Reklam
  • Reklam
KGS-Final sınavı, Cumartesi yapılıyor..

KGS-Final sınavı, Cumartesi yapılıyor..

Türk Maarif Kolejleri Giriş Sınavlarının 3. Basamağı olan KGS-Final sınavı, Cumartesi günü yapılıyor.

Reklam
09 Haziran 2017 - 09:25
Reklam

 

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere 7 sınav merkezinde,  iki oturumda gerçekleştirilecek sınavın birinci oturumu 09:00-10:30, ikinci oturumu ise 11:00-12:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınava, kayıt işlemlerini tamamlamış toplam 2071 öğrencinin katılması bekleniyor.

Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın resmi web sitesi “www.mebnet.net” adresinden yayımlanacak. Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçlarının aynı gün akşam saatlerinde açıklanması öngörülüyor.

Koleje Giriş Sınavlarının, son basamağı olan KGS-Final sınav sonuçlarının elde edilmesi ile birlikte öğrencilerin  KGS sınavının önceki basamakları olan KGS-1’den aldıkları puanın %’i ve KGS-2’den aldıkları puanın %’i  ile KGS-Final’den aldıkları puanın P’si dikkate alınarak oluşturulacak Kolej Giriş Yerleştirme Puanı sıralamasına göre 2017-2018 öğretim yılında Kolejlerin 6. Sınıflarına kayıt hakkı elde eden öğrenciler de belirlenmiş olacak.

Oluşturulan sıralama listesine göre kolejlere yerleşecek öğrenci sayısını belirleyecek kontenjanlar şöyle:

Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci.

Kıbrıs Gazetesi

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018