Reklam
  • Reklam
Kıbrıs ekonomisi için korkutan iflas uyarısı!

Kıbrıs ekonomisi için korkutan iflas uyarısı!

Para piyasalarındaki sert dalgalanmanın etkileri KKTC'de hissedilmeye başladı. İş dünyası zor günler geçiriyor, fakat henüz bir tedbir yok! Peki bu durum Kıbrıs ekonomisini nasıl etkileyecek? İşte detaylar..

Reklam
24 Ocak 2017 - 14:55 - Güncelleme: 24 Ocak 2017 - 15:42
Reklam

 

KKTC ekonomisi zor günler yaşıyor. Para piyasalarının ateşi yüksek, rekorlar kıran döviz kuru yüzünden maliyetler hızla artıyor.

İş dünyası çözüm arıyor ama henüz hükümet kanadından bir çözüm hamlesi yok.

Ekonomi dünyasından gelen tepki seslerine, bu kez bir de tehlike uyarısı eklendi.

Süt İmalatçıları Birliği, yayınladığı sert bildiri ile, hükümetin ekonomik konulardaki sessizliğini sorguladı. Halkın alım gücünün yüzde 30 oranında eridiğini, tüm kesimlerin fakirleştiğini söyleyen Avunduk, Türkiye’de her gün yeni bir ekonomik karar açıklanırken, KKTC’deki sessizliği eleştirdi

SUİB Başkanı Candan Avunduk, dövizdeki kur artışının vatandaşın cebini daha da erittiğini savundu. “Halkın satın alma gücü %30 oranında azalmış, dövizle borçlanan ve/veya borçlanmayan sabit gelirlilerin ücretleri satın alma gücü bakımından üçte bir oranında düşmüştür. Halkımız gün geçtikçe fakirleşmektedir” dedi.

 

“DÖVİZLE BORÇLANMAK YASAKLANSIN”

Bir de çağrı yaptı Avunduk, bireylerin dövizle borçlanmasının yasaklanmasını istedi.

“Hükümet edenler diyor ki ’’işte efendi döviz geliri olmayanlar döviz ile borçlanmasın’’  tamam da memlekette her şey sterlin ile, kiralar sterlin, arabalar sterlin, aklınıza ne gelirse sterlin ile. O zaman gücünüz yetiyorsa dövizle iç borçlanmayı veya çalışmayı yasaklayın” sözleriyle de önerisini sundu.

 

“İFLASLAR KAPIDA”

Candan Avunduk’un işsizlik konusunda da sözleri dikkat çekiciydi. Hızla kan kaybeden reel sektörde iflasların açıklanmaya başlayacağını söyleyen avunduk, çok ciddi anlamda istihdam sorunlarını işaret etti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018