Reklam
  • Reklam
Kıbrıs kıyılarında zehirli balık alarmı!

Kıbrıs kıyılarında zehirli balık alarmı!

Balıkçılardan tehlike uyarısı! Kıbrıs kıyılarında görülen zehirli balık türüne karşı, 'sakın dokunmayın' diyorlar. İşte o balığın cinsi ve zararları..

Reklam
17 Mayıs 2016 - 10:49 - Güncelleme: 17 Mayıs 2016 - 10:58
Reklam

Hemen her sene bir zehirli balık türüne karşı uyarı geliyor. Bu yıl da geldi. 

Bu kez uyarının adı: Aslan Balığı.

Lapta-Alsancak-Karşıyaka Balıkçılar Birliği’ne üye balıkçılar, birliğe ait Lapta’da balıkçı barınağındaki sorunlarına çözüm üretilmesi için çağrı yapıyordu. Balıkçı barınaklarının son halini, alınması gereken tedbirleri anlatıyordu.

Konu bir anda Kıbrıs kıyılarındaki zehirli balık türüne geldi.

 

Bu Balığa Dikkat

Balıkçılar, denizlerimizde bu yıl ilk kez aslan balığının görüldüğünü söyleyerek, halkı aslan balıkları konusunda uyardı. Süslü ve dikenli bir balık olan aslan balığının avlanması halinde balığa elle müdahale edilmemesi gerektiği konusunda uyaran balıkçılar, aslan balığının etinin de kesinlikle yenmemesi gerektiğini ifade etti. Balıkçılar, aslan balığının üzerindeki dikenin de etinin de zehirli olduğunu kaydetti.

 

Aslan Balığı Hakkında

Yaygın olarak bilinen adı ‘ Aslan Balığı ’ olarak bilinen Lion fish sırt  ve yanal yüzgeçleri  ile  karakterize olmuştur.Her ne kadar Aslan balığı olarak bilinse de Akrep balığı ve Hindi balığı olarak ta isimlendirilir.

Pektoral(Göğüs) Yüzgeçlerinde bulunan zehirli dikenlere sahiptir.Doğal yaşam alanları Hint- pasifik okyanusu ve kızıl deniz de mercan resifleri olan avcı etçil bir balıktır.

Her ne kadar doğal yaşam alanları Hint-Pasifik okyanusu olsa da insan etkenleri sonucu P volitans ve P. Miles türleri Atlas okyanusuna  , amerikanın doğu sahillerine ve Karainlere uzanan bir alanda habitlarının yayıldığı görülmüştür.Bu özelliği ile bu bölgelerede işgalci bir türdür.Aslan balığının bilimsel adı Pterois volitans’dır. Pterois yani aslan balıkları göz alıcı renkleri ve gösterişli yüzgeçleri ve kırmızı ve esmer çizgileriyle tuzlu akvaryumcularının beslediği bir prestij balığıdır.

Bakımı uzmanlık isteyen aslan balığının yetişkin ergin bireyleri 35 –  38 cm uzunluğa ve 480 gram ağırlığa kadar ulaşabilir.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..