Reklam
  • Reklam
KKTC’de Rum malları için sıcak gelişme!

KKTC'de Rum malları için sıcak gelişme!

Kıbrıs emlak sektörünün gözü müzakere sürecinde. Kıbrıs ekonomisindeki yatırımları da yakından ilgilendiren görüşmelerde yeni bir iddia var. Kuzey'deki Rum malları için kayıt sistemi başlayacak. İşte detaylar.

Reklam
19 Ağustos 2016 - 13:11
Reklam

Kıbrıs sorununda müzakere sürecinin en hassas noktalarından biri mülkiyet. Bu belirsizlik, Kıbrıs ekonomisi ve Kıbrıs emlak sektöründeki yatırımlar önünde de büyük engel.

Bu konuda Güney Kıbrıs’tan gelen bir haber, kısa sürede dikkatleri çekti.

Çünkü Kuzey’deki Kıbrıs Rum mallarının, dijital ortamda kayıt altına alınmasının planlandığı belirtildi.

Alithia gazetesi, 1974 sonrasında, Kuzey’de bulunan Kıbrıs Rum mallarının ve ekonomik yardım alan göçmenlerin isimlerini kayda geçirecek dijital bir platformun oluşturulmasının, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda yararlı bir aracı teşkil edeceğini yazdı.

Habere göre Zararın Eşit Paylaşımı Kurumu Başkanı Akis Puros, Rum Radyo ve Televizyonu RIK’e yaptığı açıklamada 2017 yılı sonuna kadar karmaşık ve çok düzeyli bu çalışmanın tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Gazete çalışma kapsamında, 42 yılın unsurlarının ve dosyalarının dijital platforma aktarılması, bilgisayar sisteminin hazırlanması, devlet birimleri arasında koordinasyon sağlanması gibi unsurların yer aldığını yazdı.

Gazete ayrıca dijital platformda, konut, kredi ve başka maksatlar için yardım alan göçmenler yanında kimlerin elinde ve ne amaçlı Kıbrıs Türk malı bulunduğunun da yer alacağını belirtti.

Rum basınında yer alan iddialar böyle. Peki bu kayıtlar eşdeğer ve tahsis koçanları mı kapsıyor, Kıbrıs emlak dünyasına nasıl yansıyacak, şimdi merak konusu!

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018