Reklam
  • Reklam
KKTC üniversiteleri de darbe mağduru!

KKTC üniversiteleri de darbe mağduru!

Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi, eğitim adası olmayı hedefleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de sarstı. Birçok üniversite, YÖK'ten gelen yasakla zor günler geçiriyor..

Reklam
21 Temmuz 2016 - 21:34 - Güncelleme: 22 Temmuz 2016 - 01:19
Reklam

 

Darbe girişimi ile başlayan sıkı tedbirler ve ardından ilan edilen OHAL, KKTC üniversitelerini de yakından ilgilendiriyor.

1577 dekan için istenen istifa listesini KKTC üniversiteleri teğet geçti ama, yurt dışına çıkış yasağının etkisinden kurtulamadı. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK),Türkiye’deki akademisyenlerin yurt dışına çıkışlarını yasakladı, Türkiye dışında çalışma yapanların durumlarının ivedilikle incelenerek, bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi.

Henüz bu karar KKTC’ye resmi olarak iletilmedi, sadece Türkiye’deki akademisyenleri kapsıyor. Fakat KKTC üniversitelerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türkiye’deki üniversitelere kayıtlı olup, burada sadece ders veren birçok akademisyen var.

Eğitimin başladığı dönemde de bu kısıtlama sürerse, KKTC üniversiteleri için sıkıntı büyük olacak. Hatta şu an bile birçok akademisyen darbe girişimi sonrası yasaktan dolayı Türkiye’de kaldı, KKTC’ye gelemiyor. Tercihler öncesi koyulan bu yasak, üniversite yönetimlerine zor günler yaşatıyor..

Üstelik engel sadece akademisyen değil. LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte başlayan tercih maratonu da olumsuz etkileniyor. Türkiye'den KKTC'ye gelmeyi düşünen öğrencilerin veya ailelerinin kısıtlanan seyahatleri, KKTC üniversiteleri önünde büyük bir engel olarak duruyor. 

Çünkü şu sıralar hiçbir devlet memuru, akademisyen ve yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşı, yurt dışına çıkamıyor.. 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018