Reklam
  • Reklam
JCI Kuzey Kıbrıs’ta hedef uluslararası etkinlikler!

JCI Kuzey Kıbrıs'ta hedef uluslararası etkinlikler!

128 ülkede 5 bin şube ve 200 binden üyesi olan JCI sizi çağırıyor. Yeni başkan ve yeni yönetimle 24’üncü döneme başlayan JCI Kuzey Kıbrıs için dikkat çeken bir yol haritası var. Genç ve girişimi iş insanları için bu fırsatlar kaçırılmamalı.

Reklam
18 Eylül 2017 - 23:48 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 - 10:47
Reklam

“ŞAHANE BİR YÖNETİM KURULUM VAR”

* Yeni görev için tebrikler. Nasıl bir dönem olacak JCI Kuzey Kıbrıs için?

Teşekkür ederim. Japonya’da JCI’a üye olmayan biri devlet başkanı olamıyor. Almanya Parlementosu’nda JCI sandelyesi ve Alman Ticaret Odası’nda odası bulunmakta. Bu kadar önem verilen 107 yıllık JCI Derneği'ne bağlı Kuzey Kıbrıs Başkanı olmak gurur verici.

Aldığım sorumluluğun farkında olarak elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.. 24. Dönem Başkanı olarak bana destek olan çok başarılı önceki dönem başkanlarım, senatörlerim var. Başkanlarımız içerisinde Türkiye Başkanlığı yapmış başkanlarımız da bulunmakta.

Bu kadar tecrübeli başkanların ve üyelerin desteğinin olması, bana kendimi gerçekten çok şanslı hissettiriyor. Devir alacağım 2017 döneminin Başkanı Ahmet Evren’in her daim tecrübesi ve fikirleriyle de dönemim IPP olarak destek olacağını bilmek güven verici.  Gönüllülük ve JCI ruhunun ne olduğu bilen, birlik olmanın farkında olan şahane bir yönetim kurulum var. O nedenle birçok platformda sık sık görüşeceğimizi düşünüyorum.

 

“128 ÜLKEDE, 5 BİN ŞUBE, 200 BİNDEN FAZLA ÜYE”

Japonya ve Almanya’nın JCI’ya verdiği önem, Türkiye’deki saygınlığı ve KKTC’deki girişimleri sık sık gündeme geliyor. Fakat gelin okurlarımız için biraz anlatın bize JCI’ın oluşumunu. Nasıl bir birlik? Çıkış noktası ne ve hedefinde neler var?

Açılımı Junior Chamber International (JCI) - Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği. JCI’ın başlangıcı 1910’lara, ABD’deki Missouri Eyaletinin St. Louis kentine kadar gider. Henry Giessenbier adlı bir genç, arkadaşları ile birlikte dans figürlerini ve stilleri korumayı amaçlayan Herculaneum Dans Kulubü’nü kurdu. Beş yıl sonra 1915’te bu dans kulübü üyeleri Giessenbier ve 32 arkadaşı kentsel ve toplumsal konularla daha fazla ilgilenmeleri gerektiğine inanarak İlerici Genç Yurttaşlar Derneği’ni (Young Men’s Progressive Civic Association-YMPCA) kurdular.

Bu organizasyon, beş aydan kısa bir zamanda 750 üyeli bir derneğe dönüşerek aktif sivil toplum girişimi haline gelmiş ve daha ileriki yıllarda ise Genç Ticaret Odası (Junior Chamber of Commerce) adı altında faaliyet göstermeye başlamıştır. Uluslararası yayılımı da birçok ülkede bu çatı altında gerçekleşmiştir.

 

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (Junior Chamber International, JCİ) 1987 - Türkiye üyeliği kabul edildi. İlk kez 1988'de faaliyete geçen Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği, 1992 yılında başlattığı yeniden yapılanma çalışmalarını 1994'te tamamlayarak bugünkü JCI Türkiye'nin oluşumunu gerçekleştirmiştir.. Türkiye'de de Genç Müteşebbisler Derneği ünvanıyla faaliyet gösteren dernek, "Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği" adı altında faaliyetlerine devam etmektedir. (JCI) 18-40 yaş arası 128 ülkede, 5.000 şubesi ve 200.000'i aşkın üyesiyle genç liderlerin bir arada bulunduğu küresel bir platformdur.

JCI, dünya üzerindeki toplumlarda pozitif değişime ve gelişime katkıda bulunmak için gençlerin liderlik ve girişimcilik becerilerini, sosyal sorumluluklarını, ulusal ve uluslararası dostluklarını geliştirme misyonunu taşıyor. JCI din, dil, ırk, siyasi duruş ayırt etmeyen apolitik bir oluşumdur. Bu nedenle üyeleri dünyanın her yerinden, her kesimden insanların katılımıyla oluşuyor.

Kuzey Kıbrıs olarak da 1994 yılında faaliyetlerine başlamış olup, birçok ulusal ve uluslararası platformda 23 yıldır başarıyla faaliyet göstermektedir. JCI Kuzey Kıbrıs,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dernekler Kanunu’na uygun olarak hazırlanmış bir tüzüğe sahiptir ve bu tüzük gereğince Genç Müteşebbisler ve Girişimciler (JCI) Derneği adı altında faaliyetlerini icra eder. Katılmış olduğu gerek ulusal, gerekse uluslararası konferans, zirve ve kurullarda birçok başarı kazanmış ve ödüller almıştır derneğimiz Kuzey Kıbrıs JCI olarak.

Amacını kısaca özetlemek gerekirse eğer;

Junior Chamber International (JCI), dünyanın önde gelen liderlik ve girişimcilik organizasyonlarından biridir. JCI, üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye katkıda bulunmayı amaçlar. Kendini genç lider ve girişimcilerin derneği olarak tanımlayan JCI, üyelerine toplumda pozitif değişimi yaratmaları için gerekli olan;

Kişisel beceri ve liderlik vasıflarını geliştirmelerini sağlar,

Sosyal sorumluluk ve girişimcilik ruhunu kazanmakta destek olur.

JCI, bireysel gelişimin yanında, takım çalışması ve dayanışmasını da ön planda tutar. Kendi içinde oluşturmuş olduğu kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri ile eğitimi destekler.

 

“LİDERLİK VE GİRİŞİMCİLİK VASIFLARININ GELİŞTİRİLMESİ İLK AMAÇ”

* Ekonomi ve iş dünyası açısından nasıl bir yeri var JCI Kuzey Kıbrıs'ın?

Derneğin amaçlarından bahsederken önceliğin liderlik ve girişimcilik vasıflarının geliştirilmesini en önemli maddemiz olduğunun tekrar altını çizmek İsterim.. “Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak" misyonu için çalışmaları her alanda olduğu gibi ekonomide de geçerlidir. Bizim JCI Kuzey Kıbrıs olarak amacımız da gençlerimize bu alanda destek olmak ve ileride ekonomiye yön verecek olan gençlerin vizyonlarına katkıda bulunabilmektir. Bu uluslararası platformlarda da aynı şekilde geçerlidir.

Bu özel birliğin üyelerine sunduğu diğer bir fırsat alanı ise dünyanın her yerinde üyelerini aynı sıcaklık ve ilgi ile karşılayacak diğer üyelere ulaşıyor olabilmesidir. Bu alan kanalıyla JCI üyeleri dünyanın diğer yerlerinde neler olduğu konusunda bilinçlenme sağlayabilirler. Her yıl yapılan bölge konferansları ve dünya kongrelerinde, ortak heyecanı paylaşan diğer binlerce JCI üyesi ile gün boyu aynı salonda eğitim alıp, geleceği tartışıp, kalıcı arkadaşlıklar kurabilme fırsatı ve iş imkanları yaratabilme imkanı bulunmaktadır. Bu fırsat alanı aynı zamanda, değişik kültür ve gelenekleri direkt tecrübe etme şansı verir ve üyenin dünyadaki diğer üyeleri ve diğer insanları anlamasına yardım eder, dünya barışına katkıda bulunmasına fırsat yaratır.

JCI ile meydana gelen bu güçlü network, aynı zamanda yerel, ulusal ve uluslararası iş fırsatları yaratmaktadır. Bu sayede üyeler arasında ticaret ve iş ortaklığı yapılabilmektedir. Üyelerimizin yurt dışında veya içinde varolan iş ağlarını kullanarak yeni pazar arayışları ve iş olanakları yaratma arzuları, derneğin sunduğu verimli bağlantılarla daha geniş çaplı ve güvenilir standartlarda gelişmektedir.

“EKONOMİ BİLİNÇLİ GİRİŞİMCİLER VE LİDERLERLE ÜLKEYE FAYDALI HALE GELİR”

 

* Dilek Kurnaz olarak sizin yol haritanızda neler var? Öncelikleriniz neler olacak?

Benim yol haritam öncelikle derneğimize daha geniş kitlelere duyurabilmek ve de var olan üyelerimize yenilerini ekleyerek uluslararası organizasyonlarda da JCI Kuzey Kıbrıs olarak ses getirmek. Bu yıl için önceliklerimiz eğitim, sanat, spor, ekonomi ve her türlü üzerimize düşen sosyal sorumluluk farkındalık organizasyonları oluşturmak ve sesimizi duyurmak olacaktır. Yapmaya başlayacağımız eğitimlerle hem ne yapmaya çalıştığımızı anlatıp, hem de verilen eğitimlerin sürekliliğini sağlayarak faydayı arttırmak, bununla birlikte projelerimizi seçtikten sonra hayata geçirmek ve pozitif değişime katkıda olmak olacaktır. Sosyalleşeme ortamı ve sosyalleşmek içinde keyifli ve birbirinden farklı ilgi alanı, farklı bakış açılarına sahip insanların bir araya gelerek yaratacağı güzel bir sinerji sağlamak olacaktır önceliklerimiz.  Bu arada eğlenceyi de unutmayalım, bunları yaparken bol bol eğleneceğiz.

 

“128 ÜLKE İLE ETKİLEŞİMDE OLACAĞIZ”

* Ülke ekonomisi ve uluslararası işbirlikleri adına neler planlıyorsunuz?

Ekonomi, bilinçli girişimciler ve liderlerle, en doğru en sağlıklı ve ülkeye faydalı hale gelebilir. Temel olarak bu pozitif değişime katkı koyabilmek, başarılı vizyon sahibi yöneticilerin, iş insanlarının yetişmesine aracı olmak ekonomiye en büyük katkı olacaktır.  Uluslararası olarak bu birliğin içerisinde dünyanın 128 ülkesi ile etkileşimde olmak her anlamda fayda sağlayacaktır bu gelişime. Ve buna kanal olmak görevlerimiz arasındadır.

 

“BAŞARI; SAYGI VE ANLAYIŞLA GELECEK”

 

*    Takım arkadaşlarınızda kimler? Nasıl bir organizasyon oluşturacaksınız bu dönem?

Üyelerimizi, her biri birbirinden kıymetli iş İnsanları oluşturmaktadır. Her sektörden kendi alanlarında başarılı iş İnsanları bulunmaktadır. Sanatçılarımız, reklamcılarımız, gazetecilerimiz, insan kaynakları uzmanlarımız, finans uzmanlarımız, mimarlar, avukatlar, öğrenciler, akademisyenler,  ve şu an belki de unuttuğum birçok sektörden üyelerimiz bulunmakta.

Bu çeşitlilik farklı alanlarda, farklı bakış açılarının birlikte bir şeyleri yapabilmesinin güzelliğini gösteriyor. Yönetim kurulumu da uzun dönemdir birlikte birlikte görev aldığım arkadaşlarımdan oluşturmuş bulunmaktayım. Bu nedenle birbirimizi çok iyi anladığımızı ve başarının da bu saygı ve anlayışla geleceğine inanıyorum.  

Ben kişisel olarak kendi iş hayatımda da, hayata bakış şeklimde de takım çalışmasına önemine inanıp, başarının bu şekilde sağlandığını ve bunun İnsana çok şey kattığına inanıyorum.

Tecrübelerim de bu yönde olmuştur bugüne kadar.

 

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

*    Yoğun ve dolu dolu bir dönem sizi bekliyor. Şimdiden kolaylıklar diliyoruz. Kapanışı okurlarımız için mesajınızla yapalım.

Okurlarınıza iletmek İstediğim; Röportajın başında da belirttiğim üzere, yeni üyelerle birlikte çok keyifli ve eğlenceli bir dönem için, JCI ruhunu tecrübe etmeleri için herkesi bekliyoruz.

Toplantılarınız, organizasyonlarımız olacak. Onlara katılıp kendi fikir ve düşüncelerini de paylaşabilecekleri buluşmalar gerçekleştireceğiz, Keyifli vakit geçirip, öğrenerek, üreterek bizlere katılmalarını bekliyorum.

Her zaman bizlere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya sayfamız takip ederek toplantı ve organizasyonlarımız hakkında bilgi alabilir ya da dernek ile ilgili sorularınız olursa jcikktc@gmail.com  mail adresimizden bize yazabilirsiniz. En kısa sürede geri bildirim yapılacaktır.

Ülkemizin tek ekonomi dergisi Ekonomİ Kıbrıs Prestige olarak bize yer ayırdığınız için çok teşekkür ederim kendim ve derneğim adına. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
City Mall AVM, münhal açtı!..
City Mall AVM, münhal açtı!..