Reklam
  • Reklam
İşte Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon verileri..

İşte Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon verileri..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Reklam
03 Temmuz 2017 - 15:36
Reklam

Nisan ayında % 11,87 ile tepe yapan ve 2008 yılından beri alışık olmadığımız seviyeleri yükselen TÜFE enflasyonu, peş peşe iki aydır gerileme kaydediyor.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin aylık % 0,10 artış yönünde olan medyan beklentisinin aksine, Haziran enflasyonu % - 0,27 gerileyerek bir miktar da sürpriz yaptı. Böylelikle, Mayıs ayında % 11,72 seviyesinde olan yıllık enflasyon da % 10,90 seviyesine gerilediğine şahit oluyoruz.

Enflasyonun alt kalemlerine baktığımızda, manşet enflasyonda yavaşlamanın arkasında giyim ve ayakkabı grubunda gerileme % 1,25 ile başı çekmiş. %42 fiyatı düşen domatesi ve beraberinde aylık bazda % 1,06 gerileyen gıda fiyatları ikinci; ulaştırma % 0,84 düşüşle üçüncü ve elbette Türk insanını barometresi olan USD/TL kurundaki gerileme ön plana çıkıyor. Bu bağlamda çekirdek enflasyondaki düşüşe de dikkat çekmek istiyorum. Mart ayında % 9,46 ile zirveye yapan TCMB’nin favori endeksi “C” (eski “I”) Haziran ayında % 9,20 seviyesine geriledi.

Üretici cephesinde ise manşet enflasyon aylık % 0,07 ile oldukça sınırlı yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Bu veri ile birlikte, Nisan ayında % 16,37 seviyesine ulaşan yıllık üretici fiyat enflasyonu, %14,87 seviyesine gerilemiş oldu.

 

Son iki aydır sınırlı da olsa bir düzeltme kaydeden enflasyon verisi ardından piyasa yansımasının oldukça sınırlı kaldı.  Sabah bültenimizde de paylaştığımız üzere, küresel faiz oranlarında yaşanan yükseliş ve önde gelen merkez bankalarını vermiş olduğu şahin sinyaller, küresel risk iştahını baskılamış durumda. Enflasyon dinamiklerine bakarak, TCMB’nin faiz oranlarında sınırlı da olsa indirime gitmesi için oyun alanı açıldığına da not düşmek istiyorum.


 

 

ekonomi kıbrıs

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 19 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 19 Eylül 2018