Reklam
  • Reklam
İsviçre’de kritik başlık, mülkiyet konusu tartışılıyor..

İsviçre'de kritik başlık, mülkiyet konusu tartışılıyor..

Olası bir çözümde Kıbrıs haritası nasıl şekillenecek? Rumlar Güzelyurt ve Maraş konusunda ısrarlı, peki hangi bölgeler onlara verilecek? İşte bu kritik toprak konusu İsviçre'de tartışılıyor..

Reklam
09 Kasım 2016 - 07:58
Reklam

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında dün başlayan görüşmelerde mülkiyet başlığında kısmi ilerleme kaydedildiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Mülkiyet konusunda yapılan müzakerelerde, adada liderler arasında elde edilen ilerlemelere ek olarak kısmi ilerleme kaydedildi.

Ancak, ek ilerleme elde edilmesine rağmen henüz başlığın kapanmadığı, halen bazı ayrılıkların devam ettiği de öğrenildi.

Yeni görüşmelerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ekipleriyle birlikte, Kıbrıs’ta varılan anlaşma uyarınca toprak düzenlemeleriyle ilgili mutabakat arayışına girilecek.

İlkesel kriterlerde uzlaşı sağlandığı takdirde de cuma günü, Güvenlik ve Garanti başlığının garantör ülkeler İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın de katılımıyla ele alınacağı beşli toplantının tarihinin belirlenmesiyle eş zamanlı olarak haritalar masaya getirilecek.

Kaynaklar, garantilerin ele alınacağı beşli toplantının tarihinin belirlenmemesi durumunda, Birleşmiş Milletler tarafından liderlere iletilen İsviçre süreciyle ilgili üç aşamalı mutabakatın bozulacağını kaydetti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..