Reklam
  • Reklam
İktisatbanktan Günlük Piyasa Analizi - 3 Eylül 2018
Reklam

İktisatbanktan Günlük Piyasa Analizi - 3 Eylül 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
03 Eylül 2018 - 11:41
Reklam

 

İktisatbanktan Günlük Piyasa Analizi - 3 Eylül 2018

 

*Türk mali piyasalarının gözü kulağı bugün TSİ10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak resmi enflasyon raporuna çevrildi. Reuters anketine göre enflasyonun %2.3 civarında gelmesi bekleniyor. Bizim tahminimiz ise enflasyonun ağustos ayında beklentinin biraz daha üzerinden gelebileceği yönünde. 

*Market alışveriş sepetinde %30 civarında artış yaşandığı kişisel olarak gözlemliyorum. Giyim ve ayakkabı cephesine ise tam anlamıyla henüz zamlar yansımadı. Kuvvetle muhtemel, okulların açılacağı eylül ve devamında ekim ayında enflasyonda yeni yükselişler görülebilecektir. 

*Bu yılı enflasyonun %20 seviyesinin üzerine bitirmemiz ve 2019 ilk çeyreğinde daha da yukarı seviyeleri görmemizden kaygı duyuyoruz. Özellikle, enflasyon cephesinde %20’li rakamlardan sonra fiyatlama davranışının ivmelenerek bozulabileceği ve yükselişin oldukça hızlı olabileceğinin altının çizmek gerekiyor.

*Bu bağlamda, hafta sonu İstanbul Ticaret Odası (İTO) enflasyon rakamlarına baktık. İstanbul bölgesi için ağustos rakamları %2.23 artış kaydetmiş. Bu sonuçla birlikte yıllık enflasyon %21.47 oldu. 

*Not etmekte fayda görüyorum ki, Türkiye’de elektrik ve doğalgaza 1 ayda ikinci kez zam geldi. Elektrikte meskenler için %9, diğer tüketiciler için %14 artışa gidildi. Elektrik fiyatlarına en son 1 Ağustos’ta yine aynı oranlarda artmıştı. BOTAŞ’ın da doğalgaza gaz ve petrol alım maliyetlerindeki artışı öne çıkararak konutlar için %9, sanayi için %14 zam yaptığını görüyoruz. 

*Bugün TÜİK’in resmi enflasyon verisinin beklentiler üzerinde gelmesi, piyasa yansıması açısından kuşkusuz olumsuz olacaktır. Bu tip önemli verilerin açıklanacağı günde not düşmekte fayda görüyorum ki, finansal piyasalarda beklenti önceden satın alınır, gerçekleşme ise satılır.

*USDTRY kuru yeni haftaya 6.60 sularında başlıyor. BİST100 endeksi Cuma günü banka hisselerinde yoğunlaşan satışlar ile düşüşle bitirmiş, tahvil faizleri ise yatay bir görünüm arz etmişti.

*Bugün ABD piyasaları İşçi Günü tatili nedeniyle kapalı olacak.

USDTRY (4 saatlik grafik)

USDTRY kurunda 4 saatlik grafiklerde bir miktar da olsa gevşe sinyalleri alıyoruz.  Cuma günü bültenimizde de belirttiğimiz üzere, güç göstergelerinden RSI, aşırı alım seviyesine ulaştığımıza yönelik sinyal vermişti (TL’nin aşırı satımı-sarı daire). Teknik bir bakış açısı ile, kurdaki gevşemenin enflasyonun büyük bir sürpriz yapmaması kaydı ile aşağıda 6.47-6.51; devamında ise 6.2850 seviyesine kadar devam edebileceğini göz ardı etmiyoruz. Yukarda ise 6.4650 seviyesine dikkat edeceğiz. TL’nin oynaklık oranının görülmemiş seviyelerde olması bakımından, elle tutulur ve güvenli analiz yapmanın zor olduğu günlerde geçtiğimizin altını önemle çizmek gerekiyor.

 

Kaynak: Reuters

Ağustos ayı dış ticaret verileri ekonomik faaliyetlerde durgunluk yaşandığını ışık tutuyor

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ağustos ayı veri bültenine göre, ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %6.5 azalarak 12.4 milyar dolar; ithalat ise %22.4 azalarak 14.9 milyar dolar oldu. En fazla ihracatın sırası ile Almanya, İngiltere ve Irak; en fazla ithalat ise Rusya, Çin ve Almanya’dan yapıldığını görüyoruz. İhracatın lokomotifi otomotiv olurken, ithalatta ise mineral yakıtlar başı çekmiş. Bu sonuçlarla birlikte, dış ticaret açığını ciddi anlamda daraldığını görüyoruz. TL’deki sert değer kaybı ithalatı baskıladığı gibi, ihracatın ithalat bağımlılığı nedeniyle ihracat da düşmüş. İç talebin azaldığı yorumunu çıkarararak ekonomide durgunluk emarelerinin arttığını algılıyoruz.

 

Kaynak: Ticaret Bakanlığı

TCMB – Haftalık Para ve Banka İstatistikleri
 
TCMB’nin her hafta yayımladığı para ve banka istatistiklerini önemle takip ediyoruz. Buna göre:

Yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı (DTH) 10-24 Ağustos tarihi arasında yaklaşık olarak 7 milyar dolar azalmış (5.3 gerçek; 1.7 tüzel). Bilançonun diğer tarafında ise TL mevduat kaleminde yaklaşık 28 milyar TL artış görülüyor. Bu dönemi kapsayan ortalama USD/TL kuruna bakarak, TL cephesinde artışın dolar karşılığının 4.5 milyar dolara tekabül ettiğini görüyoruz. Bu bakışı açısı ile DTH’daki 7 milyar dolar azalışın kabaca 2.5 miyar doları sistem dışına çıktığını düşünüyoruz.

 

Kaynak: TCMB

Öte yandan, TCMB’nin brüt döviz rezervleri yılbaşında 84.1 milyar dolardan, 20 Ağustos tarihinde 72.9 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. TCMB’nin rezervlerinin gerilemesini büyük bir kırılganlık olarak okuyoruz.

 


Kaynak: TCMB

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Levent Şirketler Grubu münhal duyurusu - Kıbrıs İş İlanları
Levent Şirketler Grubu münhal duyurusu - Kıbrıs İş İlanları
Bolçi münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Bolçi münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları