Reklam
  • Reklam
İşte Türk-İş, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı"...
Reklam

İşte Türk-İş, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" araştırmasının sonuçları!..

Türk-İş, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın sonuçları açıklandı... İşte detaylar...

Reklam
26 Temmuz 2018 - 13:08 - Güncelleme: 27 Temmuz 2018 - 14:52

 

Türk-İş "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"

 

    Türk-İş'in araştırmasına göre, temmuzda 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 738, yoksulluk sınırı 5 bin 662 lira olarak hesaplandı.

   Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "Açlık ve Yoksulluk Aınırı Araştırması"nın temmuz ayı sonuçları açıklandı.

    Araştırmaya göre bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 738 lira olarak belirlendi.

     Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 5 bin 662 lira oldu.

    Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %1.40 oranında arttı. Yılın yedi aylık döneminde fiyatlardaki artış %8.10 oranına ulaştı. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı %16.07 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise %11.21 olarak hesaplandı.

    Tek bir kişinin yaşama maliyetinin son bir yılda 260 lira artış gösterdiğinin, buna karşın asgari ücret artışının sadece 199 lira olduğunun vurgulandığı araştırmada: "Asgari ücretli bir işçinin eline geçen ücret geliri sadece 22 günlük harcamayı karşılamaktadır. Asgari ücret, dört kişilik bir ailenin 'açlık sınırı' tutarının bile altındadır." tespitine yer verildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? 24 Nisan döviz kurları..
1 sterlin ne kadar? 24 Nisan döviz kurları..
Bitcoin fiyatları artmaya devam ediyor..
Bitcoin fiyatları artmaya devam ediyor..