Reklam
  • Reklam
KKTC Ankara Büyükelçiliği’nden Rahşan Ecevit açıklaması!

KKTC Ankara Büyükelçiliği'nden Rahşan Ecevit açıklaması!

KKTC 33'üncü yıldönümünü kutladı. Ankara'daki resepsiyonun davetlileri arasında Kıbrıs Barış Harekatı'nın mimarı merhum Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de vardı. Fakat o akşam için gündeme gelen iddialara karşı Büyükelçilik sert bir açıklama yayınladı.

Reklam
20 Kasım 2016 - 11:45
Reklam

KKTC ve Türkiye bir süredir Kıbrıs Barış Harekatı'nın emrini veren ve KKTC'nin kuruluşunda dönüm noktasına imza atan merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e yapılan resepsiyon ayıbını konuşuyor.

İddialara göre KKTC Ankara Büyükelçiliği'nin resepsiyonuna davet edilen 93 yaşındaki Ecevit, protokol masasında oturtulmadı. Salondan ayrılırken de "Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar binecek" denip, asansörden indirilmek istendi. 

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın; "Sinirlendim, üzüldüm, gereken yapılacak" açıklamaları ve TBMM'ye taşınan skandaldan günler sonra da olsa KKTC Ankara Büyükelçiliği'nden bir açıklama geldi. 

KKTC Ankara Büyükelçiliği KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara’da düzenlenen resepsiyonda eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e saygısızlığın kesinlikle  söz konusu olmadığını vurguladı.

KKTC Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Rahşan Ecevit’in  onurlandırmasına ilişkin bir olgudan yola çıkarak resepsiyonun dinamiği ve olayların kronolojisi dikkate alınmadan yapılan haberlerde bir saptırma sözkonusu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “ Sayın Hanımefendinin protokol baş masasına oturmadığı bir gerçektir. Ancak, davet edilmediği/oturtulmadığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır.  Dahası, herhangi bir haber yapılmadan önce ilk kaynaktan bilgi alınmayarak kendi sonucuna varmak gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Basında anlatıldığı gibi Rahşan Ecevit’e saygısızlık yapılmasının  kesinlikle sözkonusu olmadığı  kaydedilerek, “Sayın Hanımefendinin hem Kıbrıslı Türkler hem de Büyükelçiliğimiz için değeri, hem tarihi açıdan hem de  protokol esasları açısından müstesna bir konumdadır” denildi.

Açıklamada  olaya ilişkin detaylar şu şekilde  paylaşıldı:

“Büyükelçimiz Sayın Fazıl Can Korkut, TC Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin 19.15 sularında resepsiyona teşrif ettiği saate kadar kapıda konukları karşılamış, daha sonra resepsiyonun program akışı gereği konuşmaların yapılması içim salona geçilmiştir. Bu sırada, kapıdaki karşılama görevi Büyükelçiliğimiz diplomatları tarafından sürdürülmüştür. Sayın Rahşan Ecevit Hanımefendi ve değerli kızkardeşi bu esnada resepsiyonumuza teşrif etmişler ve diplomatlarımız tarafından karşılanarak, konuşmaların yapıldığı kürsünün yanında yer alan oturma bölümüne kadar eşlik edilmişlerdir.

Sayın Ecevit, konuşmaları ayakta dinlemiş, daha sonra konuşmaların ardından oturma grubunda Büyükelçimizin annesi ve Türkiye Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı Merhum Turan Güneş’in eşi Nermin Güneş ile oturarak burada folklör gösterisini izlemişlerdir.

Resepsiyon programının tamamlanmasının ardından protokol masalarına hareket edilmiştir. Büyükelçiliğimiz katılımı son dakikaya kadar belli olmayan devlet erkânı için ihtiyaten üç adet protokol masası düzenlemiştir. Tabii olarak değerli Hanımefendinin yeri de protokol masasıdır. 

Bu nedenle, Büyükelçiliğimiz diplomatı Sayın Hanımefendi’yi Büyükelçi’nin bulunduğu protokol masasına götürmek üzere kendisine eşlik etmek istediğini ifade etmiştir. Ancak Sayın Hanımefendinin biraz hava alma ihtiyacı olduğu ifade edilmiştir. Nitekim, Sayın Ecevit kısa bir süre sonra resepsiyondan ayrılmıştır. Bu esnada, resepsiyondan ayrılmadan önce gerekli izaz ikram Hanımefendinin bulunduğu oturma grubuna yönlendirilmiştir.  Sayın Genelkurmay Başkanı ve Sayın Başbakan Yardımcısı’nın da salondan Sayın Ecevit ile eş zamanlı olarak ayrılması sebebiyle baş protokol masasının ortadan kalktığı kaydadeğerdir.  

Üst düzey protokolün resepsiyondan erken ayrılması sebebiyle, oldukça kısıtlı bir zaman dilimi içinde cereyan eden bu olayda kasıt aranması üzücü olup, yapılan itham gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Büyükelçimiz, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan Yardımcısı’nın yanısıra Sayın Rahşan Ecevit’i de şahsen resepsiyondan uğurlamıştır. Bu esnada meydana gelen asansör olayının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ise hali hazırda ilgili makamlar tarafından açıklanmıştır.

Kamuoyunun konu ile ilgili yanıltılmamasını teminen gerekli düzeltilmenin yapılması elzemdir.”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018