Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
29 Kasım 2018 - 10:58
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Kasım 2018

USD/TRY: Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli!

*Türk mali piyasalarında dalga boyu her geçen gün daha da azalmaya başladı.

*Hatırlanacağı üzere, ABD ile ilişkilerin gerilmesi ile ağustos ayında %60 seviyesine varan TL’nin bir ay vadeli oynaklık oranı, alınan tedbirler ve olumlu beklentilerin sayesinde yeniden %16 ile makul seviyelere geriledi (bakınız grafik).

*Türk mali piyasaları, bu bağlamda, dış politikada normalleşmeyi kutlamaya devam ederken, yüksek kurun ödemeler dengesi istatistikleri üzerinden cari fazlaya sebebiyet vermesi ve paralelde son dönemlerde azalan döviz alım ihtiyacı, kendisini iyice belli etmeye başladı. Öte yandan, son 7 haftada %30’dan fazla değer kaybeden petrolün varil fiyatı, net enerji ithalatçısı olan Türkiye’nin enerji faturasını, dolayısı ile de cari açık ve enflasyon ile savaşına destek olacağı beklentisi, TL ve TL cinsi yatırım araçlarının olumlu anlamda ayrışmasına neden oluyor.

*Makro cephede petrolün yazdığı hikayenin yanı sıra, realpolitik cephede, Kaşıkcı cinayeti ardından hafta sonu Buenos Aries’te düzenlenecek G20 Zirvesi'nde yüksek ihtimal verdiğimiz Velihat Prens Salman ile Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin nelere gebe olacağını tam olarak kestirememekle bilememekle, Türkiye’nin politik anlamda son dönemlerde elde ettiği edinimlerin karşılıksız kalmayacağına yüksek ihtimal veriyoruz.

*Bu bağlamda, hafta sonu, Buenos Aires belki de son dönemleri en önemli toplantısına ev sahipliği edecek. Trump ile mevkidaşı Xi’nin toplantısından ticaret savaşlarına yönelik pazarlık, düşen petrol fiyatlarının gölgesinde ABD, Rusya ve Suudi Arabistan arasından yapılacak mini zirve ve elbette, Papaz Brunson’un serbest bırakılması ve Kaşıkçı cinayeti birlikte ele alınırsa, Türkiye’nin G20 zirveden elinin dolu dönebileceği fikrine daha da sarılmaya başladık.

*Bir tarafta olumlu beklentiler, diğer tarafta teknik olarak biten yıl (fon yöneticileri Kara Cuma ardından artık elini suya sabuna sürmez ve yılı bitirir) ve düşen işlem hacmi, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında adeta “pastırma yazını” andıran bir havanın da yaşanmasına neden oluyor.

*Yetmezmiş gibi, dün akşam saatlerinde konuşan FED Başkanı Powell de iyimser havayı adeta daha da ateşledi. Powell, özetle, daha az faiz artırım sinyali vererek küresel risk iştahının olumluya dönmesine neden oldu. Powell ardından ABD doları küresel bazda değer yitirirken, kısa vadeli USD faizler de aşağı geldi.

*Dün bu bağlamda günü sakin bir seyirle geçiren Türk mali piyasaları, FED Başkanı Powell’in “nötr faiz” seviyesinin hemen altındayız demesi ve “kademeli faiz artışının riskleri yönetmekte başarılı olduğunu” belirtmesi piyasalarca güvercin olarak karşılandı. Amerikan hisse senedi endeksleri yaklaşık %2.5 artıda tamamlarken, EUR/USD paritesi 1.14 seviyesine yaklaştı. Böylelikle, dün gün boyu 5.25 seviyelerinde salınan USD/TRY kuru, gece geç saatlerde 5.22’ye yeni gün başlangıcında ise 5.20 seviyesinin hemen altına gevşedi.

*Bugünün veri takviminde Almanya’da TÜFE enflasyonu ve istihdam raporu; ABD’de ise PCE enflasyonu ve konut satışları takip edilecek. İçerde ise ekonomik güven endeksi açıklanacak.

USD/TRY: Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli!

Uzun bir süredir felaket senaryoları çizen pek çok analistin aksine, Ankara’nın daha pragmatik bir çizgiye gelerek, TL’yi savunma konusunda atmış olduğu adımlar zincirini doğru okuyarak, USD/TRY kurunda ile etapta 5.70 devamında 5.30 seviyesinin geçilmesi ile 5.05 seviyesine doğru vermiş olduğumuz geri çekilme beklentisinin adım adım geçekleşmeye devam ettiğini görüyoruz. Her ne kadar, Ankara’nın faiz konusunda telkinleri bilsek de, TCMB’nin atmış olduğu 625 baz puan faiz artırımı, Papaz Brunson serbest bırakılması ile başlayan dış politikada normalleşme ve karşılığında ABD’den beklenen jestler, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında yukarda saydığımız yan etkenlerin de yardımı ile son günlerde iyice hissedilmeye başlandı.

Her ne kadar reel ekonomide yaşanan sıkıntıları teker teker analiz etmiş ve idrak etmiş olsak da, kısa vadede, yine saydığımız yukardaki başlıkların da yardımıyla, kur cephesinde geri çekilmenin devam edeceğine ve teknik manada ön plana çıkardığımız 5.05 seviyesinin yakın bir gelecekte görüleceğini düşünüyoruz. Bununla, pastırma yazını anımsatan bugünkü havanın 2019 yılına taşınmayacağına da neredeyse eminiz. Bu bağlamda, pastırma yazı yaşanırken yaklaşan kışa da hazırlık yapmak gerekiyor. Keza, son dönemlerde çok popular olan “Game of Thrones” dizisinde sıklıkla zor dönemleri hatırlatan “Winter is Coming - Kış Geliyor” için gerçekten hazırlık yapmak gerekiyor. Semiyolojiyi çok iyi kullanan “The Economist” dergisinin 2019 için tasarladığı sim siyah kapağı, 2019 yılının küresel ekonomi için zor bir yıl olacağını bizlere adeta fısıldıyor. Bu bilgiler ışığında, “Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli” başlıklı USD/TRY kuru analizimizde, içinde olduğumuz kasım ayının son günlerinden, 2019 Ocak ayının 15’ne kadar devam edecek süreçte, kur cephesinde yaşanacak anlamlı geri çekilmeleri, dövize açık riskleri hafifletmek/kapatmak, kurumsal şirketler için ise bilanço risklerini hedge etmek adına fırsat olarak görülmesi gerektiği kanaatindeyiz. 

15434764396f1895cd91abc14f7192329a5b8b62fb_1_1200.jpg
 Kaynak: Reuters

Türk Lirası 1 ay vadeli zımmi oynaklık oranı.

Grafikte görülecek sarı renkli çizgi, TCMB’nin aslında tahammül sınırlarının zorlandığı, TL’de oynaklık oranın arttığı ve buna karşı faiz silahının çekildiği dönemler olarak okuyabiliriz. Ağustos ayında çıldıran volatilite ardından, son günlerde havanın yumuşaması ile yeniden sarı çizginin altına geldik. Dalga boyu küçülüyor!

1543476440a89acc1cac7fc4b8223c5fc9bb5f0941_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..