Reklam
  • Reklam
KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından "Yerli Üretim ve...
Reklam

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından "Yerli Üretim ve Yerel İstihdam Toplantı Günleri" gerçekleştirildi!..

Kuzey Kıbrıs’ta turizmin kalkınması ve doğanın korunması kapsamında birçok çalışma yapan KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, “Yerli Üretim ve Yerel İstihdam” konulu toplantı gerçekleştirdi. İşte detaylar…

Reklam
28 Ocak 2019 - 16:35 - Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 18:54
Reklam

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından “Yerli Üretim ve Yerel İstihdam Toplantı Günleri” gerçekleştirildi!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından “Yerli Üretim ve Yerel İstihdam” konulu toplantı 26 Ocak Cuma günü Girne Merit Crystal Cove Otel’de gerçekleştirildi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı yaptığı açıklamada, toplantının yerli istihdamı artırmak ve üretimde mümkün oldu kadar dışa bağımlılığı azaltarak, yerli üretimi sürdürülebilir bir yapıyla turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde piyasaya kazandırmak amacında olduğunu vurguladı ve toplantının çözüm odaklı olarak spesifik konularla devam edeceğini duyurdu.

Toplantıda; Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Başbakan Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve bunun yanı sıra sektör temsilcileri konuşmalar yaptı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, yerel işgücü eğitim ve istihdamına yönelik çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ataoğlu, 2018 turizm gelirlerinin 2017’ye göre %11’lik artış gösterdiğini ve 960 milyon dolara ulaştığını belirterek, hedeflerinin THY iş birliğinde tanıtma ve pazarlama çalışmamalarıyla yeni destinasyonlardan daha nitelikli turist getirerek, turizm gelirini arttırmak olduğunu ifade etti.

Başbakan Tufan Erhürman ise, turizm sektörünün öncülüğünde tarım ve sanayi gibi sektörlerin de gelişmesiyle yerli istihdam ve yerli ürün tüketiminin artacağını vurgulayarak: “Böylesi öncü bir sektörde sadece %20’lik yerli istihdam yapılması yeterli değildir.

Bu toplantının amacına ulaşması için 2019’daki %20’lik yerli istihdam 2020’de %25’e ve %15 olan yerli ürün tüketiminin de %30’lara çıkması gerek” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, Kuzey Kıbrıs üreticisinin süt ürünlerinde Türkiye ile rekabet etme gücünün son derece düşük olduğunu da belirterek: “Eğer kalite sorunu varsa bunu aşmak da mümkündür. İhracat olanaklarını artırmamız gerekiyor. Turizm endüstrisinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üreticimiz üretecek kapasitedir.

Süt sanayini geliştirmek istiyoruz. 450 ton sütün ancak 250 tonu yurt içinde değerlendiriliyor. Bunu geliştirmemiz lazım.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başbakan Ersin Tatar'dan KKTC'de muz üretimini geliştirme mesajı!
Başbakan Ersin Tatar'dan KKTC'de muz üretimini geliştirme mesajı!
İktisatbank günlük ekonomi analizinde sterlin vurgusu!
İktisatbank günlük ekonomi analizinde sterlin vurgusu!