Reklam
  • Reklam
KKTC’de cepten taksi çağırma uygulaması: Hey Taksi!

KKTC'de cepten taksi çağırma uygulaması: Hey Taksi!

Aradığınız, beklediğiniz taksi yolda değil, cepte... Tek tuşla taksi çağırabiliyor, hatta istediğiniz taksici ile seyahat edebiliyorsunuz. Taksi yolculuğunu dijitale taşıyan uygulama Hey Taksi kısa sürede çok sevildi. Hatta alışkanlık haline geldi ve bu alışkanlık hızla yayılıyor.

Reklam
21 Mayıs 2018 - 00:59 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 - 09:49
Reklam

Ekonomi Kıbrıs Prestige / Özel

Ülke küçük, fakat toplu taşıma alışkanlığı çok da yaygın ve etkin değil. O yüzden aracınız yoksa, bazen ulaşım problem olabiliyor. Hele ki taksiye binmek istediğiniz zaman... Elinizi kaldırınca taksi durma ihtimali, öyle dizilerdeki gibi değil. Uzun uzun bekleyebilirsiniz.

İşte bu ihtimali ortadan kaldıran bir uygulama var artık. Projenin ismi Hey Taksi. Ata Bilişim Direktörü Gökhan Hançer ve ekibinin uzun süreli çalışması ile hayata geçti.

Taksicilerle, taksi arayan yolcuları ortak platformda buluşturuyor. Hayatı kolaylaştırıyor.

Hey Taksi’nin işleyişini ve planlarını konuştuk.

 

TAKSİCİLER VE YOLCULAR HEY TAKSİ’DE

“Bir köşede el kaldırıp da boş taksi bekleme dönemi bitecek” demiştiniz, Hey Taksi ile tanıştırdınız Kıbrıs’ı. Hayırlı olsun projeniz. Nedir Hey Taksi? Yetişti mi vatandaşın imdadına?

İhtiyaçtan doğan bir fikirdi, projelendirdik, çok da güzel oldu.

En kısa anlatımıyla Hey Taksi: Taksi arayan kullanıcılarla, taksi şoförlerini birleştiren bir mobil uygulama.

Siz taksi arıyorsunuz, çevrenizde bildiğiniz bir taksi durağı yok veya aradığınız bir taksicinin nereden geleceğini bilmiyorsunuz veya gideceğiniz yerin ne kadara götüreceği hakkında bilginiz yok. Bizim burada yaptığımız, siz taksi aradığınızda size en yakın taksicileri sistem üzerinde görebileceğiniz bir yapı.

“Taksimi çağır” dediğiniz anda sizin konumunuz GPRS üzerinden çekiliyor ve size en yakın taksiciler liste halinde karşınıza çıkıyor. Bu listenin içerisinde aynı zamanda A taksicisi 4 puan almış, B taksicisi 5 puan almış şeklinde taksicilerinin hem fotoğrafları, hem iletişim bilgileri ve size olan mesafeleri gösteriliyor. Ve siz istediğiniz taksiciyi çağırabiliyorsunuz.

Bu taksici sizin işleminizi kabul ettikten sonra anbean taksicinizin nerede, size ne kadar sürede ulaşacağını görebiliyorsunuz. İsterseniz uygulamanın içerisinde bir menü var, gideceğiniz yere bu taksicinin ne kadar götüreceğini de hesaplatabiliyorsunuz.

Yakın zamanda bu uygulamanın içerisine online ödemeyi de ekleyeceğiz.  Kullanıcılar ödemelerini de online yapabilecekler.

Aynı zaman da şöyle bir fikrimiz daha var ileri dönemde. Bu uygulamanın içerisine çapraz kampanyalar yerleştirmeyi planlıyoruz. Örneğin Hey Taksi kullanan kullanıcılar, örneğin bizimle 100 km üzerinde bir yol yapmışsa, o kullanıcımıza bir hediye verelim veya bizim gerçekten daimi kullanıcımızsa ona taksi ücretlerinde bir indirim sağlayalım... Bunun gibi fikirlerimiz var, tabii bunları ileri tarihlerde ve biraz daha popülasyon oluştuktan sonra yapacağız.

Biraz daha kullandırmaya yönelik kampanyamız olacak aslında. Hey Taksi’yi indiren ve kullanan kişiler arasında bir çekiliş yapıp, onlara iPhone hediye etme fikrimiz var. Hatta şu anki broşürlerimizin üzerinde bu kampanyayla alakalı görseller mevcut.

 

KIBRIS’A ÖZEL UYGULAMA

Nasıl doğdu proje? Çıkış noktası nedir?

Hey Taksi formatı, dünyanın her yerinde vardı. Kıbrıs’ta da olsun dedik. Önce Türkiye’deki büyüklerle görüştük. Onlar Kıbrıs pazarına girmeye çok sıcak bakmıyorlar. Yazılımın onlar için geliştirme maliyetleri Kıbrıs’ı kurtarmaz durumda. Biz de dedik ki, kendimiz yazalım bu uygulamayı. Oturup uygulamayı yazdık, şimdi yayındayız.

 

 

LEFKOŞA’DAKİ TAKSİCİLERE ÇAĞRI VAR

Kullanıcılar ne diyor Hey Taksi için? Dönüşler, izlenimler nasıl?

Hey Taksi’nin şu anda bin civarında kullanıcısı var. Birçoğu öğrenci. Bunun içerisinde halktan da kullanıcı var, turistler de var. Hey Taksi herkese hitap edecek bir uygulama. En güzel aldığımız geri bildirimini söyleyeyim: Gecenin bir yarısında bize bir telefon geldi. “Hey Taksi’den ben taksi çağıramıyorum.”

Mesela bu kişi bizi şikâyet için aradı ama biz mutlu olduk bu konudan. Kişinin Boğaz’da meyhanesi var ve kendi müşterilerine taksi çağırmak için bizim uygulamamızı kullanıyor. Çok hoşumuza gitti. Yani herkes kullanabilir bu uygulamayı, o yüzden kullanıcıları sınıflandırmıyoruz.

Geri dönüşleri gayet güzel. Gazimağusa ve Girne bölgesinde yeterli sayıda taksici üyemiz var sistemde.

Fakat Lefkoşa’da istediğimiz taksici sayımıza ulaşamadık. Şu an Lefkoşa bölgesi için 5 taksicimiz var. Bunu 20’nin üzerine çıkaracağız ki, taksi arayanlar her an ulaşabilsinler.

 

KORSAN TAKSİCİLİĞİ BİTİRECEK UYGULAMA

Taksiciler için artısı nedir bu uygulamanın?

Teknolojiyi kullanarak müşteri buluyorlar. Daha güzeli olamaz. Yolculuk teklifi geliyor, istiyorsa kabul ediyor.

Türkiye ve Avrupa’da UBER’de çalışanlar sadece bu sistem üzerinden para kazanıyor. O yüzden taksiciler için çok çok büyük bir kolaylık bu.

Ayrıca iki artısı daha var. İlki şu... Kullanıcılar girdiklerinde işlemlerini yaptılar mesela, şoförü veya yolculuğu puanlayabiliyorlar veya yorumlayabiliyorlar. Bu da aslında sektöre standart getiriyor. Taksici biraz daha derli toplu olmayı ,düzgün hizmet vermeyi görev haline getiriyor ki birisi kötü yorum yaptığında biliyor ki bir sonraki sefere tercih sebebi olmayacak ve puanı düşecek oradan.

İkinci katkısı ise Hey Taksi uygulaması ile korsan taksinin tamamen önüne geçiyoruz. Çünkü Taksiciler Birliği’nden aldığımız lisans listesi var ve o listede kayıtlı olan kişilere sadece taksici unvanı verip uygulamaya dahil ediyoruz.

Bu sebeple yolcular garantili, sağlıklı ve güvenilir yolculuk yapabiliyorlar.

 

 

HEY TAKSİ’Yİ YÜKLEDİNİZ Mİ?

O kadar anlattınız. Okurlarımız merak ettiyse, nasıl başlayacak Hey Taksi’yi kullanmaya?

Oldukça basit. Artık hayatımızın bir parçası haline gelen akılla telefonlardan Apple Store veya Google Play üzerinden Hey Taksi uygulamasını tamamen ücretsiz olarak indiriyorlar ve yine tamamen ücretsiz olarak kullanıyorlar.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..