Reklam
  • Reklam
Kıbrıs emlak sektöründe darbe sonrası satışlar arttı!

Kıbrıs emlak sektöründe darbe sonrası satışlar arttı!

Kıbrıs ekonomisi için Kıbrıs emlak sektörü büyük önem taşıyor. Bu sektör son dönemde hareketli günler yaşıyor. Sektör temsilcilerine göre, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin de bunda büyük payı var. İşte detaylar..

Reklam
15 Ağustos 2016 - 10:15 - Güncelleme: 16 Ağustos 2016 - 09:35
Reklam

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Kuzey Kıbrıs’ta emlak sektörü canlandı, ev satışlarında hız kazandı.

Türkiye’de bazı internet siteleri, Türkiye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle çok sayıda kişinin yurt dışında ev alma talebinde bulunduğu, ABD, Kanada, ispanya, İngiltere gibi ülkelere rağbet gösterildiğini yazarken, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği, Kuzey Kıbrıs’ın da bu sıralamada yer alabileceğini söyledi.

Darbe girişimden sonra ülkeye çok sayıda Türkiyeli ailenin geldiğini ve ev satın aldığını belirten emlakçılar, Kuzey Kıbrıs’taki gayrimenkul satışlarında gözle görülür bir artışın olduğuna dikkat çekti. Emlakçılar, özellikle Girne merkezdeki apartman dairesi satışlarında bir yükselişin söz konusu olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde sektörün ciddi oranda canlılık kazanacağına işaret etti.

Emlakçılar: “Önümüzdeki günlerde satış patlaması yaşanacak”

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur,  Türkiye’deki darbe girişiminden sonra Türkiye’den gelip ev satın alanların olduğuna vurgu yaparak, yerleşim açısından tercih edilen ülkeler arasına Kuzey Kıbrıs’ın da girdiğini aktardı.
Sungur, Türkiye’den gelen insanların en fazla Girne, ikinci sırada Mağusa- İskele Boğaz ve üçüncü sırada da Yeni Erenköy’ü tercih ettiklerini vurguladı.

Lüks villalar konusunda bir piyasa olmadığını, özellikle 1+2, 1+3, 1+1 apartman daireleri satışlarında bir patlama beklendiğini söyleyen Sungur, önümüzdeki günlerde emlak piyasasının canlanacağına dikkat çekti.
Sungur, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye yakın olması, demokratik bir ülke gibi birçok nedenden dolayı en ideal ülkeler arasında yer aldığı gerekçesiyle tercih edildiğini ifade etti.

“Gözle görülür bir artış yaşanıyor”

Avertiss Exclusive Real State Emlak Danışmanı Dengiz Kürşat, son 3 yıldır Türkiye’den Kıbrıs’a bir talep olduğunu belirterek, en fazla Girne merkezinde ev satışlarının yaşandığını ve küçük apartman dairelerinin tercih edildiğini vurguladı.

Emlak-Extra Direktörü Ziya Toygan ise Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında Kıbrıs’ta yatırım amaçlı ev alan birçok müşteri bulunduğunu, bu talebin gözle görülür şekilde artış gösterdiğine vurgu yaptı. Kıbrıs’ta emlak fiyatlarının ve kira getirilerinin yüksek olmasının her zaman yatırım yapmak isteyenleri cezp ettiğine dikkat çeken Toygan, son günlerde Kıbrıs’ın güvenilir ve yaşanabilir, modern bir yer olmasının da emlak satışlarını hızlandırdığını belirtti.

----------

Sungur: “Emlak piyasasına ciddi bir canlılık gelecek”

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’deki darbe girişiminden sonra Türkiye’den gelip mal satın alanların dikkat çektiğini dile getirdi.

Karpaz Gate Marina’daki limanda çok sayıda yat içerisinde kalan aileler olduğunu söyleyen Sungur, bu insanların Türkiye’deki mallarını satarak Kıbrıs’tan ev almak için uğraş verdiğini dile getirdi.

Sungur, Kıbrıs’a yerleşmek isteyen Türkiyeli ailelerin Kıbrıs’ta demokrasi olmasının, korkacak bir şey olmadığının, Kıbrıs’taki sistemde bir değişiklik olmayacağı ve hayatlarının emniyette olduğuna inandıkları için tercih yaptıklarını söylediklerini belirtti.
Bu insanlara tapu konusunda kolaylık gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Sungur, “Öyle insanlar var ki mal alıyor ve bir yıldan beri izin bekliyor. Diğer taraftan bu insanlar kredi çekmek için bankaya gidiyor ama bankalar ‘sen yabancı uyruklusun ben sana kredi vermem’ diyor. Kişinin alacağı mal 100 bin sterlin, bu adam 30- 40 bin sterlin zaten ödüyor, banka neden kredi vermeye korkuyor?” dedi.

Hasan Sungur, Türkiye’den ayrılacak olan insanların yerleşmek için tercih ettiği dördüncü ülkenin kesinlikle Kuzey Kıbrıs olduğunu vurgulayarak, bu tercihler arasında ilk sırada Girne, ikinci sırada Mağusa- İskele Boğaz ve üçüncü sırada da Yeni Erenköy yer aldığını dile getirdi.

Sungur, yatını alan çok sayıda insanın adaya geldiğini vurgulayarak, “Türkiye’de herkes korktu ve sığınacak bir yer isterler. Kuzey Kıbrıs da onlar için sığınabilecekleri en uygun ülke. Bundan dolayı kesinlikle önümüzdeki günlerde emlak fiyatlarında bir kıpırdanma olacak” şeklinde konuştu.

Sungur, lüks büyük villalar konusunda bir piyasa olmadığını ancak özellikle 1+2, 1+3, 1+1 apartman daireleri satışlarında bir patlama beklendiğini vurguladı. Sungur, önümüzdeki dönemlerde piyasanın kesinlikle canlılık göstereceğine işaret etti.
Son 3 yılda en büyük emlak alımının Ruslar tarafından yapıldığını hatırlatan Sungur, Rusların % 80-90’nın kayda geçemediğini ya sözleşme safhasında ya da tapu kayıt safhasında kaldığını belirtti. Sungur, basındaki bazı açıklamaların ise alıcıları korkuttuğunu bu nedenle Hükümetin tapular konusunda açıklama yapmasını istedi. Sungur, “Hükümet ‘biz tapularımızın arkasındayız, KKTC tapusu kale gibidir, KKTC’de tek bir tapu vardır o da KKTC tapusudur, hiç korkmayın. Devlet arkanızdadır’ desinler. Bunu dedikleri zaman ilanlarda bir patlama yaşanacağını göreceksiniz” dedi. 

----------

Kürşat: “Son 3 yıldır Girne merkezde ev satışları arttı”

Avertiss Exclusive Real State Emlak Danışmanı Dengiz Kürşat, son 3 yıldır Türkiye’den Kıbrıs’a bir talep olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın en yakın komşu ülke olması, Türkçe konuşulması, TL kullanılan bir ülke olmasının bunda etkili olduğunu söyledi.
Otellerin reklamlarıyla Kıbrıs’ın bir moda olmasının, kişilerin ilk yurt dışı tecrübesinin Kıbrıs olmasının, ciddi bir talep artışı yaşattığına değinen Kürşat, son 3 yıldır bu durumun açıkça görüldüğünü kaydetti.

En fazla Girne merkezinde ev satışlarının yaşandığını ve küçük apartman dairelerinin tercih edildiğini vurgulayan Dengiz Kürşat, Türk koçanı veya eşdeğer mal ayırımının yapılmadan satın alındığına dikkat çekti.

Kürşat, Özellikle ülkedeki üniversite sayısının artması, gazinoların ve otellerin ciddi şekilde reklam yapmasının Girne merkezdeki apartman dairelerine talebi ciddi şekilde artırdığına vurgu yaptı. 

----------

Toygan: “Kıbrıs’ın güvenilir ve modern olması satışları hızlandırdı”

Emlak-Extra Direktörü Ziya Toygan, Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında Kıbrıs’ta yatırım amaçlı ev alan birçok müşteri bulunduğunu dile getirdi. Bu talebin gözle görülür şekilde artış gösterdiğine vurgu yapan Toygan, Kıbrıs’ta emlak fiyatlarının düşük, kira getirilerinin yüksek olmasının her zaman yatırım yapmak isteyenleri cezp ettiğine dikkat çekti.
Son günlerde ise Kıbrıs’ın güvenilir ve yaşanabilir, modern bir yer olmasının da artı bir etken olduğuna değinen Ziya Toygan, bu özelliklerin emlak satışlarını hızlandırdığını ifade etti.

Genellikle Girne’nin merkezine yoğun bir talep olduğuna dikkat çeken Toygan, özellikle 1 ve 2 odalı daireler üzerine yoğunluk yaşandığını aktardı. Toygan, bunun sebebinin ise öğrenci ve otel çalışanları için yeterli ve daha uygun kira olmasından kaynakladığını ifade etti.

DİDEM MENTEŞ - YENİDÜZEN

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...