Reklam
  • Reklam
Kıbrıslı liderlerin son toplantısı bugün..

Kıbrıslı liderlerin son toplantısı bugün..

Tarihi önceden belirlenen liderler görüşmelerinin dördüncü ve sonuncusu bugün gerçekleşiyor.

Reklam
17 Mayıs 2017 - 13:54 - Güncelleme: 17 Mayıs 2017 - 14:14
Reklam

 

Kıbrıs’ta taraflar son kez bir araya geliyor ancak  kimse ne olacağına dair bir şey söyleyemiyor. Tıkanıklık olduğu mu açıklanacak,  Kıbrıs sorununa ilişkin düzenlenecek olan uluslararası konferansın tarihi mi belirlenecek yoksa  birkaç tane daha liderler toplantısı mı planlanacak?

Liderlerin hiçbiri, müzakereleri bırakmakla suçlanmanın sorumluluğunu üstlenmek istemeyeceklerinden ve BM olağanüstü bir ilerlemenin sağlandığı ve geriye bir tek son safhayı tamamlamanın kaldığı bir süreci sona erdirmek istemediği için en olası senaryo üçünsüsüdür.

Yapılan yorumlardan, BM Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin bugün herhangi bir ilerleme kaydedilmese bile müzakerelerin sona ermesi yönünde bir çağrıda bulunmayacağı  net bir şekilde anlaşılmaktadır. Aleem Siddique, "Liderleri, istedikleri sürece kendilerini desteklemeye devam edeceğiz" diyerek şöyle devam etti: "Eide, sürecin liderlerin önderliğinde devam edeceği gerçeğine sadık kalmaktadır."

BM’in  tutumunun  esas işareti , Siddique'nin "top liderlerde"  şeklindeki yorumunda gizliydi.  Diğer bir deyişle, süreci canlı tutma ya da bitirme sorumluluğu iki lidere aitti. Son aşamada olan süreci ilerletmek için Sayın Nikos Anastasiadis ve Sayın  Mustafa Akıncı’nın üzerinde baskı kuruyor olması bakımından, bu mevcut  şartlar altında  Eide’nin yapmış olduğu çok akıllı ve doğru bir hamleydi.

Bundan, tıkanıklık durumunda kendilerinin de sorumlu olacağı gibi net bir anlam çıkmaktadır. Bu, aynı zamanda Anastasiades hükümetinin Eide’nin sürece hakemliği getirmek istediği iddiasının doğru olmadığını açığa çıkarmıştır. BM, yalnızca hakemlikten kaçınmakla kalmıyor ayrıca süreci ilerletmek için öncülük etme konusunda da hazırlıklı görünmüyor.  Sidiqque’ye göre, Birleşmiş Milletlerin rolü, liderlerle birlikte yürümektir;  “ne önlerinde ne de arkalarında”.

Liderler yürümeyi bıraktıklarında, muhtemelen BM de duracak ve bu sürecin sonu olacak ancak hiçbiri henüz buna hazır görünmüyor. Liderler muhtemelen farklı yönlerde yürümeye devam edeceklerdir, ancak bu durum Anastasiadis’in tercih ettiği gibi çok uzun sürmeyecek, çünkü Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölge’sinde araştırma sondajının  Temmuz ayında başlaması planlanmıştır. Akıncı’nın bu sondaj çalışmaları devam ederken müzakere masasında oturmaya devam etmesi mümkün görünmüyor ve tehditkar uyarılar yayımlayan Türkiye’nin de nasıl tepki vereceğini kimse bilmiyor.

Birçok bilinmeyen var, ancak Akıncı, Haziran ayının sonunu gayriresmi bir son tarih olarak gördüğünü açıkça belirtti ve öyle görünüyor ki BM de bu görüşe karşı çıkmıyor. Müzakerelerin ilanihaye devam etmesini sağlamak istediği için masada görüş ayrılıklarını ön plana çıkaran Anastasiadis, son aşamayı tamamlamama kararını verdiğinden, bu durumu nasıl yöneteceğine birkaç hafta içerisinde karar vermek durumundadır.

CYPRUS MAIL - 17 MAYIS 2017

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..