Reklam
  • Reklam
KKTC Başbakanı’ndan TL Çıkışı

KKTC Başbakanı'ndan TL Çıkışı

Türkiye dışında Türk Lirası kullanan tek ülke olan KKTC, döviz kurunun yükselmesi ve TL'nin döviz karşısında ciddi değer kaybetmesinin ardından, Türk Lirası kullanmaktan çıkma ve kurların sabitlenmesi gibi önemli konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Reklam
22 Mayıs 2018 - 16:53
Reklam

BAŞBAKAN ENHÜRMAN'DAN TL ÇIKIŞI!

FARKLI PARA BİRİMİNE GEÇİLEBİLİR!

Haftalık olağan basın toplantısında ekonomik gelişmelere değinen KKTC Başbakanı; Turhan Enhürman, '' Döviz artışının karşısında yapabileceklerinin sınırlı olduğunu belirten Enhürman,Dövizle ilgili olarak bugüne kadarki genel yaklaşım; döviz yükselir, elimiz kolumuz bağlıdır yaklaşımıdır. Çeşitli öneriler var. Farklı para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masamızda. Biz Türk lirasının değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları Türkiye ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık'' dedi.

HAZIRLANAN BÜTÇE TUTMUYOR

KKTC'nin en büyük sıkıntıyı bütçe hazırlarken çektiğini ifade ederken ''2018 bütçesi hazırlarken kullandığınız hedef kur miktarı tutmuyor. Gelir, gideri ona göre hazırlıyorsunuz ama şimdi gelinen noktada bu hesap bozuluyor. Bütçede oluşacak öngörü dışı gelir açığını nasıl kapatacaksınız? Bunlar 3 aylık hükümetin veya bizden önceki hükümetten mi kaynaklanıyor? Hayır.. Türkiye’nin kendisi bile birtakım uluslararası kuruluşların müdahaleleriyle bu durumun öngörülmeden ortaya çıktığını söylüyor.  Biz KDV ya da Fiyat İstikrar Fonu gibi gelirlerimizden feragat etmemiz durumunda hayat pahalılığını biraz azaltabiliriz, ancak gelirimiz ne olacak, bunu dengeleyebilir miyiz diye çalışma içindeyiz” dedi.

TÜRKİYE İLE TEMAS HALİNDEYİZ

Başbakan Erhürman sözlerine şöyle devam etti;  ’'Kıbrıs'tan da sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile konuyu sürekli ele aldıklarına dikkat çekti ve “Türkiye’nin çok daha ciddi katkı koyması ve katkının yapısal hale gelmesi konusunda çalışıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..