Reklam
  • Reklam
İş görüşmesinde yapılan 5 hata!

İş görüşmesinde yapılan 5 hata!

İş görüşmesi kendinizi ispatlamanız açısından en önemli fırsat. İş görüşmesinden mağlup ayrılmamak için yapmamanız gerekenleri sıraladık.

Reklam
14 Ağustos 2017 - 15:41 - Güncelleme: 15 Ağustos 2017 - 12:13
Reklam

 

Özgeçmiş hazırlandı, iş başvuruları yapıldı artık sırada mülakatlar var. Heyecan ve endişe var, endişelenmeyi bırakın, yalnız değilsiniz. İş arayanların birçoğu, iş görüşmesi nedeniyle panik yaşıyor. Peki heyecan? Onun için de ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini bilir, prova ederseniz geçecektir. Şimdi işin, yapmamanız gereken kısmını anlatacağız;

Bunlar yüzünden kaçırılan pek çok iş fırsatı var.

 

  1. İşi istediğinizden emin olmamak

 

Kimse heyecanını kaybetmiş, isteksiz bir insanla çalışmak istemez.

 

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Bu hazırlıklı gelip gelmediğiniz anlamak için sorulan bir sorudur. Şirket ve sektör hakkında bilgi edinmeden sakın bir görüşmeye katılmayın. Eğer sağlıklı bir araştırma yaptıysanız, bu soru deneyimleriniz ve özelliklerinizin işe uygunluğunu anlatmak için bir fırsat.

 

Ne tür bir iş aradığını bilmemek, iş arayanların karakteristik bir ölümcül günahıdır. Bazı yeni mezunlar bir işyerinde çalışmayı çok istedikleri zaman iş için uygun olup olmadıklarına bakmadan o şirkette hangi pozisyon boş olursa özgeçmişlerini gönderirler. Oysa özgeçmişinizi, sadece eğitim ve becerilerinize uygun işler için yollamalısınız.

 

Soğuk, mesafeli veya dostça olmayan bir şekilde isteksiz yaklaşıp, yeterli derecede gülümsemeyerek, ilgisiz veya sıkılmış, yorgun bir görüntü sergilememelisiniz. Biraz da olsun heyecanlı görünmek kimseyi rahatsız etmez. Fakat heyecan ve stresi birbirine karıştırmayıp, mümkün olduğunca soğukkanlı olunuz.

 

  1. Mülakata geç kalmak

 

 Çok önemli bir mazeretiniz yok ise görüşmeye geç kalmamalısınız. İnternette görüşmeye gideceğiniz şirketin web sitesinde kroki var ise gitmeden önce hangi yollardan ve hangi ulaşım araçları ile nasıl gideceğinizi öğreniniz. Geç kalma ihtimalini de düşünerek görüşme saatinden 10-15 dakika öncesinde hazır bulununuz.

 

Bu arada hatırlatalım daha erken gitmek ve orada uzun süre beklemek de olmaz.

 

  1. Mülakat sırasında sakız çiğnemek

 

Belki stresinizi alan bir yöntem olduğu için tercih ettiniz, bu doğru ancak siz görüşmede sakız çiğneyen birini işe alır mıydınız?

Göze de kulağa da biraz saygısızca gözükecektir. Ne kadar modern bir dünya da yaşıyor olsak dahi kesinlikle hoş karşılanmayacaktır.

Sakız çiğnemek;

İş görüşmesinde, esnemek, lakayt davranmak, çok istekli veya çok isteksiz davranmak, aşırı hareketli olmak, mesafeyi kaybetmek

tüm bu saydıklarımıza eşdeğer görülebilir.

 

  1. Cep telefonunu sessize almamak

 

 İş görüşmesi öncesinde telefonunuzu sessize almalısınız. Unutmanız ve telefonunuz çalması durumunda özür dileyerek hemen telefonunuzu kapatınız veya sessize alınız. Sonrasında iş görüşmesine kaldığınız yerden devam ediniz.

 

Unutmayın ki ilk izlenim için bir ikinci şansınız olmayacaktır.

 

  1. Firma hakkında bilgisiz olmak

 

Mülakatlara gitmeden önce gidilen firma hakkında fikir edinmek kritik önem taşıyor. Bugün pek çok İK uzmanı mülakatlarda şirketle ilgili sorular soruyor, daha önce şirketin web sitesini ziyaret etmiş olmak artı puan olarak kabul ediliyor.

 

Yaptığınız iş başvurularından birine olumlu yanıt aldığınızı düşünürsek eğer, iş görüşmesinin iyi geçmesinin en önemli koşullarından biri görüşme için hazırlanmaktır. Muhtemel işvereniniz hakkında bir iki şey bilmek, mülakat esnasında size yardımcı olacağı gibi karşı tarafında dikkatini çekmesine ve olumlu bir izlenim bırakmanıza neden olur. Yaptığınız araştırma ne kadar iyi ve detaylı olursa, işvereni ve çalışacağınız kurumu anlamanız ve görüşme esnasında size yöneltilecek sorulara daha rahat cevaplar vermeniz kolaylaşır.

 

Firmayı tanıyın, faaliyet alanları, organizasyon yapısı, yurt içi yurt dışı faaliyetleri, sektördeki yerini mutlaka bilin. Mümkünse görüştüğünüz iş pozisyonu ile ilgili bilgi toplamaya ve işin tanımı hakkında araştırma yapmaya özen gösterin. Bilgili ve bilinçli olmak gerekir.

 

İş görüşmesinin sonlarına doğru firma ve pozisyon hakkında bilgi isteyin. İşin tanımı, sorumluluk ve yetki alanları, bağlı olacağınız kişinin ünvanı, sizden beklentileri öğrenin. Sizin firmaya katabileceklerinizi ve sizi neden tercih edeceklerini algılamalarını sağlayın. Farklılık yaratmaya çalışın. İşi istiyorsanız sizi tercih etmelerini sağlayın.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x