Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
22 Kasım 2018 - 10:42
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 22 Kasım 2018

USDTRY: Kısa vadeli iyimser, orta vadeli temkinliyiz.

*Türk mali piyasaları, küresel satış baskısının gölgesinde, salı günü kaydettiği olumsuz havanın yaralarını dün telafi etti. Adeta, salı ile çarşamba arasında 180 derece fark olduğunu görüyoruz.

*Hatırlanacağı üzere, salı günü, güne iyimser bir başlangıç yapan Türk mali piyasaları, yurtdışında esen teknoloji şirketleri önderliğinde olumsuz havanın gölgesinde günü satış baskı altında tamamlamıştı.

*Bir kez daha 5.30 denemesi yapan USD/TRY kuru, bunda muvaffak olamayarak gün içerişinde 5.44 seviyelerine varan bir yükseliş kaydederken, BIST100 endeksi günü %3 düşüşle tamamlamış, ikincil piyasada faizler yükselmişti.

*Dün ise yurtdışında günlerdir devam eden satış baskısının yumuşaması ardından, içerde de riskten kaçınma eğiliminin azalması ile TL ve TL cinsi yatırım araçlarına ilgi yeniden canlandı.

*USD/TRY kuru günlerdir ön plana çıkardığımız 5.30 seviyesini, akşam likiditenin de düştüğü bir ortamda aşağı yönlü geçerek 5.27’li seviyelere varan bir düşüş kaydetti (bakınız grafik).

*Özetle, dış dünyada hava sakinleyince, Türk mali piyasaları da buna olumlu bir tepki gösterdi. BİST100 endeksi günü %1 yükselişle tamamlarken, tahvil faizlerinde ise kısa vadede hafif yükseliş; uzun vadede ise hafif düşüş yaşandı.

*Siyasi cephede ise, yerel seçimlerde iş birliğine gidilmeyeceğine yönelik çıkış ardından, dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sn. Bahçeli’nin görüşmesi yakında takip edildi. Görüşme ardından AK Parti sözcüsü Çelik, seçim iş birliğinde önemli bir noktaya gelindiğini söyledi.

*Bugün ABD piyasaları Şükran Günü nedeniyle tatil konumunda olacak. Yarın ise “Siyah Cuma” nedeniyle küresel piyasaların uzatmalı da olsa bugünden hafta sonu tatiline başlayacağını düşünüyoruz. İşlem hacimlerinde düşüş görülebilir.

*Bugün, her hafta perşembe günü olduğu üzere, TCMB para ve banka istatistiklerini takip edeceğiz. Ayrıca, tüketici güven endeksi de TSİ 10.00’da açıklanacak.

USD/TRY kurunda teknik olarak 5.05 seviyesine varan bir geri çekilme bekliyoruz.

USD/TRY kuru dün gece saatlerinde 5.30 seviyesinin altına gerileyerek 5.27 seviyelerine varan bir düşüş kaydetti. Uzun bir süredir bu ihtimalden (5.30 seviyesinin geçilebileceğinden) söz ediyorduk. Altını doldurmak gerekirse:

a) ABD ile ilişkilerde gözle görülür bir normalleşme var. Bu ortamda Rusya ile ilişkiler de Türk Akım törenindeki tablo gibi olumlu bir patikada seyrediyor. AB ile ilişkilerde de geçen yıllara göre olumlu bir gidişat var. Diplomasi cephesinden gelen iyimser sinyaller orta ve uzun vade için olumlu.

b) FED, küresel risklere atıfta bulunarak piyasaları 2019 yılı faiz artırım tahminlerini aşağı çekmede başarılı oldu. Henüz FED’in bu yönde hareket edeceğini söylemek erken ancak bu sözlü müdahale USD’de değer kaybına neden olup küresel risk iştahını kıpırdattı. ECB’nin faiz artırma ihtimali öte yandan 2020'ye ötelendi. Bu 2 gelişme, gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu. FED’in aralıkta faiz artırıp, 2019 yılı için frene basma ihtimalini yavaş da olsa modellerimizin içine dahil etmeye başladık. FED’in faiz artırımında ayağını gaz pedalında çekmesi (3 ayda bir otomatiğe bağlanmış faiz artırım patikasından çıkması) krediye ulaşım ve borçlanma maliyeti açısından önemli bir gelişme olacaktır. Böyle bir durum, dış finansman ihtiyacı içinde olan başta Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine nefes aldırır.

c) Son dönemlerde, Ankara’nın daha akılcı bir diplomasi izlediği, Papaz Brunson’un mahkeme tarafından serbest bırakılması, bakanlar düzeyinde karşılıklı yaptırımların kaldırılması, elimizi kuvvetlendirdi. Özellikle, veliaht prens Salman’a kadar uzanan Kaşıkçı cinayetinin soruşturma dozuna karşılık, ABD’den bazı jestler elde edilebileceği beklentisi, piyasalarda konuşulmaya devam ediyor (politik edinimler). Bu bağlamda, akla, uzun bir süredir üzerimizde Demokles’in kılıcı gibi duran Halkbank soruşturması geliyor. Cezanın ertelenmesi, ceza gelmemesi veya sindirilebilir bir rakamda üzerinde uzlaşılmasına kadar varan pek çok seçeneğin masada olduğunu düşünüyoruz. Bu sürecin “akılcı” bir politika seti ile ele alınması, mutlak surette TL ve TL cinsi varlıklara olumlu yansıyacaktır.

Bu minvalde, 5.30 seviyesinin altına yerleşme gayreti içinde olan USD/TL kurunun, bu girişimde başarılı olması durumunda, yılın en düşük ve en yüksek seviyesinin Fibonacci düzeltme bölgesi daha da aşağıda 5.05 seviyelerine tekabül ediyor. Bu teknik bir beklentidir. Kısa vadeli bakış açısı ile geçerlidir.

Orta ve uzun vade ise, ekonominim makro cepheden yaşadığı sorunlar açık bir şekilde görülüyor. Ekonomik aktivitede ciddi anlamda yavaşlama sinyalleri geliyor. Kredi hacminde daralma, küresel krizin dönemi olan 2008-2009 dönemini hatırlatır vaziyette. Kriz pazarda enflasyon olarak hissedildi, kademeli olarak reel sektöre de sirayet edecektir. Öte yandan, yurtdışında, pek çok öncü gösterge, yıllardır devam eden rallinin 2019 yılında kademeli olarak kesintiye uğrayabileceğini gösteriyor. Brexit gibi büyük bir belirsizliğin kapıda beklediği, içerde ise benzer zamanda (Mart) yerel seçimlerin yapılacağı, özetle bilinmezi bol bir yakın gelecek bizleri bekliyor.

Hülasa, yukardaki 3 madde ile, son dönemde yaşanan iyimserliği ve yaşanacak kısa vadeli olası ralliyi açıklamak mümkün görünüyor. Bu hususlarda yaşanacak olası değişiklikler mali piyasaların da yönü değiştirebileceği unutmamalıdır.

Bununla birlikte, Türk mali piyasalarındaki yaşanan ve yaşanması olası iyimserliği, finansal riskleri hedge etme adına fırsatı olarak kullanılması gerektiği kanaatindeyiz. Zira hem küresel hem de iç makro tablo, yüksek riskler arz ediyor.

15428716428801dbcffcfcae3694d4b61e300774f3_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

EUR/USD

Yurtdışında dikkatler ise İtalya bütçesine çevrildi. AB, İtalya bütçesini reddetti ve cezai süreci başlattı. Bu arada Yunanistan riski de yeniden gündeme geliyor. Yunanlıların AB’den dördüncü bir kurtarma paketine ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor. Bu haberlere karşın EUR/USD paritesinde anlamlı bir değişim olmadığını görüyoruz. Özellikle, ABD Başkanı Trump’ın, ara ara da olsa FED’in faiz politikasını eleştirmesi ve faizlerde indirimi dile getirmesi, bunu yanısıra, FED Başkanı Powell ve FED’in ikinci adamı Clarida’nın söz birliği etmişçesine küresel büyüme risklerine atıfta bulunup FED’in faiz artırımlarının 2019 ortası sonlanabileceği sinyalini vermesi, USD’nin küresel bazda değer kaybetmesine neden oluyor.

Bu bağlamda, EUR/USD paritesi için uzun bir zamandır “EUR beğenmeme” üzerine inşa ettiğimiz yapının ve sene sonu için hedef gösterdiğimiz 1.12 seviyelerini geçen hafta test etmemiz ardından, EUR/USD paritesi yeniden 1.14 seviyelerine yükseldi. Teknik manada, fiyat ile RSI (güç göstergesi) arasında uyuşmazlık olduğunu görüyoruz. Kısa vadede EUR’da belirsiz olan yön nedeniyle gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz.

154287164237ca1826e496736144c1d7da3625861f_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

TÜİK-Ekim ayı konut istatistikleri.

TÜİK, ekim ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Konut arz fazlası nedeniyle yapılan son dönemlerdeki kampanyalar ve beraberinde gerek döviz kurunda yaşanan geri çekilmenin yarattığı iyimserlik, gerekse de döviz bazında düşük fiyatlardan dolayı konut satışlarında bir canlılık olabileceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %19.2 oranında arttı.

Lâkin, ipotekli konut satışlarında ise, bir önceki yılı aynı ayına göre %79.1 oranında düşüş görüyoruz. Basit bir anlatımla, geçen ekim 100 satan bu ekim 21 satıyor. Haziran ayındaki kampanya etkisi göz ardı edilirse, ipotekli konut satışları yıllık bazda 13 aydır düşüş kaydediyor. 

154287164288dbd9f4a780d3e1e2ff23c4ebd0c4b4_3_1200.jpg
Kaynak: TÜİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..