Reklam
  • Reklam
Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol. Ekonomi Kıbrıs...

Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol. Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine konuk oldu..

Kıbrıs emlak sektörü hızlı bir gelişim içerisinde. Düne kadar ekonominin önünde ‘ambargo’ bahanesi vardı, artık kalmadı. Kendini iyi ifade eden, bulunduğu bölgenin potansiyelini doğru anlatmayı başaranlar, uluslararası markaları rahatlıkla KKTC’ye taşıyor. O markalardan biri de ABD merkezli emlak devi Keller Williams.

Reklam
05 Ekim 2016 - 03:06 - Güncelleme: 05 Ekim 2016 - 19:41
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Gerçek anlamda kurumsal duruş, bitmeyen eğitimler, güçlü işbirliği ağı ve profesyonel çözüm ortakları potansiyeli; son dönemde markalı emlak acentelerini birkaç puan öne geçiriyor.

KKTC’de de bu yönde ciddi bir eğilim var. Yaklaşık iki yıl öncesine kadar sektörde tek bir marka vardı; Remax..

Bir ara Realty World girdi, tutunamadı. Ardından Coldwell Banker iddialı bir başlangıç yaptı, sonra da Era.

Bugün ise Kıbrıs emlak sektörü dördüncü uluslararası emlak markasıyla tanışıyor; Keller Williams ile.

Farklı bir yapısı var Kelller Williams’ın. Dünya çapında 770’i aşkın Bölge Müdürlüğü ve 145 binden fazla danışmanı ile dünyanın en fazla danışmana sahip, en büyük gayrimenkul franchise markası olarak hizmet veriyor.

12 ülkede hizmet veriyordu KW, 13’üncü ülke olarak KKTC’yi ekledi. Diğer emlak markalarından farklı yapısı ve kazanç modeliyle artık KKTC’de.

Emlak devini KKTC’ye taşıyan isim ise Pırıl Şentürk Halim.

Keller Willliams’ın Kıbrıs projelerini, adaya bakışını ve emlak danışmanları için açtığı fırsat kapılarını KW Türkiye-Kıbrıs Ülke Direktörü Emre Erol ve KW Kuzey Kıbrıs Kurucu Ortağı Pırıl Şentürk Halim ile değerlendirdik.

 

EMLAK SEKTÖRÜNDE EZBER BOZMAYA GELİYORLAR

KKTC için yeni bir marka, yeni bir vizyon Keller Willliams. Neler getirecek adaya, neler sunacak yatırımcıya ve müşteriye, herkes merak ediyor. O yüzden en sağlıklı tanışma yöntemi olarak, KW Fırsatlar Sunumu adında bir buluşma gerçekleştirdiler. Hem sektörün profesyonellerini, hem gayrimenkul danışmanlığı ile ilgilenenleri, hem de markayı merak edenleri Acapulco Hotel’de buluşturdular. Danışmanlar ve yurt dışından gelen Keller Williams profesyonelleri dışında, yaklaşık 150 kişilik bir katılım oldu toplantıya.

Onlar sordu, KW Türkiye-Kıbrıs Ülke Direktörü Emre Erol yanıtladı..

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Presitge olarak biz bu seminerin ardından detayları dinledik Emre Bey ve Pırıl Hanım’dan. İlk izlenimim şu ki; Oldukça heyecanlılar, mutlular ve umutlular.. Son dönemde çok kullandık bu tanımlamayı ama; anlattıkları kadarıyla, emlak sektöründe ezber bozmaya geliyorlar.

 

“NEREDE DEĞİL, KİMİNLE İŞ YAPACAĞIMIZ DAHA ÖNEMLİ”

KW Kuzey Kıbrıs Kurucu Ortağı Pırıl Şentürk Halim’i ev sahibi olarak gördüğümüz için Emre Bey ile başlıyoruz röportaja..

Hoşgeldiniz, daha şimdiden çok ses getirdiniz. Son dönemde emlak markalarının KKTC’ye yoğun ilgisi var. Size soralım, Keller Williams neden KKTC’de?

Hoşbulduk. Kıbrıs adası havasıyla, suyuyla, insanıyla, yatırım fırsatlarıyla özel bir konumda.

Keller Williams dünyanın her yerinde büyürken, kendine bir büyüme stratejisi ve felsefesi benimsemiş vaziyette.

Ama bu stratejide çok hassas bir detay var. Bizim Keller Williams olarak nerede iş yapacağımız değil, kiminle iş yapacağımız çok daha önemli.

Dolayısıyla biz, o ‘kim’ faktörünün altını doldurabilirsek, doğru kişiyi bulursak, nerede olursa olsun faaliyetlerimize başlayabiliriz.

Dolayısıyla neden KKTC’den ziyade, neden bu ortaklar başlığı benim için daha önemli.

Doğru kişileri bulduğumuz için KKTC’deyiz.

 

“KW DANIŞMANLARI, 6 AYDA GELİRLERİNİ YÜZDE 120 ARTTIRDI”

Siz konuyu açtığınız için not düşelim o zaman. Yaklaşık üç yıldır Keller Williams’ın adı KKTC emlak sektöründe anılıyor. Birçok ismin bu marka ile görüştüğü biliniyor.

Ama siz ‘doğru kişi’, ‘doğru ortaklar’ vurgusu yapıyorsunuz ve bugün KKTC’desiniz..

 

Evet.. Dediğiniz gibi neredeyse son üç senedir ben Kıbrıs’a gelip gidiyorum. Bakıyorum, toplantılar yapıyorum. Farklı alternatiflerle, farklı kişilerle konuştuk. Farklı iş modelleri üzerine çalıştık.

Fakat bugün, olgun zamanlı konumda ve gerçekten doğru bir ekibi bir araya getirdiğimizi düşündük.

Zamanıydı, doğru kişiler bir araya gelmişti. Kıbrıs’ta harekete geçmeye hazırdık ve yola çıktık.

Düşünün ki; Keller Williams bugün altı yüzden fazla danışmanıyla, danışmanlarının kazançlarını sırf bu senenin ilk altı ayında %120 arttırmayı başarmış. danışman sayısını %100’ün üzerine çıkarmış bir güç.

Müthiş bir eğitim altyapımız, teknoloji altyapımız, pazarlama altyapısı modellerimiz ile hizmet veriyoruz. 

O yüzden bizim için nerede iş yaptığımız değil, kiminle iş yaptığımız hepsinden daha önemli.

 

Genelde markasını KKTC’ye taşıyanlar ya da KKTC’de yatırım planlayanlar, ülkenin potansiyelinden bahseder. Değerlenecek arazilerden, coğrafi konumun sağlayacağı fırsatlardan vs.

Emre Erol çok farklı bir noktadan değerlendiriyor adayı. Keller Williams’ın diğer markalara göre çok daha kalabalık ofis yapısını hatırlatıyor, o pencereden bakıyor ve KKTC’deki profesyonel iş gücü potansiyeline dikkat çekiyor.

 

Yıllardır bu sektörde edindiği tecrübe ile rahatlıkla söyleyebilirim ki; İş kaygısızı sebebiyle KKTC’den ayrılmış, yurt dışına yerleşlen 25-35 yaş bandındaki jenerasyon, bugün Kuzey Kıbrıs’a tekrar dönüp iş yapmak istiyor. Kendi topraklarında çalışmak, kendi topraklarında hayatını kazanmayı hedefliyor.

Bana en çok güveni de bu veriyor ve ben bunu son üç dört senedir rahatlıkla gözlemleyebiliyorum.

Biz Keller Williams olarak onlara tüm kapılarımızı açıyoruz.

Çünkü ben bu adayı Kıbrıs’ta yaşayan bir profesyonel kadar tanıyamam, bilemem. Bize başarıyı getiren de, bölgesinde güçlü takım arkadaşlarımızın varlığı o yüzden.

 

“DANIŞMAN ADAYLARINDA EMLAKÇILIK TECRÜBESİ ARAMIYORUZ”

Gelelim o zaman kilit konuya. Herkesin anlayacağı gibi sorayım. Keller Williams’ın modelinde kalabalık bir ofis, çok sayıda gayrimenkul danışmanı yer alıyor. Ama KKTC’de bu kadar yetişmiş gayrimenkul profesyoneli yok. Nasıl dolduracaksınız boşluğu?

O zaman en kısa haliyle ve samimiyetle yanıt vereyim; Biz adaylarda gayrimenkul tecrübesini aramıyoruz. Hatta bu bize çok sık soruluyor ve sıkça sorulan sorular diye bir bölümümüz var, oraya da yazdık bunu.

“Emlakçılık yapmam için emlak danışmanlığı tecrübesi gerekiyor mu” diyorlar, hayır..

Çünkü ben zaten gayrimenkul danışmanlığı şirketiyim. Dünyada hiçbir şirkette olmayan modelleri ve sistemleri geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden bir şirketim. Bunun üzerine hazırlamış olduğum eğitimler, altyapılar zaten var. Dolayısıyla benim; düşünce yapısı açık, gelişmeye açık, liderlik özellikleri olan, gayrimenkul danışmanlığı işine yatkın, emlak danışmanlığını, emlakçılığı bir kariyer olarak gören iş insanlarına ihtiyacım var.

Bu düşüncemi taşıyan herkesi, ben zaten fevkalade bir emlak danışmanı yaparım.

 

Bu kadar iddialısınız yani.. Nasıl bir eğitim veriyorsunuz adaylara? Ne kadar sürede hazır hale getiriyorsunuz?

Kesinlikle iddialıyız, çünkü biz bu konuda uzmanız. Çok uzun bir zaman değil, sadece 2 ay yeter. Fırsatlar sunumumda da çok açık, dürüstçe bir örnek verdim; benim 15’inci yılım bu sektörde. 10 senede geldiğim noktaya, Keller Williams’ta ofislerimizi bir senede getiriyoruz. Benim bir emlak danışmanı, bir emlak satıcısı olarak 10 senede geldiğim noktaya, Keller Williams’taki danışmanlarımızı 2-3 ayda getiriyoruz. Çok açık yüreklilikle söyleyeyim; yani öyle baktığında, ah diyorsun 10 sene, 10 senen gitmiş. Ama bir 10 senenin daha gitmesine gerek yok. Keller Williams’ı, Keller Williams yapan da bu.

Bugün şirketin 11 bölge müdürlüğü var. Kıbrıs ile beraber 650 kişiye yaklaştık. 11 ofisin yatırımcı profiline baktığımda, 650 danışmanın tecrübe ve profiline baktığımda bunların %70’e yakını bu sektörden değil; sıfır, temiz kafalı girişimciler.

Öğrenime açıklar, en güzeli ön yargıları yok. Bu işe girip biz bu işi nasıl yapacağız dediklerinde, her şeyi üzerlerine koyduğumuzda uygulamaya başlıyor. Uygulamaya başladığı anda, sonucu aldığında, o işte 10 seneyi, 2 ayda 3 ayda yakalamaya başlıyor.

 

“GİRİLEBİLECEK EN KOLAY SEKTÖR EMLAK DANIŞMANLIĞI”

Bir farklı açıdan bakalım. Yıllarını gayrimenkul sektörüne adamış, meslek edinmiş kişiler var. Onlar dururken, farklı meslek gruplarından alımlar yapmak, sektöre zarar vermez mi?

Samimiyetle söyleyeyim, isteseniz de, istemeseniz de zaten herkes giriyor bu sektöre. Emlak danışmanlığı sadece Kıbrıs’ta değil, Türkiye’de değil, bütün dünyadaki en önemli, sorunlarından bir tanesi. Çünkü girişi yapılabilen en kolay sektörlerin başını çekiyor.

Türkiye’de veya Kıbrıs’ta bunun temel eğitimleri yok, regülasyonları yok, en büyük handikapları bu. Bir yandan da bu bir avantaj, çünkü başlaması çok kolay. Ama olmayan eğitimleri, olmayan regülasyonları, olmayan etik değerleri, politikaları, ilkeleri, Keller William olarak biz benimsemiş vaziyetteyiz. Keller Williams’ta hiçbir üniversitenin, hiçbir derneğin, hiçbir birliğin veremeyeceği kadar eğitim altyapısı var.

Onu aldıktan sonra sahaya çıkmak çok farklı bir nokta. Uyman gereken politikalar, ilkeler, etik değerler, inanç sistemi, misyonlar ve değer sistemleri var. Adaylar bunlara uyarsa, bu ailenin bir parçası olup emlak danışmanlığı yapabilir, yoksa yapamaz.

Dolayısıyla sektörün koymadığı politikaları, ilkeleri ve etik değerleri biz zaten şirket olarak koyuyoruz.

İyi ki koyuyoruz, çünkü bu rekabet yaratıyor. Diğer firmaları görüyorum şu anda, bunu gördükleri için iş modellerini ve yaklaşımlarını değiştiriyorlar. Değiştirmeleri lazım. Eğitim vermeye çalışıyorlar, yeni modeller koymaya çalışıyorlar, neden? Çünkü bunu yapan bir şirket var.

Bence bu güçlü eğitim altyapısı, en başta müşteriler için çok önemli bir kazanım. Bu rekabette kazanan her zaman müşteridir biliyorsunuz.

 

“DAHA AÇILIŞI YAPMADAN 15 DANIŞMANIMIZ OLDU”

Dönelim Pırıl Hanım’a.  Öncelikle bu yeni proje için kutluyoruz. Fırsatlar sunumu da keyifli geçti. Markanın da ilk tanışmasıydı aslında profesyonellerle. İlk izlenimleriniz nasıl?

Çok teşekkürler. Çok çok güzel bir buluşma oldu. Beklediğimizden fazla bir ilgi gördük, çok mutlu olduk. Gelenler güzel sorular sordular, Emre Bey de çok güzel anlattı, kısa bir zamanda kaynaştığımızı düşünüyorum. Bundan sonra Keller Williams ile ilgili kafalardaki soru işaretlerinin bugün itibariyle çözümlenmiş olduğunu düşünüyorum. Bugünden sonra daha hızlı ilerleyeceğiz.

 

“HAYAT VE SEKTÖREL TECRÜBE KELLER WILLIAMS’DA BULUŞUYOR”

Emre Bey Keller William kapılarının, iş dünyasının tüm profesyonellerine açık olduğunu, güçlü eğitim içeriğiyle de ideal danışmanın oluşturulduğunu söylüyor. KW Kuzey Kıbrıs kadrosu ne durumda şu an?

Emre Bey’in de dediği gibi, danışman açısından güzel bir açılımımız var. Çok danışmana seslenmek istiyoruz, profesyonel isimleri kadromuzda görmek istiyoruz. Onları yetiştirebilmek için, daha iyi bir kazanç sağlayabilmek için, kendilerini geliştirebilmeleri için fırsatlar sunuyoruz. Dolayısıyla buradaki açılım şeffaf, herkese açık. Eğitimlerin herkese açık olması, çeşitli eğitimlerinin olması ki şu an Kuzey Kıbrıs’ta bu eğitimlerin hiçbiri yok gayrimenkul sektöründe. Dolayısıyla böyle bir fırsatın buraya kadar, kendi ayaklarına kadar gelmesi Keller Williams Üniversitesi tarafından bu eğitimlerin onlara verilmesi, çok güzel bir fırsat diye düşünüyorum.

Yani hem sektörden meslektaşlarımıza, hem de bu sektörden olmayan ama bu sektörü değerlendirmek isteyen kişilere açığız. Gelip dinlemeleri, görmeleri çok önemli. Daha açılımızı yapmadan şu anda 15 danışmanımız oldu.

Bunların içerisinde sektörden tecrübesi olanlar da var, sektöre yeni girenler de var. O kan dengeyi çok iyi yakaladık. O çeşitlilik de bence Keller Williams’a güç ve güzellik veriyor diye düşünüyorum.

Tecrübeliler, sektördeki tecrübelerini paylaşıyorlar, diğer arkadaşlar iş hayatındaki ve hayattaki tecrübelerini aktarıyorlar. Temel değerler birleştiğinde, modeller ve sistemler uygulanmaya başlandığında fevkalade bir sonuç ortaya çıkıyor.

Bir kere yüksek sayılı danışman kadromuz, işleri daha da kolaylaştıracak. Aldıkları eğitimle daha hızlı bu işleri yapabilmek, projelerine profesyonelliği katabilmek onlara büyük bir kazanç sağlayacak. Aynı zamanda da Türkiye açılımı ve yurtdışı açılımlarının da bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yani şu anda Türkiye’de 650 danışmanımız var ve sene sonu itibarı ile bin kişiye çıkacak. Aramızda çok güzel bir iletişim ve paylaşım var. Bu da onlar için çok büyük bir fırsat.

 

Farklı bir heyecan, çok yüksek bir enerji ile geliyor Keller Williams. Takım liderleri artık son hazırlıkları yapıyor.

11 Kasım’da ise Türkiye’deki KW danışmanları, KW Kuzey Kıbrıs’ta bir araya gelecek. Güçlü bir şekilde resmi olarak açılışını yapacak Keller Williams Kuzey Kıbrıs Bölge Müdürlüğü.

Markanın satış ve pazarlama açısından sektöre katacağı artıları, güçlü network ağlarını ve yatırımcıya büyük fırsatlar sunacakları özel projeleri de o dönem paylaşacağız sizlerle.

Pırıl Hanım ve Emre Bey’e bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz. Keller Williams ailesine de başarılar diliyoruz..

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018