Reklam
  • Reklam
İşte, Ethereum’un gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü...

İşte, Ethereum'un gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü yeni planı!..

Kripto paralarda son durum...

Reklam
05 Ocak 2019 - 09:57 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 20:32
Reklam

İşte, Ethereum'un gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü yeni planı!

Ethereum, gelecekte pay ispatına (proof of stake-PoS) geçmeyi planlıyor. PoS’a geçiş yapmak sözde tüketilen enerjiyi yüz kat veya %99 oranında düşürecek görüşü hakim. Kripto paranın çok fazla enerji kullandığı ve bu nedenle verimsiz ve çevre dostu olmadığı yönünde tekrarlanan iddialar bulunuyor. Bazı raporlar, kripto para madenciliğinin altın madenciliğinden daha fazla enerji kullandığını, bazıları ise bunun tersini bulduğunu iddia ediyor. Bazı araştırmacılar madenciliğin çevre için genel olarak kötü olduğunu düşünüyor.

Ethereum, dünya çapında bir bilgisayar olma hedefiyle başlamıştı. Blockchain akıllı sözleşmelere ilk başlayan ve bununla gelişen bir geliştirici topluluğu oldu. Ether’in fiyatı 2018’de 1.400 dolar civarındaydı ve kısa süre önce 200 doların altında işlem görmeye başladı.

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum Blockchain’i sabitlemek için iş ispatını (Proof of Work-PoW) bir fikir birliği mekanizması olarak kullanıyor. Bununla, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum Blockchain’ini korumak için harcanan enerjinin önemini vurgu yaptı. PoW tabanlı Blockchain’lerin oluşturduğu ekolojik sorunlara kimse dikkat etmese bile, elektrik gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kalan gerçek insanlar var.

Bu, büyük ölçüde PoW tabanlı Blockchain madencilerinin kriptografik olarak güvenli işlem yapmak için rekabet etmeleriyle alakalı. Ayrıca madencilerin hesap kapasitesi bakımından kendilerini bir kenara koymalarını sağlıyor. Ve bu da milyonlarca dolar değerinde elektrik ve madencilikle ilgili maliyetin yakılmasına neden oluyor.

Vitalik’e göre, iş ispatı (PoW) tabanlı büyük miktarlardaki elektrik ve madencilik donanımı konsepti, yalnızca madencilik ile elde edilen kripto para formlarında ödül üretme öncülüğüne dayanıyor. Bu, daha fazla maden gücünün doğrudan gelirle orantılı olduğu anlamına geliyor.

"İş ispatı (proof of work), mutlaka büyük ödüller ile varoluş haline getirilen büyük bir güç mantığı üzerinde çalışır."

Pay ispatı (proof of stake), ağın korunmasına yönelik tamamen zıt bir felsefe uygular.

"Pay ispatı, güvenlik için ödüllere değil, cezalara dayanarak bu simetriyi bozuyor."

Pay ispatına (Proof of Stake-PoS) giriş.

İş ispatı ile madenciler aynı işlemleri yapmak için yarışırlar. Bununla, pay ispatı, işlemleri işlemek ve güvenceye almak için onaylayıcıları rastgele seçer.

Bir pay ispatı sisteminde, onaylayıcılar madencilerin eşdeğeridir. İkincisi, bir PoS sistemi içindeki öncelikli endişe ise onaycıların her zaman dürüst olmasını sağlamak. Bu, doğrulama Ether cinsinden teminat olarak belirtilen bir payı koymalarını gerekliliğini ele alır.

Dolayısıyla, iş ispatının felsefesini tek cümle ile ifade etmek gerekirse, “güvenlik, yanan enerjiden gelir” değil, “güvenlik kaybedilmiş ekonomik değeri ortaya koymaktan gelir” denebilir.

Bir onaycının payı arttıkça, işlemleri doğrulamak için seçilme şansı da artar. Daha da önemlisi, hile yaparken yakalanan doğrulayıcıların kaybedecekleri yine kendi payları olur. Potansiyel ödüller ile hile yapma riskleri arasındaki bu asimetrik fark, doğrulayıcıların her zaman dürüst kalmasını sağlar.

PoS ile ilgili en ilginç şeylerden biri, onaylayıcıların ağı güvenli tutmak için (PoW’a göre) daha fazla enerji harcamaması gerçeği. Buna göre ödül de önemli ölçüde daha düşük olabilir. Casper Github wiki’ye göre:

"Yüksek elektrik tüketimi eksikliği nedeniyle, katılımcıların ağa katılmasına devam etmeleri için motive etmek adına yeni coin basma gereği yoktur."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antrakt Production münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Antrakt Production münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Airtech Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Airtech Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları