Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
22 Ocak 2019 - 15:08 - Güncelleme: 23 Ocak 2019 - 10:46
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Ocak 2019

Oxfam: En zengin 26 milyarderin serveti, 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit!

*Dün Türk mali piyasaları gün boyu sakin bir seyir izledi. ABD piyasalarının tatil olmasının da ektisi ile günün büyük bölümünde dar bantta salınım görüldü.

*USD/TRY kuru gün boyu 5.32-5.35 bandında kalırken, Mali piyasalarının eve dönmesi ile kurun yeniden bandın alt tarafını test ettiğini not etmek gerekiyor. Teknik manada 5.31-5.33 bandında bulunan güçlü destek seviyesi önem arz ediyor (henüz tam anlamıyla aşağı yönlü geçilmedi).

*Döviz piyasalarında görülen sakinlik, hisse senedi piyasalarına yansımadı. Geçen haftayı TCMB kararı ardından oldukça güçlü bir momentum yükselişi sergileyen BIST100 bankacılık endeksi, dün gün içinde %1’in üzerinde yükseliş ivmesini koruyamayarak günü %1.8 düşüşle tamamladı. Tahvil piyasasında ise, bugün düzenlenecek ihaleler öncesinde düşüş eğilimi korunurken, gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi %15’li seviyelere gevşedi.

*IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini tekrar düşürdüğünü görüyoruz. 2019 büyüme tahmini, %3. 5 ile ekim projeksiyonunun %0.2 altında ve son 5 yılın en düşük seviyesinde açıkladı. Gerekçe olarak, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve Avrupa’da gözlenen ekonomik yavaşlama gösterildi. Söz konusu raporda, Türkiye ekonomisinin öngörülenden daha fazla bir daralma kaydedebileceğine işaret edilirken, somut bir rakam vermekten ise imtina edilmiş.

*“Bir deli kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış”. İngiltere’nin Brexit süreci tam olarak bu minvalde devam ediyor. Başbakan May’in parlamentoda fikir ayrılıklarının önüne geçmek için Avrupa Birliği’nden ek imtiyaz almayı planladığı haberlerini okuyoruz. 26 Şubat’a kadar anlaşma sağlanamadığı takdirde, parlamentonun May’den Brexit tarihini uzatma çağrısı yapmasını isteyebileceği de belirtiliyor .

*Yoksulluğa karşı çalışmalarıyla bilinen yardım kuruluşu OxfamDavos’ta bugün başlayacak olan Dünya Ekonomik Formu öncesinde yıllık raporunu yayımladı. Rapora göre, dünyanın en zengin 26 milyarderinin serveti, dünyanın en yoksul %50’sini oluşturan 3.8 milyar insanın toplam varlığına eşit!

*Dün ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasına bağlı olarak işlem hacmi düşük seyrederken, bugün artan hacim ile piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz. USD/TRY kurunda dün akşam kapanışı 5.3196 olurken, teknik manada 5.31-5.33 bölgesi halen daha test ediliyor. Aşağı yönlü kırması durumunda, aşağıda 5.28 seviyesini takip edeceğiz.

*Bugünün veri takviminde içerde inşaat maliyet endeksi ve Hazine tahvil ihracı; dışarda ise Almanya ZEW endeksiABD’de konut satışları takip edilecek. İçerde gündem Suriye ekseninde ilerlerken, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Rusya Başkanı Putin ile görüşmesi önem arz ediyor.

USD/TRY

USD/TRY kurunda, son günlerde ön plana çıkardığımız grafiği takip etmeye devam ediyoruz. Yukarda 5.5450 seviyesini geçemeyen USD/TL kuru, aşağıda yükselene yeşil çizgiyi takip ediyor. Bugün itibarı ile 5.31-5.33 aralığına tekabül (yeşil 4 numara) eden bu seviyenin geçilip geçilmeyeceği önem arz ediyor. Teknik manada aşağı kırılış gerçekleşirse, 5.28 seviyesini hedefleyeceğiz. Lakin, göstergeler, kurun aşağıya gitmekte zorlandığını göstermeye başladı.

154814117692dbf9df4a2866104895a1b54d362ec0_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..