Reklam
  • Reklam
KKTC’nin tanınmasıyla ilgili çarpıcı sözler!

KKTC'nin tanınmasıyla ilgili çarpıcı sözler!

Müzakere masası tıkandı, peki B planı ne? Ya da diğer planlar ne kadar etkili? İşte KKTC'nin tanınmasıyla ilgili dikkat çeken bir yorum.

Reklam
05 Eylül 2017 - 07:30
Reklam

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Asım İdris Kıbrıs müzakerelerinde bundan sonraki süreç ile ilgili BRT’nin sorularını yanıtladı.

TDP Genel Sekreteri İdris, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasının uluslararası hukuka göre mümkün olmadığını belirterek çözüm odaklı siyasetten vazgeçilmememesi gerektiğini vurguladı..

İdris” Ben Kıbrıs Türkü’nün çözüm odaklı siyasetten vazgeçmemesi gerektiğini düşünüyorum. TDP de yıllardır çözüm odaklı siyaseti savunmaktadır ve kendi geleneğimizden gelen Cumhurbaşkanımızla bu süreci yürüttüğü bir dönemde farklı bir düşüncede olmamız mümkün değildir’ diye konuştu.

İdris, bundan sonraki süreçte KKTC’nin tanıtılmasını da mümkün görmediği görüşünü aktardı.

"PLANLAR PEK MÜMKÜN DEĞİL"

İdris ‘Bu süreç içerisinde daha farklı sonuçlar almayı arzu ediyorduk. Yalnız bu sonucun ardından özellikle iktidar partileri tarafından bu görüşmeler çöktü, uzun süre görüşmeleri yürüttük bundan sonra başka bir yol denememiz gerekir, iki devlet esasına göre ya da KKTC’nın tanıtılması olarak isimlendirilen A,B,C diye ifade edilen planlar düşünceler ortaya çıktı. Açıkçası bunun pek mümkün olabileceğini, uluslararası hukukun içerisinde mümkün olmadığını görüyoruz, yaşadık da aslında’ dedi.

Çözüm odaklı siyasetin ister parça parça ister bütünlüklü olarak devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Asım İdris, bahsedilen parametrelerdeki kastın da açıklanması gerektiğini vurguladı.

İdris ‘Parametreden kastedilen şu ise; iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir federasyonsa bu değişmeyecektir. Çünkü bunda bile uzlaşmakta sıkıntı çekiyorsanız iki devletli çözümde uzlaşabilmeniz hiç mümkün olmayacaktır.

Bunun değişmeyeceğini düşünüyorum ama parametreden kastımız Rum’un ne olursa olsun tanınmış ve devletin sahibi pozisyonuyla bunun karşısında ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın tanınmamış ve izolasyonların içerisinde olan, uluslarası hukuk dışında olan Kıbrıs Türkü’nün aynı masada eşit şekilde müzakere edemediğini ve bunun sonucunda sıkıntı olduğunu gösteriyor. Bu dengenin bir şekilde yerinden oynatılması gerekecektir’ diye konutu.

KIBRISLI TÜRKLERİN ÖNÜ AÇILMALI

Önemli olanın BM’nin raporlarında uzlaşmaz tarafın kim olduğu ve uzlaşı gösteren tarafın kim olduğunun belirlenmesi olduğuna dikkati çeken Asım İdris Annan Planı döneminde Kıbrıs Türkleri’ne verilen sözlerin tutulması, Kıbrıs Türklerinin önünün açılması ve haklılığının vurgulanması gerektiğini söyledi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x