Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 28 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 28 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
28 Kasım 2018 - 10:52
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 28 Kasım 2018

*Günün ilk yarısını dün oldukça sakin tamamlayan Türk mali piyasaları, ikinci yarıda bir miktar bozuldu.

*Son günlerde alışık olduğumuz üzere, sabah saatlerinde aşağı yönlü bir seyir izleyen ve 5.22-5.24 bandına sıkışan USD/TRY kuru, günün son işlem saatlerinde 5.29’lu seviyelere varan bir yükseliş kaydetti. BİST100 endeksi bir önceki günün kazanımlarını geri vererek günü %0.5 oranında düşüşle tamamdı. Tahvil faizlerinde ise anlamlı bir değişim görmedik.

*Özellikle, günün ilk yarısına Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının günün ikinci yarısına yönelik beklenti yarattığını not etmek gerekiyor. MHP ile ittifakın yolunda gittiğine işaret eden Sn. Cumhurbaşkanı, karşılıklı jestler olacağını dile getirirken (AKP bazı illerde aday göstermeyip MHP adaylarını destekleyecek), aralık ayında yeni bir yatırım ve istihdam seferberliği başlayacağını belirtti. Bunun ötesinde, Akdeniz’de ve Suriye/Irak’ta yaşananlara da dikkat çekerek, dün akşam sonuçlanacak MGK toplantısında PKK/YPG’ye yönelik önemli kararlar alınabileceğine işaret etti. MGK toplantısı ardından özellikle ABD’nin, Türkiye-Suriye sınırında YPG ile iş birliği içinde 12 gözlem noktası kuracağı haberine karşılık olarak sert bir karar alındı: Herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacak ve meşru müdafaa hakkı kullanılacak.

*MGK toplantısı öncesinde 5.29 seviyelerine vararak teknik manada düşüş trend çizgisini zorlayan USD/TL kuru, hafta sonu Arjantin’in başkenti Buenos Aries’te düzenlenecek ve son yılların belki de en önemli G20 toplantısı öncesinde bekle ve gör stratejisine geçti.

*Yurtdışı cephede ise FED Başkan Yardımcısı Clarida’nın konuşması takip edildi. Malum, son dönemlerde, gelişmiş ekonomilerden gelen büyüme sancıları ve petrolün son 7 haftada %33 gerilemesine paralel, FED’in de faiz artırımlarına 2019 yılında ara verebileceği beklentisi oldukça konuşulmaya başlandı.

*Clarida, piyasaların beklentisi kadar yumuşak bir tonda konuşmayınca, ABD Doları dün akşam saatlerinde bir miktar değer kazandı. EUR/USD paritesi 1.12’li; GBP/USD paritesi ise 1.27 seviyesinin diplerine kadar geriledi. Brexit metninin İngiliz Parlamentosu'nda onaylanmama riski nedeniyle sterlinin baskı altında kalmaya devam ettiğini not etmek gerekiyor.

*Hafta sonunda yapılması planlanan G20 zirvesi, yukarıda da değindiğimiz üzere büyük önem arz ediyor. ABD Başkanı Trump ile mevkidaşı Xi görüşmesi öncesinde çelişkili açıklamalar gelse de, Çin ekonomisinde yavaşlama nedeniyle, ticaret savaşlarının ele alınacağı görüşmeden uzlaşı ihtimalinin çıkmasına imkan tanıyoruz.

*Öte yandan, Kaşıkçı cinayeti ardından Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Velihat Prens Salman’ın da G20 zirvesinde görüşme ihtimalinin arttığını da düşünüyoruz. Dün bu minvalde açıklamalar, Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da dile getirildi.

*Petrol fiyatlarında yaşanan çöküş ardından Suudi Arabistan-ABD-Rusya ekseninde yapılacak petrol zirvesinin de önem arz edeceğini düşünüyoruz. Petrol fiyatlarının yakın vadede seyir bu görüşme ardından şekil kazanabilir.

*Bugüne döndüğümüze ise, FED Başkanı Powell’in bu akşam yapacağı konuşma günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecek. Son günlerde cereyan eden 2019 faiz artırım hızı veya yavaşlayan küresel ekonomiye paralel belki de yılın ikinci yarısında olası bir faiz indirim ihtimali, piyasaların yeniden dikkatlerini FED’e çevirmelerine neden oldu. Powell’in konuşması öncesinde dolar endeksinin 1.5 yılın zirvesini gördüğünü not edelim.

*Günün makroekonomik veri takviminde ABD’de GSYH büyümesi ve yeni konut satışları bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları