi geliştirecek yatırımların yapılması için bir katma değerdir.

 

Bu katma değerle birlikte bu satışlar yapılıyor ve ekonominin kalkınmasına bizimde bu şekilde faydamız dokunuyor.

 

Bu vizyonun kabul edilmesi ve desteklenmesi bizim için çok onur vericidir.

 

Gelecek dönem için sürpriz projelerimiz de var ama şimdilik sessiz kalıyoruz.

 

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

 

Okurlarımıza mesajınız var mı?

 

Biz Kıbrıs’ta ilk ve tekiz. Böyle bir tesisi merak eden herkesi bekleriz, golfçü olsun ya da olmasın. Golf öğrenmek isteyenler için akademilerimiz de var. Aynı şekilde tenis için de. Sportif faaliyetlerin ağırlıkta olduğu bir oteldir. Yerli olarak misafirlerimiz de her zaman bekleriz. Yurt dışından gelip de bizi ziyaret etmek isteyen misafirlerimiz de her zaman bekleriz. Kapımız herkese açık.

 

Meryem Çerkez Gürtunç kimdir?

 

37 yaşındayım. Bir çocuk annesiyim.

Üniversite eğitimini İngiltere’de aldım. Branş olarak okuma ve dil terapisi. Mezun oldum ve daha sonra İngiltere’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak devlette çalışmaya başladım.

 

Bu sırada master yaptım insan iletişimi üzerine.

Toplamda 4 yıl çalıştıktan sonra Kıbrıs’a döndüm, ailem buradaydı.

 

Geri geldiğimde kendi konuşma ve dil terapistliği merkezimi açtım. Burada çalışmaya başladım. 4-5 sene çalıştıktan sonra eş zamanlı olarak Korineum’a gelmeye başladım. O süreçte sabahları çok fazla hastam ya da danışanım olmuyordu, ben de vaktimi böyle değerlendirdim. O dönem Korineum Golf Hotel yeni yeni gelişiyordu. Öğleden sonra akşama kadar da kendi merkezimde çalışıyordum.

 

2010 yılında oğlum doğdu.

Hem iki iş, hem ev, hem çocuk biraz fala gelmeye başladı ve iki işten birini seçmek zorunda kaldım. En verimli olmak için kendi mesleğimi çok sevsem de, oteli seçtim. Kendi işimde bana destek olabilecek bir ekip yoktu. Korineum’un başlangıcından itibaren oteldeydim ancak tam zamanlı olarak 2011 yılında başladım.

Hala da keyifle devam ediyorum.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018