Reklam
  • Reklam
Kıbrıs emlak sektörü için çarpıcı Rum malı açıklaması!

Kıbrıs emlak sektörü için çarpıcı Rum malı açıklaması!

Para piyasaları olumsuz olsa da, Kıbrıs emlak sektörü için hareketlilik var. Özellikle de Türkiye'de artan terör olayları ile yatırımcıların gözü KKTC gayrimenkul sektörüne yöneldi. Peki bu süreçte Rum malı ürünlerin bir riski var mı? İşte bu konuda işin uzmanından dikkat çeken bir yorum..

Reklam
04 Ocak 2017 - 08:54 - Güncelleme: 06 Ocak 2017 - 14:00
Reklam

KKTC emlak sektörü 2016'yı kazançlı kapattı, şimdi gözler yeni yıldı. Peki 2017'de neler olacak? 

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur'a göre, Türkiye'deki terör korkusu Türk vatandaşlarını Kıbrıs'a yönlendirecek. Bu da sektörde ciddi bir hareket sağlayacak. 

Hasan Sungur'a göre, artık yatırım yapılan Rum mallarının geri iade edilmesi gibi bir korku da yok. Bu yüzden Rum mallarının satışında artış olacak ve fiyatları da değer kazanacak. 

İşte Hasan Sungur'un Kıbrıs Postası'na yaptığı emlak yorumu;

 

"TÜRKİYE HALKI KIBRIS'I SIĞINACAK GÜVENLİ LİMAN OLARAK GÖRÜYOR"

2017 yılında emlak fiyatlarının yoğun talep nedeniyle yükseleceğini açıklayan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye'deki terör korkusu nedeniyle, Türkiye halkının hem yakın gördüğü, hem de aynı dil konuşulduğu için yabancılık hissetmeyeceği Kıbrıs'a yöneleceğini ve Kıbrıs'ı sığınılacak güvenli bir liman olarak gördüklerini ifade etti. Sungur, Türkiye'den ülkemize konut talebinin artacağını dile getirdi.

 

"ÇÖZÜM OLURSA YATIRIM YAPILAN RUM MALLARI GERİ İADE EDİLMEYECEK"

Akdeniz'in en ucuz adası olduğumuzu savunan Hasan Sungur, Rus ve İskandinav ülkesi vatandaşlarının Akdeniz ikliminde ve ucuz olan adamıza ilgisinin yüksek olduğunu belirtti. "Kıbrıs sorununda bir çözüme ulaşılması durumunda 1974 yılından sonra Rum malına yatırım yapmışsanız, toprağın sahibi tazminatını alacak ve eviniz size kalacak" diyen Hasan Sungur, mal tazmini konusunda bu şekilde bir anlaşmaya varıldığını, bu yüzden artık yatırım yapılan Rum mallarının geri iade edilmesi gibi bir korku olmadığını ve bu yüzden Rum mallarının satışında artış olacağını ve fiyatlarının da değer kazanacağını açıkladı.

 

"GÜNEY KIBRIS'TAKİ YABANCILARDAN KUZEY KIBRIS'A CİDDİ BİR TALEP VAR"

Güney Kıbrıs'ın ekonomik buhrandan çıkmış olması nedeniyle 2017 itibariyle emlak fiyatlarının eski değerine geleceğini belirten Hasan Sungur, "Güney Kıbrıs'ta yaşayan yüz bin'e yakın Rus var. Emlak fiyatlarının artmasıyla birlikte, Güney Kıbrıs'ta 2+1 daire fiyatları 270 ile 300bin Euro arasında olacak. Güney'deki dairesini satıp Kuzey Kıbrıs'tan 80-90 bin Euro civarında gayet iyi durumda yeni bir 2+1 daire alarak geri kalan parayı değerlendirebilirler. Bu yönde ciddi bir potansiyel ve talep var" diyerek Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a yerleşecek olan yabancıların sayısında artış olacağını belirtti.

Reklam
Reklam
Kaynak: Ahmet Vamık - Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..