Reklam
  • Reklam
KKTC iş dünyasında pasaport krizi!

KKTC iş dünyasında pasaport krizi!

Kıbrıs ekonomisi yeni bir tartışmayla tanıştı. Krizin adı pasaport. TC ve KKTC pasaportu dışında yurt dışı fuarlarda destekler kesildi. Peki bu düzenlemeye gelen tepkiler ne durumda? İşte Kıbrıs iş dünyasının ilk görüşleri..

Reklam
17 Ağustos 2016 - 09:51 - Güncelleme: 18 Ağustos 2016 - 09:43
Reklam

UBP-DP Hükümeti, Haziran ayı içerisinde TC ve KKTC pasaportu dışındaki bir pasaportla yurt dışındaki fuarlara katılacak olan üreticilere destek verilmeyeceği yönünde karar aldı, iş insanları kararla ilgili ikiye bölündü.

Geçmişte uygulamaya konan ancak tepkiler nedeniyle 2013 yılında kaldırılan bu kararın, şimdiki Bakanlar Kurulu tarafından yeniden gündeme gelmesini eleştiren Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası kararın iptal edilmesini talep etti. Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği ise bu kararı olumlu değerlendirdiklerini dile getirdi.

Bakanlar Kurulu kararının ‘kabul edilmez’ olduğuna vurgu yapan bazı çevreler,  Hükümetin iş insanlarının yurt dışındaki işlerini kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Sanayi Odası tepkili

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın kabul edilemez olduğunu belirten Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Çıralı, Hükümetin bu kararı neden aldığına dair herhangi bir gerekçe sunmadığını aktaran Çıralı, Başbakan Hüseyin Özgürgün’e kararın gözden geçirilmesi için yazılı talepte bulunduklarını söyledi. Ülke ihracatının gelişmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Çıralı, bu tür eylemelerin kolaylaştırılması gerektiği noktasında da Başbakana görüş belirtiklerini aktardı.

Kanber: “Kabul edilemez”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, kişilerin herhangi bir kimliğe göre değil ülkesinde yasalara uygun, vergi yükümlülüklerini yerine getiren, toplum yararına iş yapan insanların, devlet tarafından her türlü teşvik edilmesinin kabul görebileceğini aksinin düşünülemeyeceğini dile getirdi.

Avunduk: “Olumlu karşılıyorum”

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk ise Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararı olumlu yönde değerlendirdiklerini dile getirdi. Hükümetin vermiş olduğu teşvikle,

Güney Kıbrıs’taki havalimanları ve ulaşım araçlarını kullanarak yurt dışına gidilmesini doğru olmadığını aktaran Avunduk, kararı normal karşıladığını ifade etti.

-----------------------------------------------

K.T. Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı: “Karar kabul edilemez, yeniden gözden geçirilmeli”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Hükümetin bu kararı neden aldığına dair herhangi bir gerekçe sunmadığını söyleyen Çıralı, sadece KKTC ve TC pasaportuyla seyahat edenlerin devlet katkısından yararlanabileceğinin görüldüğünü aktardı.
Çıralı, Sibel Siber’in Başbakan olduğu geçici hükümet döneminde böyle bir kararın olduğunu, yeni bakanlar kurulu kararı üretilerek, o kararda iş insanlarının bu kuraldan muaf tutulacağına karar verildiğini hatırlattı. Çıralı, bu geçici hükümet döneminde alınan kararın yeniden tadilattan geçirilerek, yurt dışındaki fuarlara veya ziyaretlere, KKTC ve TC pasaportu dışında pasaportla giden iş insanlara devlet desteğinden yararlandığını yineledi. Şuan ki Bakanlar Kurulu’nun yeni bir karar üreterek, iş insanlarını da bu karara dahil ettiğini vurgulayan Çıralı, iş dünyası açısından bu kararın kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Çıralı, gerek Avrupa’da gerekse Arap ülkelerinde de fuarlar olduğunu ve iş insanlarının bu etkinliklere katılırken kolaylık sağlanmasının önemli olduğunu ancak bu kararla birlikte bu tür ziyaretlerin önünde engel oluştuğuna işaret etti. Sanayi Odası olarak bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için talepte bulunduklarını aktaran Çıralı, bu taleplerini Başbakan Hüseyin Özgürgün’e yazılı olarak sunduklarını ifade etti. Ülke ihracatının gelişmesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Çıralı, bu tür eylemlerin kolaylaştırılması gerektiği noktasında da görüş belirtiklerini aktardı.

--------------------------------------------------------

K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber: “Kabul edilmesi düşünülemez”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, kişilerin herhangi bir kimliğe göre değil ülkesinde yasalara uygun, vergi yükümlülüklerini yerine getiren, toplum yararına iş yapan insanların, devlet tarafından her türlü teşvik edilmesinin kabul görebileceğini aksinin düşünülemeyeceğini dile getirdi.
Kanber, Hükümetin teşvik verme noktasındaki kararını, Türkiye dışındaki organizasyonlarla ilgili olduğunu, ancak ülkede yasal ticaret yapan insanların, seyahatinin neyle yapacağına dair bir yaklaşımın dünyanın hiçbir yerinde olamayacağına dikkat çekti.

Kanber, şunları söyledi:
“İlk önce bu iş hangi pasaportla yapılıyorsa ve daha önce buna izin veriyorsanız zaten vermişsiniz demektir. Örneğin bir Rus işadamı ülkemizde hellim üreticisiyse ve KKTC ile TC pasaportu yoksa ama uluslararası alanda da ürününü tanıtmak istiyorsa, ne farkı var? KKTC yurttaşı olmadan ticaretini yapıyorsa hiçbir farkı yoktur. Siz zaten yasalarınıza göre verginizi de alıyorsunuz, üretim standardına da koyuyorsunuz, ülkenize KDV’de yaratıyor iseniz, böyle bir kimlik arayışında bulunmayı çok anlaşılır bulmadım. Bu noktadan da bakarak başka neyin amaçlandığını anlamış değilim, çok da anlamak istemem. Burada kastedilen sadece Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu daraltılmış gibi görülüyor. Ancak ülkede yaşayıp üretim yapan diğer yabancı insanların ve turist getiren otellerin de teşvik almasını kapsar. O zaman ülkedeki yabancı yatırımcılar (turizm) da teşvik almasın. Bu kişiler yurt dışına gittikleri zaman gelen turistlerle ilgili teşvik alıyor. Onlarda böyle bir kısıtlama yok. Yani hak edenin hak ettiği teşvik alması noktasından bakıyorum. Herhangi bir kimliğe dayalı değil de yasalara uygun, KDV katkısı olan, ülkeye faydalı olan üreticisini, esnafını destekleyen toplum yararına iş yapan insanların, devlet tarafından her türlü teşvik edilmesi bizim için kabul görür. Bunun dışında olanları açıkçacı anlamak istemiyorum”           

-------------------------------------------------------------

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk: “Hükümetin talebini doğal karşılıyorum”

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararı olumlu yönde değerlendirdiklerini dile getirdi. Hükümetin vermiş olduğu teşvikle, Güney Kıbrıs’taki havalimanları ve ulaşım araçlarını kullanarak yurt dışına gidilmesini doğru olmadığını aktaran Avunduk, kararı normal karşıladığını ifade etti.

KKTC ve TC Hükümetlerinin kendi iş insanlarına ticari anlamlarda yardımcı olabilmek için destek ve teşvikler verdiğini söyleyen Avunduk, şunları söyledi:
“Bizim de bu ülkeye ait olan havalimanlarını, ulaşım araçlarını seçmemiz lazım ki bizim paramız bizde kalsın. Siz desteği KKTC ve TC’den alın, Güney Kıbrıs havalimanlarını ve uçaklarını kullanıp parayı da onlara kazandırın. Böyle bir mantığın çok da doğru olduğuna inanmıyorum. Bize bu destekleri veriyorlarsa ve bu limanlar ve ulaşım araçları da varsa Hükümetin bu yöndeki talebi normaldir. Dolayısıyla bu kararı doğal karşılıyorum”

DİDEM MENTEŞ - YENİDÜZEN

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..