Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 3 Aralık 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 3 Aralık 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
03 Aralık 2018 - 10:29
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 3 Aralık 2018

*Türk mali piyasaları, ağustos ayında yaşanan “kur şoku” ardından yara sarmaya eylül ve ekim ayları ardından kasımda da devam etti.

*Böylelikle, ağustos ayında 7.54 seviyesine yükselerek tüm zamanların zirvesine yükselen Türk lirasının (½ USD + ½ EUR/TL) oluşan sepet değeri, cuma gününü ya da kasım kapanışını 5.47 seviyesinden tamamlayarak kabaca son 3 ayda %27 değer kazandı. Faiz cephesinde de benzer bir eğilim hakim. 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %22 seviyesinden %16’ya gerileyerek %27 geriledi.

*Geçen hafta bültenlerimizi sıklıkla meşgul eden G20 toplantıları tamamlandı. Haliyle, küresel anlamda, en çok merak edilen görüşme, ABD Başkanı Trump ile Çinli mevkidaşı Xi arasında yapılacak akşam yemeği idi. Toplantının sonucu tahmin ettiğimiz üzere olumlu bir havaya işaret ediyor. İki ülke 90 gün içerisinde tarife oranlarında artırıma gitmeyecek. Bu haber ticaret savaşlarının bir süreliğine de olsa dineceği anlamına geldiğinden, küresel ekonomi açısından oldukça olumlu. Küresel mali piyasaların aralık ayına da olumlu bir hava ile başlamasını bekliyoruz. Uzunca bir süredir ticaret savaşı endişeleri nedeniyle baskı altında kalan küresel hisse senedi endeksleri bu haber ile bir yılı olumlu tamamlayacak itici gücü bulacağını düşünüyoruz. Haliyle, bu tablo BİST100 endeksini de destekleyecektir.

*G20 temasları kapsamında Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir çok ikili toplantıya katıldığını görüyoruz. Geçen hafta, ABD Başkanı Trump ile ayak üstü yapılacağı duyurulan toplantının planlandığı gibi yapılması ardından akşam saatlerinde 50 dakika süren sürpriz bir görüşme daha gerçekleştirildi. Toplantı ardından Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta içerisinde MGK toplantısında alınan kararları yinelediğini görüyoruz.

*Cuma günü, ayın ve haftanın son işlem gününe sakin bir şekilde başlayan Türk mali piyasaları, günün son işlem saatlerinde bir miktar da olsa bozuldu. USD/TRY kuru hafta içinde 5.13’lü rakamlara kadar gerilemesi ardından, gün içinde 5.18’li seviyelere kadar yükselirken, akşamüzeri kuvvetle muhtemel ciddi bir alım işlemi sonuç 5.25 seviyelerini varan bir yükseliş kaydetti. Ay sonu olması nedeniyle, bu tip günlerde büyük bir fiksing işlemi (kur sabitleme işlemi) olabileceğini düşünüyoruz. Görüşlerimizde herhangi bir değişiklik yok. USD/TRY cephesinde kısa vadede 5.05 seviyesini hedeflemeye devam ediyoruz.

Bugün TSİ10.00’da TÜİK İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı resmi enflasyon rakamlarını açıklayacak. Son dönemde TL’de yaşanan toparlanma, vergi indirimleri ve enflasyonla topyekun mücadele kapsamında bazı ürün fiyatlarındaki yaşanan düşüş sonucunda aylık TÜFE enflasyonunun ekside kalması bekleniyor. Bu bağlamda, hafta sonu açıklanan İstanbul Ticaret Odası (İTO) enflasyon verisi aylık bazda %0.24 geriledi. Bu rakamlar ve tahminler paralelinde, bizim öngörümüz TÜFE enflasyonunun %-1 civarında gerileyeceği yönünde. Bu sonuçla yıllık enflasyon %23’lere gerileyecek.

*Yılın son ayının ilk işlem gününde, küresel piyasaların veri gündeminde imalat sanayi PMI ve ISM verileri yer alıyor. Makro gündemin yanı sıra, Fransa’daki sokak gösterileri, İngiltere’de Brexit süreci ve 6 Aralık OPEC petrol zirvesi haftanın kritik satır başları olarak ön plana çıkıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..