Reklam
  • Reklam
Kıbrıs müzakereleri, İsviçre’de devam edecek..

Kıbrıs müzakereleri, İsviçre'de devam edecek..

BM Sözcülüğü, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü İyi Niyet Misyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinin İsviçre Mont Pelerin'de süreceğini belirtti..

Reklam
27 Ekim 2016 - 09:32
Reklam

 

BM Sözcülüğü, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü İyi Niyet Misyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinin İsviçre'de, Mont Pelerin'de süreceğini belirtti.

Geç saatlere kadar süren liderler görüşmesinin hemen ardından BM'den gelen açıklamada, 7-11 Kasım tarihleri arasında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide eşliğinde İsviçre'de Mont Pelerin'de gerçekleştirilecek müzakerelerin, yoğunlaştırılmış formatta olacağı vurgulandı.

Açıklamaya göre, İsviçre'deki müzakerelerde "Toprak" üzerine konsantre olunacak ayrıca diğer tüm "kapanmamış" konular da "birbiriyle bağlantılı" olarak ele alınacak. Açıklamada, liderlerin; İsviçre'deki görüşmelerin, "2016 sonuna kadar bir çözüme varma çabası gösterme" yönündeki ortak taahütleri çerçevesinde, "müzakerelerin son safhasına giden yolu" açacağına dair umut belirttikleri vurgulandı.

Bu arada iki liderin İsviçre'de gerçekleştirilecek görüşme sürecine dair müzakerelerini tamamladıkları ve bu çerçevede 31 Ekim için planlanan liderler görüşmesinin, müzakereciler seviyesinde gerçekleşeceği kaydedildi. Buna göre söz konusu görüşme için müzakerecilere liderlerce gerekli talimatlar verildi.

Sözcülük açıklamasında, iki liderin İsviçre hükümetine, ülkede gerçekleştirilecek müzakerelere ev sahipliği yapma cömertliğini gösterdiği için müteşekkir oldukları ifade edildi. İsviçre'de liderlere müzakere heyetleri ve ele alınacak konularla ilgili uzmanların eşlik edeceği kaydedildi.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..