Reklam
  • Reklam
Kar krizi KKTC’de sebze meyve fiyatlarını da vuracak!

Kar krizi KKTC'de sebze meyve fiyatlarını da vuracak!

Zamlarla başlayan 2017'de sırada sebze meyve fiyatları var. Kar engeline takılan ulaşım, tezgaha fiyat artışı olarak yansıdı. Türkiye'de ateş yükseliyor. KKTC için de zam uyarısı var. İşte detaylar..

Reklam
10 Ocak 2017 - 13:45 - Güncelleme: 11 Ocak 2017 - 13:35
Reklam

 

Türkiye son yılların en sert kış mevsimini yaşıyor. Kar üretim alanlarını vurdu, kar yolları kapattı. Birçok ilçede semt pazarları kurulamıyor. Ürün sevkiyatı durma noktasına geldi. İşte o yüzden fiyatlarda ise ciddi bir artış var. Türkiye Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu Başkanı Burhan Er, üretim bölgelerinde malın az olduğunu belirterek ‘’Fiyatlarda yüzde 300-400’lük bir artış var’’ diyerek tabloyu özetliyor.

Şimdi gözler KKTC’de.. 2017’ye zamlarla girildi, şimdi de ithal edilen meyve ve sebzelerin fiyatı vatandaşı endişelendiriyor. Son haftalarda tezgahlarda yükseliş vardı zaten, bundan sonra ne olacak diye merak ediyoruz. Zam geldi mi, gelecek mi? Ekonomi Kıbrıs editörleri bu konuyu uzmanlarına sordu.

"Şu an için zam yok!"

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Kıbrıs Türk Sebze ve Meyve Toptancılar Birliği; "Şu an için zam yok" açıklaması yapıyor. Fakat 'şu an' diyerek de altını çiziyor.

Çünkü Türkiye'de zamlanan ürünler, bir de ulaşım maliyetindeki artışla birlikte çifte zam ile KKTC'ye gelecek. O da ister istemez önümüzdeki günlerde etiketlerde kendini gösterecek.

"Yerli ürünlerde sıkıntı yok"

İlk artışta etkilenmesi muhtemel ürünleri de meyve ve sebze ithalatı yapan Onbaşı İşletmeleri LTD Direktörü Hasan Onbaşı sıralıyor bize. Adada olmayan ya da mevcut stoğun yetersiz kaldığı ürünleri işaret ediyor; Fasulye, biber, patlıcan ve salatalık için zam ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Onbaşı'ya göre diğer ürünlerde sıkıntı yok!

Olası bir ani artış için de farklı bir çözüm önerisi sunuyor Hasan Onbaşı. ‘’Zam oranları beklenenin üzerinde gelir, fahiş fiyatlar ortaya çıkarsa, bahse konu meyve ve sebzeler zaten getirilmez ya da sadece otel ve restorantların talepleri karşılanır’’ diyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..