Reklam
  • Reklam
KKTC Merkez Bankası, bazı banknotların kabulündeki...
Reklam

KKTC Merkez Bankası, bazı banknotların kabulündeki kısıtlamaları kaldırdı!..

KKTC Merkez Bankası, bazı yabancı ülke banknotlarının kabulünde daha önceden yapmış olduğu kısıtlamaları kaldırdığını duyurdu. İşte detaylar…

Reklam
04 Ocak 2019 - 19:14 - Güncelleme: 05 Ocak 2019 - 18:21
Reklam

KKTC Merkez Bankası, bazı banknotların kabulündeki kısıtlamaları kaldırdı!

KKTC Merkez Bankası, bugün yayımlamış olduğu duyuruyla euro, Amerikan doları ve İngiliz sterlini cinsinden banknotların kabulünde daha önceden yapmış olduğu kısıtlamaları kaldırdığını duyurdu.

Merkez Bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türk lirasının resmi para birimi olmasından dolayı banknotlarının kabulünde herhangi bir sınırlama olmadığını belirterek, yurt dışındaki muhatap kurumların yabancı ülke banknotlarını teslim alma konusundaki şartlarına bağlılığını vurguladı.

Daha önceleri bu nedenden dolayı yabancı ülke banknotlarındaki kabullerde problemler yaşandığını ifade eden Merkez Bankası, kabul ettikleri bu banknotların dövize ve dolayısıyla yatırıma dönüştürülebilmesi için yurt dışındaki muhatap kurumlara teslim edilmesi gerektiğini dile getirdi.

KKTC Merkez Bankası’nın devam eden açıklaması ise şu şekilde:

“Nitekim bankamız nezdindeki tedavülden kalkmış, fiziki parça kaybına uğramış, kısmen de olsa yanmış, kirlenmiş, yıpranmış, boyalı ya da kimyasal madde bulaşmış yabancı ülke banknotlarının, muhataplarımızca kabulünde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, 21 Aralık 2017 tarihinden itibaren bankamızca kabul edilmeyeceği kamuoyuna duyurulmuştu.

Doğrudan bankamız sorumluluk alanında olmamakla, iş dünyasının ve halkımızın mağduriyetinin giderilebilmesi için süregelen zaman içerisinde ilgili muhataplarımızla sorunun çözümüne yönelik görüşmeler yapılmış ve çözüme yönelik sınırlı da olsa ilerleme sağlanmış durumdadır.

Bu itibarla tedavül oranı yüksek euro, Amerikan doları ve İngiliz sterlini cinsinden banknotların bankamızca kabulündeki kısıtlamalar kaldırılmış olup, tahsil ve tediyesinin yapılacağı hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SUNSEL ENTERPRISES LTD. çalışmak istermisiniz?
SUNSEL ENTERPRISES LTD. çalışmak istermisiniz?
Sigarada paket uygulaması yarın başlıyor.İşte detaylar...
Sigarada paket uygulaması yarın başlıyor.İşte detaylar...