Reklam
  • Reklam
İran’dan devlet destekli Kripto Para projesi!..
Reklam

İran'dan devlet destekli Kripto Para projesi!..

İran'ın, devlet destekli kripto para projesi hazırlandı. İran’daki Siber Uzay Merkezi’nden alınan habere göre, ulusal İran kripto para tokeninin taslağı tamamlandı. İşte detaylar...

Reklam
27 Ağustos 2018 - 08:22
Reklam

 

İran'dan Devlet Destekli Kripto Para Projesi!

İran'ın, devlet destekli kripto para projesi hazırlandı. İran’daki Siber Uzay Merkezi’nden alınan habere göre, ulusal İran kripto para tokeninin taslağı tamamlandı.

Hasan Ruhani emri verdi

Yerel bir İran haber kaynağı olan Financial Tribune, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Devlet destekli kripto para birimini geliştirmeye yönelik emir verdiğini bildirdi.

Raporda ayrıca, Siber Meclis taslakları için kilit düzenleyici olan Saeed Mahdiyoun’un bir başka yerel haber bültenine yorumda bulunduğunu ve bir dijital para kavramının ülkenin siber yetkililerinin odak noktası olduğunu belirtti: "Saeed Mahdiyoun da IBENA’ya yaptığı açıklamada, ulusal dijital para birimi oluşturma planının, High Council for Cyberspace tarafından son toplantılarında ciddiyetle takip edildiğini söyledi."

Bu yılın başlarında çalışmalar başlamıştı

İran hükümeti bu yılın başlarında ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak amacıyla ulusal bir kripto para ile ilgili araştırmalar yapıldığını açıklamıştı. Ayrıca devlet destekli bir kripto para biriminin uluslararası para transfer aracı olarak işlev göreceği iddiası ortaya atılmıştı.

İran hükümeti, uzun süre kripto paralara karşı hoşgörüsüzlük belirtileri göstermişti. Telegram’daki ICO’ların yasaklanmasının yanı sıra, bu yılın Temmuz ayında uygulanan dijital paranın kullanımına yönelik bir sansür de bu yaklaşımı kanıtlar nitelikteydi.

“Bankacılık sistemi için kötü etkileri olabilir.”

Financial Tribune, İranlı siyasetçi Muhammed Rıza Pour-Ebrahimi’nin yabancı kripto paranın getireceği ciddi tehlikelerin altını çizdiğini aktardı: "Dünya ekonomisinin geleceği dijital para birimleriyle belirlenecektir, ancak yabancı dijital para birimlerinin kullanımı, şeffaflık eksikliği ve bunları destekleyen bir varlığın olmaması nedeniyle, bankacılık sisteminde ülke için ciddi tehlikelere yol açabilir."

Ayrıca Mahdiyoun, İran’ın kripto para birimi başlatması konusundaki belirsizliğin Eylül ayı sonunda açıklığa kavuşacağını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x