Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
08 Kasım 2018 - 10:59

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Kasım 2018

ABD ara seçimleri: Gaz ve fren pedalı

*Türk mali piyasaları son günlerde olduğu üzere dün de göreceli iyimser seyrini korumaya devam etti.

*Yurtdışı piyasaların kaydettiği olumlu hava da bu eğilimi destekledi. ABD ara seçim sonuçları her ne kadar piyasa beklentisine paralel sonuçlansa da, piyasaların sonucu olumlu bir tepki ile karşıladıklarını görüyoruz.

*ABD’de 2 yıllık tek partili iktidarın ardından artık bölünmüş bir Kongre yapısı ile karşı karşıyayız. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçerken, Cumhuriyetçiler Senato’daki üstünlüğünü pekiştirirken. Temsilciler Meclisi’nde güç değişimi, aşırı uçlarda bir yönetim tarzı izleyen Başkan Trump’ı frenleyebileceği, bunun da ABD'nin siyasal ve diplomatik tepkilerinin daha normalleşeceği beklentisi yaratarak risk iştahını tetikledi.

*ABD’de bir yasanın yürürlüğe girebilmesi için, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçerek Başkan’ın onayını alması gerekiyor. Bu bağlamda, Obama döneminde olduğu üzere, Trump’ın da artık yasa geçirmede zorlanacağı (“topal ördek”), Demokratların Trump’ı yıpratmak için uğraşacakları, bunun da ABD siyasetinde “fren ve gaz pedalı” görevi üstlenerek Trump’ın keskin kenarlarını törpüleyeceği bekleniyor.

*Şu aşamada elbette, bir tarafta ABD Merkez Bankası FED’in devam eden faiz artırımları, diğer tarafta ise Trump’ın ticaret savaşları yolu ile yarattığı psikolojik etki dünya ticaretini daraltıyor. Temsilciler Meclisi’nin dengeleyici bir rol oynayacağı beklentisi, büyümenin kıpırdayacğı beklentisini körükleyerek başta hisse senetleri olmak üzere küresel piyasalarda iyimserlikle karşılandı.

*Küresel risk iştahının artışına paralel dolar küresel bazda değer kaybederken, EUR/USD paritesi 1.15 seviyelerine yükseldi. USD/TRY kuru 5.30 seviyesini son günlerde aşağı yönlü zorlamaya başlasa da, dün aşağı yönlü gidişatta 5.32 seviyesi kurumsal alımlarla karşılandı. BİST100 endeksi günü %1’e yakın artıda tamamlarken, tahvil faizlerinde ise bir miktar yükseliş yaşandı. ABD borsaları günü %2’nin üzerinde artışla bitirdi.

*Yeni gün başlangıcında Pasifiğin diğer tarafında da benzer bir eğilim var. Asya borsalarında hakim rengin yeşil olduğunu görüyoruz.

*Bugün gündemde önemli bir yer tutmasa da, FED’in olağan faiz toplantısı takip edilecek. Toplantıda faizlerde herhangi bir değişlik beklenmiyor. FED’in politika duruşunu da aynen koruması bekleniyor. Bu nedenle piyasa yansımasının nötr olmasını öngörüyoruz.

*Dışarda esen olumlu havanın içeriye de yansımasını fırsat olarak gören Hazine Müsteşarlığı, 2026 vadeli Euro cinsi tahvil ihracına çıktı. EUR 1.5 milyar borçlanılan ihraca gelen talep miktarının tatmin edici olduğunu söylemek gerekiyor. Kupon faizi ise %5.20 (yatırımcıya getirisi ise %5.25) oldu.

*Uzun bir süredir kademeli olarak beklediğimiz veya satın aldığımız olumlu beklentilerin artık sonuna gelmeye başladığımıza inanıyoruz. TCMB’nin agresif faiz adımı, OVP/YEP’de ayakları daha sağlam basan bir büyüme politikası, Papaz Brunson’un serbest bırakılması ile başlayacak diplomatik alanda tıkanıklığı çözülmesi (ABD-Türkiye ilişkilerinde normalleşme) ve bu sürecin nihayetinde haftaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın (11-12 Kasım tarihinde Paris’teki iklim konferansında) görüşmesi ile satın alabileceğimiz kısa vadeli hikayelerin tükenmeye başladığını göreceğimize inanıyoruz. Kuvvetle muhtemel, karşılıklı atılan adımların bir meyvesi olarak uzun bir süredir Türk finans sistemini meşgul eden Halkbank ve özelinde sistem üzerinde sallanan yaptırım tehdidinin, görüşme ardından sindirilebilir bir ceza rakamı ile atlatılması beklentisi, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında son dönemde esen iyimserliğin tümünün fiyatlanması anlamına gelecektir. Akabinde ise USD/TRY kurunda dip çalışmasının biteceği ve gözlerin yeniden reel sektör üzerindeki sorunlara yöneleceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).

USDTRY

Aslında, yukardaki yazdığımız satır başları arasında, en son maddede öne çıkardığımız ekonomi ve siyaset paralelindeki görüşümüzden de hareketle, kuru aşağı itebilecek kısa vadeli tek beklenti, Halkbank ile ilgili gelebilecek olumlu bir haber. Bunun dışında neredeyse beklenti anlamında tüm olumlu haberleri tükettik. Bu nedenle orta ve uzun vadeli bakış açısı ile dip seviyelere yakın olduğumuz kanaatindeyim.

Günlük Grafik

USD/TRY kurunda fiyatın yapmış olduğu 3 yeni en düşük seviyesine rağmen, güç göstergesi olan RSI’ın yeni dip yapmada zorlandığını görüyoruz. Uyumsuzluk önemli bir göstergedir.

1541661980e32a2488df94da2734dd376cd8783763_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Haftalık Grafik

3 numaralı bölgeye dikkat etmek gerekiyor. Son günlerde 5.30-5.40 geniş aralığında salınıyoruz. Aşağı kırarsa (mavi) 5.1 seviyesine kadar düşüş bizi şaşırtmayacaktır. Lakin, gerek sarı gerekse de mavinin destek görevi üstleneceğini görüşüne daha sıkı sarılıyoruz.

1541661980dbdd463befd160ce30f12ab66a168c69_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x